Az UniCredit közgazdászai arra számítanak, hogy a közép- és kelet-európai gazdaságok 2024-ben és 2025-ben 3 százalék körüli növekedést érnek el, és hasonló növekedési ütemet várnak a nyugat-balkáni területen is – hangsúlyozta Dan Bucsa, az UniCredit Csoport vezető CEE (Közép- és Kelet-Európával foglalkozó) közgazdásza a Euromoney Bécsben tartott The Central and Eastern European Forumán. A rendezvény idén 45 országból 1200 résztvevőt vonzott.
Az UniCredit Research legfrissebb, a fórumon bemutatott, „A meghatározó döntések éve” című kiadványa szerint
A lakossági fogyasztás valószínűleg a növekedés élére áll Kelet-Közép-Európában, amit a gyorsabb reálbér-növekedés, az alacsonyabb kamatlábak mellett az egyre növekvő hitelfelvétel és az ingatlanárak pozitív hatása is segít.
A beruházás és az export várhatóan legkorábban 2024 második felétől járul hozzá a növekedéshez.
A bank közgazdászai 2024–25-ben a GDP 3 százaléka alatti költségvetési hiányt várnak Bosznia-Hercegovinában, Bulgáriában, Horvátországban, Csehországban és Szerbiában. Véleményük szerint a költségvetési kiigazítást lassíthatja majd a sűrű választási menetrend.
„Arra számítunk, hogy az uniót támogató pártok nyerik meg a legtöbb közép- és kelet-európai uniós képviselői helyet az Európai Parlamentben” – mondták az olasz tulajdonú bankcsoport közgazdászai.
Lengyelország pedig egy újjáéledt közép- és kelet-európai csoport élére áll, amely az európai gazdasági és politikai integráció elmélyítése mellett fog érvelni – emelték ki. Hozzáteszik, hogy a 2024–25-ös választások lesznek az utolsók, mielőtt a közép- és kelet-európai politikusok kénytelenek lesznek szembenézni a gazdasági és demográfiai kihívásokkal.
Ebben a makrogazdasági és geopolitikai forgatókönyvben Közép- és Kelet-Európa továbbra is a növekedés motorja marad az UniCredit számára is.
„A régió továbbra is stratégiai jelentőségű az UniCredit számára, és tervünk, hogy az erős helyi csapatokra és tudásra, valamint a globális szakértelemre támaszkodva gyorsított ütemben folytassuk a növekedést” – nyilatkozta Teodora Petkova, az UniCredit közép- és kelet-európai globális vezetője a fórumon.
Közép- és Kelet-Európa az UniCredit Csoport összes hitelének 33 százalékát, az összes betét 31 százalékát és a csoport nettó bevételeinek 30 százalékát adja a 2023-as háromnegyed évi pénzügyi eredmények alapján. „Minden tevékenységünk középpontjában az ügyfelek állnak, Ausztriában, Bosznia-Hercegovinában és Horvátországban az első helyen állunk a piacon, míg Bulgáriában a harmadik helyen” – fűzte hozzá Teodora Petkova. Ezzel az UniCredit a 2023-as háromnegyed évi adatok szerint a második legnagyobb bankcsoport a közép- és kelet-európai térségben az eszközállományt tekintve, amely 236 milliárd eurót tesz ki (beleértve az Alpha Bank Romániát is).
Petkova erős emelkedő tendenciát lát a digitalizációban, amelyet az UniCredit folyamatos infokommunikációs beruházásokkal segít elő. A bankszakember bemutatta azokat az adatokat, amelyek szerint a régióban az ügyfelek mintegy 60 százaléka már aktív mobilhasználó a 2023 harmadik negyedévi adat szerint, szemben a 2022-es 53 százalékkal. A digitális értékesítés Közép-Európában éves szinten csaknem megduplázódott, Kelet-Európában az összes értékesítés 50 százalékára nőtt. A nemzetközi fizetési forgalom terén az UniCredit – folyamatosan növekvő tendenciával – a közép- és kelet-európai térségből származó tranzakciók már több mint 20 százalékát dolgozza fel; az egyéb fizetések több mint 95 százaléka digitális csatornákon keresztül zajlik.
„Az UniCredit a nemzetközi vállalatok bankja, három jelentős nemzetközi ügyfél közül kettő a mi ügyfelünk” – emelte ki Teodora Petkova, és hangsúlyozta, hogy az UniCredit versenyelőnye a vállalati ügyfelek kiszolgálásában a csoport páneurópai elérhetőségéből ered. A vagyonkezelés, a biztosítás, a fizetési megoldások, a kereskedelemfinanszírozás és az ügyfélkockázat-kezelés terén a legjobbak közé tartozó termékeket értékesítünk, amelyek az integrált értékesítési csatornáinkon keresztül zökkenőmentesen kapcsolódnak össze – tette hozzá.
„A digitalizáció mellett az ESG-elvek melletti elkötelezettségünk a szolgáltatásaink másik kulcsfontosságú tényezője” – mondta Teodora Petkova. Az UniCredit bankcsoport 2023 első kilenc hónapjában Közép- és Kelet-Európában 2,3 milliárd euró zöldhitelt nyújtott és 1,1 milliárd eurós társadalmi hasznosságú hitelezést bonyolított le.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.