A beruházások volumene 2023 IV. negyedévében a megelőző év azonos időszakához viszonyítva 3,0 százalékkal csökkent, a III. negyedévhez képest – szezonálisan kiigazítva – pedig 1,5 százalékkal nőtt – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közzétett gyorsjelentéséből. A beruházások általános visszaeséséhez a legtöbb nemzetgazdasági ág hozzájárult. A meghatározó súlyú feldolgozóipar és ingatlanügyletek visszafogták, míg a közigazgatás és az energiaipar beruházásai növelték a nemzetgazdasági teljesítményt.
A beruházások volumene 2023-ban összességében 8,5 százalékkal csökkent a 2022-es értékhez viszonyítva.
A tavalyi év negyedik negyedévében a nemzetgazdasági beruházások szezonálisan kiigazított volumene a harmadik negyedévhez képest 1,5 százalékkal emelkedett, ezen belül az építési beruházások volumene 3,1 százalékkal volt magasabb az előző negyedév szintjénél, a gép- és berendezésberuházásoké ugyanakkor 1,3 százalékkal elmaradt tőle.
2023 utolsó negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva a beruházási tevékenység volumene 3,0 százalékkal esett vissza. Ezen belül a teljesítményérték mintegy 60 százalékát képviselő építési beruházásoké 4,1 százalékkal, a 40 százalékát kitevő gép- és berendezésberuházásoké 1,1 százalékkal lett kisebb.
A fejlesztések volumene a beruházási teljesítmény 53 százalékát megvalósító, legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások körében 3,8 százalékkal csökkent, a beruházások 18 százalékát realizáló költségvetési szerveknél 43 százalékkal volt több az egy évvel korábbi szintnél. Az egyéb (50 fő alatti vállalkozások, egyéni vállalkozások, nonprofit vállalatok, valamint háztartások) kategóriába tartozók beruházási volumene 18 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi azonos időszakitól.
A tavalyi utolsó három hónapban a tizenkilenc nemzetgazdasági ágból tizenkettőben csökkent a beruházási teljesítményérték. A nemzetgazdasági beruházások csaknem harmadát jelentő, ezzel a legnagyobb súlyt képviselő feldolgozóipar bővülésének dinamikája az elmúlt negyedévekben lassult; a negyedik negyedévben 3,1 százalékkal volt alacsonyabb a bázisidőszaki szintnél. Ez elsősorban a legnagyobb részarányú villamosberendezés-gyártás beruházási volumenének egy számjegyű csökkenésével magyarázható, amit a hosszabb ideje folyamatban lévő nagyszabású projektek fokozatos kifutása okozott.
A második legnagyobb súlyt képviselő járműgyártás beruházási volumene ugyanakkor dinamikusan nőtt, amihez több hazai járműipari gyár fejlesztése is hozzájárult. Növekedés jellemezte továbbá a fémfeldolgozás, kohászat, a gép, gépi berendezés gyártása, valamint az elektronikai ipar alágak fejlesztéseit is, ezzel szemben több más alágban különböző mértékű csökkenés volt tapasztalható.
Reagált a szaktárca a friss beruházási adatokraA negyedéves adatokat vizsgálva megállapítható, hogy 2023 IV. negyedévében éves alapon a beruházások volumene 3 százalékkal csökkent, míg a III. negyedévhez képest 1,5 százalékos növekedés volt megfigyelhető. Ez utóbbi adat biztató, a beruházási aktivitás fokozatos élénkülését vetítheti elő – emelte ki a Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye. Hozzátették, hogy a kormány célkitűzése az, hogy az infláció sikeres visszaszorítását követően 2024-ben helyreállítsa a gazdasági növekedést, és újra dinamikus, 4 százalék körüli mértékben bővüljön a GDP. Ennek érdekében helyre kell állítani a fogyasztást, tovább kell bővíteni a munkaerőpiaci aktivitást, valamint 25 százalék felett kell tartani a beruházok arányát. Ennek érdekében meghosszabbították meg a Széchenyi Kártya Programot, valamint 200 milliárd forintos extra beruházási célú forrás biztosításával 1200 milliárd forintra emelték a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogramot. Ezen kívül a kormány a GINOP Plusz programon keresztül 450 milliárd forintot biztosít a vállalkozások fejlesztésére, amelyből 130 milliárd forintnyi forrás már a második negyedévtől kezdődően elérhetővé válhat. A KKV Technológia Plusz Hitelprogram 0 százalékos célzott hitelekkel segítve a kkv szektor beruházásait, így megerősítését, a versenyképesség és a termelékenység további növelését. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.