BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vendégmunkáslimittel támogatják a munkásszállások kialakítását – mától lehet pályázni

A vendégmunkásokkal szemben a magyar munkavállalók országon belüli mobilitását célozza támogatni a megszigorított feltételekkel kiírt munkásszállás-kialakítás támogatási program. A nemzetgazdasági tárca közlése szerint elsősorban a magyar munkavállalók elhelyezését szolgáló 80-200 ágyas munkásszállások létesítését kívánja segíteni a pályázat. A jelentkezőknek legalább tíz évig működtetniük kell a szállásokat és garantálni, hogy azokban legalább 50 százalékban magyarokat helyeznek el. Várhatóan 25-30 új munkásszállást alakíthatnak ki a következő három évben 20 milliárd forintból.

Mától szeptember 30-ig nyújthatnak be pályázatot a versenyszféra vállalkozásai munkásszállások kialakítására, 2027. október 31-ig vállalt befejezési határidővel – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. 

munkásszállás
Egy tavaly nyáron átadott új, kétszáz férőhelyes munkásszálló Nyíregyházán, amely másfél milliárd forintból, mintegy 50 százalékos magyar állami támogatással épült fel / Fotó: Vajda János / Észak-Magyarország

Külföldi munkaerő elszállásolására kizárólag akkor lesz lehetőség az újonnan létesülő munkásszállásokon, ha nem mutatkozik magyar munkavállalók elhelyezésére irányuló igény – hangsúlyozza az NGM, kiemelve, hogy legalább felerészben magyar munkaerőt kell elszállásolni. Mindez nagymértékben elősegítheti a hazai munkaerő országhatáron belüli mobilitását. 

Az intézkedés érdemben járulhat hozzá a munkaerőhiány csökkentéséhez, hiszen 

új beruházások nem maradhatnak el a munkaerő hiánya miatt. 

Kéttucatnyi új szálló létesülhet

A következő három évben közel 20 milliárd forint felhasználásával 25-30 újabb munkásszállás kialakítása indulhat el a támogatás segítségével. 

Amennyiben a fenntartási időszakban a hazai munkavállalók aránya 50 százalék alá esik, a munkásszállás tulajdonosának vissza kell fizetnie a támogatás egy részét. 

Az új program 

az előző kiírásoknál jóval szigorúbb követelményeket támaszt a pályázókkal szemben,

 amelyek 

  • a munkásszállások lehető legjobb kihasználtságának biztosítását, 
  • az elszállásolt munkavállalók kényelmi igényeinek kielégítését, 
  • az épületek fenntarthatósági, 
  • környezetvédelmi szempontoknak történő megfelelését, 
  • valamint a beruházási folyamat szorosabb ellenőrzését szolgálják.

Szigorítás és könnyítés

A kihasználatlan munkásszállások üzemeltetői további szankciókkal sújthatók, amennyiben a létesítmények kihasználtsága nem éri el a program által meghatározott szintet. Könnyítés viszont, hogy 

  • határozott idejű munkaviszony, hallgatói munkaszerződés alapján létesített jogviszony (gyakornok), 
  • illetve alkalmi vagy idénymunka keretében foglalkoztatott személyek is elszállásolhatók lesznek, 
  • továbbá nincs meghatározva az elszállásolt munkavállalók állandó lakóhelye 
  • és a munkavállalás helye közötti távolság minimuma sem. 

 A támogatás 30-75 százalékos támogatási intenzitással 80-200 férőhelyes munkásszállás kialakításához nyújtható.

regionális beruházási támogatás formájában.

A pályázónak vállalnia kell, hogy a támogatással megvalósított létesítményt legalább 10 éven keresztül munkásszállásként üzemelteti, valamint, hogy a munkásszállás működtetése céljából a fenntartási időszakban a munkásszállás férőhelyeinek számához igazodó létszámú, de legalább négy álláskeresőt alkalmaz, ami javíthatja a térség foglalkoztatását is. 

A program részletei a lebonyolító OFA Nonprofit Kft. honlapján már elérhetők.

Meg kell változtatni a munkásszállókról kialakult rossz véleményt

A magyar munkavállalók mobilitási hajlandósága – különösen munkavállalási célból – rendkívül alacsony. Ehhez nagyban hozzájárul a hazai munkásszállásokról az elmúlt tíz-tizenöt évben kialakult negatív kép. Ennek megváltoztatásához pedig beruházásokra és fejlesztésekre van szükség.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.