A gyermekek táblagépekkel és mobillal a kézben nőnek fel, a szülőknek pedig olyan normákat kell megtanítaniuk, amelyeket ők maguk nem is tanultak – mondta Börcs Janka, a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) főigazgatója a Digital-Media Hungary 2024 nyitó előadásában. Hozzátette: az NMHH pont ezért indította el a Net Coach-programját, amelyben digitálismédia-értő szakembereket képeznek, akik persze lehetnek nevelők is: másképpen digitális szülők.
A Net Coach-programot az Apor Vilmos Katolikus Főiskolával együttműködve indítja az NMHH, és először főleg pedagógusok, pedagógushallgatók, valamint a médiakommunikáció, a szakképzés, a felsőoktatás vagy a pszichológia területén dolgozók jelentkezhettek.
A képzés költségmentes, sőt, a résztvevők egyszeri 200 ezer forint ösztöndíjban részesülnek.
A képzést tizenkét napos intenzív tréning formájában tartják meg 2024 áprilisától.
A hivatalos tájékoztatás szerint „a kurzust elvégzők az online tér kihívásaival és a digitális tudatossággal kapcsolatos tanácsadói, tartalomfejlesztői, akik konfliktuskezelői gyakorlatot szereznek, amellyel segíthetik a gyermekek/fiatalok, iskolai közösségek, illetve a szülők digitális médiaértését”.
Ilyen tudásra pedig hatalmas szükség van az NMHH főigazgatója szerint, mert „a gyermekeket meg kell védeni”. E célból az NMHH-nak Gyermekvédelmi Internet-kerekasztala is van.
Börcs Janka kifejtette, hogy a mai fiatalság napi 234 percet tölt a mobilja képernyője előtt, ez az érték ráadásul folyamatosan és az életkorral arányosan növekszik.
Viszont az internet nem felejt: egyetlen rossz üzenet, kép, videó évtizedekkel később is kísérthet – ezért kell digitális szülővé válni
– folytatta a főigazgató, aki előadásában részletezte, hogy milyen félelmetes, egyben lenyűgöző sebességű a technológiai fejlődés, ami természetesen a mindennapjainkra is hatással van, beleértve a hirdetési piac koncentrálódását.
Az utóbbit elemezve Börcs Janka megjegyezte, hogy a hirdetési piac ki van téve az algoritmusoknak, ráadásul kialakulnak véleménybuborékok, amelyek torzítják az érzékelést, és mesterkélt valóságot hoznak létre. Ezért is van szükség az NMHH szabályozó tevékenységére, például az e-kereskedelemben, ahol a megtévesztő ajánlatok, a külföldi székhelyű, extrém nyomott árakkal dolgozó webshopok és a személyes adatokkal óvatlanul bánó szereplők is veszélyt jelentenek.
Az NMHH főigazgatója szerint a felsorolt témák végtelen gondolkodni- és megvitatnivalót szolgáltatnak a szakmának, kivált, hogy az üzleti modellek változatosabbak, mint valaha, a fogyasztói szokások pedig átalakulnak, főleg a fiataloknál.
Ez a két katalizátor jót tesz a versenynek, de tovább erősíti a netes platformokat a hagyományosakkal szemben, ezáltal a piaci egyensúly gyengülhet
– mondta Börcs Janka. Úgy összegzett, hogy az egyéni szabadság és a közösség értékei továbbra is elsődlegesek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.