Folyamatosan nő az érdeklődés mind az iskoláskorú fiatalok, mind a cégek részérő a diákmunkák és diákmunkások iránt, a nyári időszakban akár 100 ezer diák is vállalhat alkalmi vagy hosszú távú munkát az iskolaszövetkezetek szervezésében – közölte az ország egyik vezető diákszövetkezete, a Mind-Diák, amely összeszedte, hogy várhatóan mire számíthatnak a dolgozni vágyó fiatalok idén nyáron.
A kereskedelem, turizmus és vendéglátás továbbra is slágerterületeknek számítanak a nyári diákmunkák terén, itt a diákok akár előképzettség vagy tapasztalat nélkül is könnyen elláthatnak egyszerű szezonális munkákat.
Népszerűek a fiatalok körében a különböző vendéglátóhelyek, balatoni strandok és büfék, ahol
Felkapottak még a különböző rendezvények, csúszdaparkok is – ide tartoznak az éttermi, hosztesz- vagy animátor munkák. Ezenkívül az adminisztratív és ügyviteli feladatokra is keresnek diák munkaerőt, de a mezőgazdasági, élelmiszeripari szektorokban, valamint a termelőüzemek, logisztikai központok és a nagyobb SSC-k is szívesen fogadnak diákokat a nyári időszakra.
Win-win helyzetA cégek többsége felismerte, hogy az adózást tekintve az iskolaszövetkezeteken keresztül történő foglalkoztatás jár a legelőnyösebb feltételekkel: a szociális hozzájárulási adómentesség mellett, ha a diák nem dolgozik – mert például beteg vagy nyaral –, nincs a munkaadónak fizetett szabadság vagy betegszabadság miatti bérjellegű költsége sem, ellentétben a klasszikus munkaviszonnyal. Sokan nem tudják, hogy az egyszerűsített foglalkoztatásnál (EFO) is kedvezőbb a diákfoglalkoztatás, ugyanis az EFO esetén fizetendő közteherjegy mértékét a munkáltatóknak akkor is meg kell fizetniük, ha a fiatalokat csak napi 4 vagy 6 órában alkalmazzák. Ezzel szemben az iskolaszövetkezeten keresztül alkalmazott diákok után csak a ledolgozott órákat kell kifizetniük, minden HR-adminisztrációt, bérszámfejtést és bejelentést a Mind-Diák Szövetkezet lát el – hívta fel a figyelmet Göbl Róbert. |
Az átlag diákmunka-órabérek bruttó 1600-2500 forint között mozognak a 2024-es nyári szezonban, azonban ha a diák jogosítvánnyal, speciális szaktudással vagy nyelvtudással rendelkezik, ez az összeg arányosan nőhet.
A könnyű fizikai, egyszerű betanított vagy adminisztratív munkáknál átlagban 1600-1900 körüli órabérekre lehet számítani. Ha a diák a szünidő felét, tehát legalább hat hetet munkával tölt, 1800 forintos órabérrel számolva 432 ezer forintot is megkereshet nettóban.
A Mind-Diák adatai alapján a 25 év alatti diákoknál a szakirányú tanulmányokat kívánó gyakornoki pozíciók bérei a legkiemelkedőbbek: ezek nettó 1 874 és 2 500 forint/óra közötti sávban mozognak.
Az átlagnál magasabb fizetések főleg a mérnöki és pénzügyi állásokra jellemzőek.
Az IT-s munkák terén kifejezetten projektmunkákba is be tudnak kapcsolódni a hallgatók – ilyen munkakörökben nem ritka a bruttó 3-4000 forintos órabér sem.
Iskolai szünetekben a 15. életévét betöltött diák is dolgozhat, aki pedig már betöltötte a 16. életévét és nappali tagozaton tanul, év közben bármikor vállalhat diákmunkát.
Tavaly közel 10 ezer fiatal talált munkát a Mind-Diáknál, idén pedig további növekedést várnak. A legtöbben először jogosítványra vagy fesztiválbérletre gyűjtenek. Később pedig akár egész évben vállalnak diákmunkát, hogy eltartsák magukat az egyetem alatt. Sokan a szakmai gyakorlatukat is így végzik el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.