Különböző befektetési szemléletű üzletemberekkel készítettek felmérést a Lightyear befektetési alkalmazás kutatói, akik arra voltak kíváncsiak, mibe teszik a pénzüket a legsikeresebb magyar vállalkozók.
Perepelica Kirill Magyarország egyik leggyorsabban növekvő fenntarthatósági startup vállalkozásának, a Munchnak a társalapítója. Az egyre ismertebb cég profilja, hogy szupermarketeknek, éttermeknek és pékségeknek segít eladni az élelmiszer-feleslegüket. Perepelica Kirill a befektetők azon új generációjához tartozik, akik az alacsony és átlátható árazást keresik, és akiknek a felhasználóbarát hozzáállás teljesen alap.
Kirill számára a befektetés azonban nem csak a későbbi vagyon megalapozásáról szól, élvezi is a folyamatot.
Izgalmas élmény, és élvezem azt is, ahogy bővül a pénzügyi tudásom. Azt is mondhatnánk, hogy biztonságban tudom a pénzem, és még magamat is fejlesztem közben.
A Munch társalapítója szerint a pénzügyi tudatosság kiemelten fontos, javasolja a középiskolai tantervbe való bevezetését. A fiatal üzletember alacsony kockázatú befektetéseket keres, mint például államkötvények és ETF-ek. Portfóliója diverzifikálására és részvények kezelésére a Lightyear befektetési alkalmazást használja.
Kovács Dominik, a Collossyan alapítója, amely a szintetikus, vagyis a mesterséges intelligencia (MI) segítségével előállított virtuális média piacán tevékenykedik. A céget napjainkban százmillió dollár fölé értékelik. Kovács Dominik most 26 éves, befektetni pedig már 22 évesen elkezdett. Budapest, London és New York között tölti a mindennapjait, és éles különbséget lát, legalábbis ami a befektetési attitűdöket illeti.
A fiatal üzletember kockázatkerülő befektetőnek vallja magát, mivel vagyona jelentős része egy volatilis technológiai cégben van.
Mint mondta, ETF-ekbe, pénzpiaci alapokba és feltörekvő piaci kötvényalapokba fektet, kiemelten fontosnak tartja a diverzifikációt.
,,Tulajdonképpen a kamatos kamat indított el a befektetői utamon. Az ember 40-50 évesen már kiterjedt portfólióval rendelkezhet, különösen akkor, ha jól fektet be. Részvényekkel és állampapírokkal kezdtem, aztán főleg ETF-ekbe fektettem. A Vanguard Worldwide ETF-et különösen kedvelem” – vallja. Dominik kiemelte az ilyen befektetés egyszerűségét is: ,,Nem kell semmit csinálni, és az ember a világgazdaság jelentős részét lefedheti vele. Eltelt három-négy év, és őszintén szólva nekem bevált, minden megtakarításomat ide tettem” – mondja.
A Cápák Közöttből jól ismert Sárospataki Albert vallja, hogy leginkább az számít, hogy miképp járul hozzá egy befektető az igazi változáshoz. A Billingo alapító-vezérigazgatója, befektető és pénzpiaci innovátor a céges befektetésekre összpontosít, különösen a digitális, szoftveres és egészségügyi cégekre.
A hatás fontosságát hangsúlyozza, és szeret közvetlenül részt venni a befektetései életében.
„Ez nem jelenti azt, hogy én személyesen mindennap mindegyikkel foglalkozok, de mindegyikről naprakész információim vannak, és pontosan tudom, hol mik történnek” – mondja.
Merészen kockázatvállalónak tartja magát, és a víziók szintjén gondolja végig a befektetéseket. A kezdő befektetőknek azt tanácsolja, hogy értsék meg a befektetések mögötti dinamikákat.
Több, mint tíz éve kezdtem el befektetni, a Billingo is egy olyan befektetésem volt 2014-ben, amit az elmúlt tíz évben tudatosan és szisztematikusan felépítettünk. Mindig is érdekeltek a céges befektetések, a jó sztorik, a jól skálázható lehetőségek
– fogalmaz.
Albert portfóliója széles skálán mozog, több iparágban is érdekelt. A befektetései 65 százaléka digitális és szoftveres cégekben, 25 százaléka egészségügyi cégekben, 10 százaléka pedig egyéb cégekben oszlik meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.