Évente körülbelül ezer ipari robotot helyeznek üzembe Magyarországon, így a hazai gyártóiparban tízezer dolgozóra már jóval több mint száz robot jut – írja a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Hírportál, a Szon.
A portálnak nyilatkozó szakértő szerint a következő években nálunk is a globális trendeknek megfelelő, évi 8-10 százalékos bővülés várható ezen a területen, ami azt jelenti, hogy
itthon is egyre nagyobb arányt képviselnek majd az úgynevezett kollaboratív, emberekkel együttműködő robotok.
Ez nemcsak a hatékonyságnövelés útját kereső vállalatok, hanem a munkavállalók számára is jó hír – közölték.
Markos András, a Hesse Trade Kft. ügyvezető-tulajdonosa úgy fogalmazott, hogy a kkv-szektor egyre nehezebben tud lépést tartani a munkaerő drágulásával. „Januártól 15 százalékkal emelkedett a minimálbér, és ha a hivatalos, 17,6 százalékos inflációra gondolunk, akkor sok helyen ennél is nagyobb emelést várhatnak el a dolgozók. Ha ehhez hozzátesszük a számos iparágat érintő munkaerőhiányt, akkor az egyik legkézenfekvőbb megoldásnak az automatizáció tűnik” – emelte ki Markos, hozzátéve:
A robotizáció és az automatizáció térnyerése szükségszerűen nem jelenti az érintett alkalmazottak leépítését.
A Hesse Trade Kft. ügyvezető-tulajdonosa arról is beszélt, hogy a kollaboratív robotok jellemzően olyan tevékenységi körökből váltják ki az embereket, amelyeket azok eleve nem szívesen végeznek. „A végtelen ismétlődésre épülő, monoton, gyakran nehéz fizikai munkák helyett így van lehetősége a cégnek átcsoportosítani a kollégáit magasabb hozzáadott értékű munkakörökbe, amely számukra is vonzóbb lesz.” Markos András hozzáfűzte: innen nézve a munkaerő megtartásának egyik fő eszköze lehet a robotizáció, amely az éjszakai és hétvégi műszakok „átvállalásával” is javíthatja a dolgozói jólétet.
A nyíregyházi LEGO gyárban például ipari robotok
A társaság kommunikációs menedzsere, Siket Lóránt megjegyezte: a speciális LEGO Friends figurák gyártása szintén robotizált, és más gyárukból került át hozzájuk. Elárulta, az egyszer használatos műanyag zacskók helyett hamarosan minden legókészletben papírzacskóban lesznek a kockák. „Ezek csomagolásánál szükség van egy robotra, amely óvatosan pakolja a papírzacskókat, hogy ne gyűrődjenek a folyamat során. A műanyag zacskónál erre nem volt szükség. Itt tehát egy pluszfeladat jelent meg, amelyet a robotok segítségével oldunk meg” – jelezte.
Siket szerint azonban továbbra is számos olyan pozíciójuk van, amelyik a kézi munkára vagy az emberi tudásra épít. „Jelenleg több mint háromezren dolgoznak gyárunkban a legkülönfélébb munkakörökben, mint például a fröccsöntő szerszámok karbantartásán, a gépek beállításán, javításán, kezelésén, az anyagok mozgatásán, a termékek csomagolásán, a minőség-ellenőrzésen, a targoncás szállításban.”
A robotok integrálása a gyártási folyamatokba az ipar 4.0 elvének megfelelően egy folyamat, melynek során bizonyos feladatokat átvesznek az emberektől, miközben új feladatkörök is létrejönnek, miután ezeket a gépeket is be kell állítani, karban kell tartani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.