Annak ellenére, hogy a szívelégtelenség a felnőtt népesség 2 százalékát érintő betegség, és a gyakoribb ráktípusokkal megegyező halálozási aránnyal rendelkezik, gyakran nem megfelelően diagnosztizált – emelte ki közös közleményében a Magyar Kardiológusok Társasága és az AstraZeneca.
Magyarországon körülbelül 200 ezer ember érintett szívelégtelenségben. A betegség általi egyéves halálozás hazánkban magas, eléri a 17 százalékot.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója, a Kardiológia Tanszék vezetője a Magyar Kardiológusok Társaságának (MKT) tiszteletbeli elnöke hangsúlyozta: „2024 tavaszán Kelet-Közép-Európa és a balti régió tizenegy országában végzett felmérés által országspecifikus adatok állnak rendelkezésre, amely további szakmai javaslatot is megfogalmaz az egyes országok számára a szívelégtelenség kezelésére. A betegség felismerésében
A kezelést főként az alapellátást végző központokban kezdik meg, de több speciális centrum is létezik, amely kifejezetten a szívelégtelenségre szakosodott. A következő időszakban ezeknek a munkáját szeretnénk tovább segíteni.”
Az MKT és az AstraZeneca stratégiai keretszerződést kötött, és összhangban a felmérés hazai ajánlásával az együttműködésnek része a szívelégtelenség-centrumhálózat fejlesztése, a szakemberek képzése, a specifikus diagnosztikus módszerek bevezetésének támogatására, illetve az adatvezérelt egészségügyi és mesterségesintelligencia-megoldások közös kutatása és fejlesztése.
Az együttműködés egyik eleme a nővérek továbbképzése. A szívelégtelenségre specializálódott nővérek szerepe elengedhetetlen, ugyanis nemcsak az orvos munkáját segítik, hanem megfelelő képzés mellett önálló tevékenységet végeznek.
Kiemelt cél a jelenlegi 20 szívelégtelenség-centrum fejlesztése és további centrumok létrehozása.
A centrumok komplex ellátást tudnának biztosítani, amibe beletartozik a betegek edukációja is. A betegek ellátásában a telemedicinának is kiemelt szerepe lenne, így ugyanis könnyen tudják a szakemberek távolról is monitorozni, mi történik a betegekkel.
Az együttműködés részeként a hatékonyabb kezeléshez és megelőzéshez egy átfogó körkép is készül a szívelégtelenségről, miután szükség van új hazai epidemiológiai adatokra. Ennek keretében többek között
olyan kérdésekre keresik a pontos válaszokat, hogy hány beteg van ma Magyarországon, akik szívelégtelenséggel küzdenek, milyen más betegségeik vannak, milyen gyógyszereket kapnak.
A Magyar Kardiológusok Társasága Szívelégtelenség és Szívizombetegségek Munkacsoportja, illetve az AstraZeneca adatelemzési kutatást indított a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) finanszírozási adatbázisain adatbányászati és statisztikai módszerekkel – közölte a Magyar Kardiológusok Szövetsége és az AstraZeneca.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.