Egész Európában egyedülálló a magyar családtámogatási rendszer, amelynek köszönhetően eddig mintegy 200 ezerrel több magyar gyermek született a 2010 előtti időszakhoz képest, és ez jövőre pedig újabb szintet léphet. Mint ismert, Orbán Viktor miniszterelnök a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor zárónapján jelentette be, hogy a kormány tervei szerint – ha békeköltségvetést készíthet – 2025-ben a gyermekek után járó adókedvezmény összegét megduplázná.
A családi adókedvezménynek köszönhetően a mostani szabályok szerint egy gyermek esetén havonta 66 670 forint adóalap-kedvezményt, két gyermek esetén havonta 133 330 forint adóalap-kedvezményt, míg három vagy több gyermek esetén 220 000 forint adóalap-kedvezményt lehet igénybe venni gyermekenként.
A dupla adókedvezménynek köszönhetően 2025 január 1-jétől egy gyermek esetében évi 120 ezer forint, két gyermeknél 480 ezer forint, három vagy több gyermek esetében pedig 1 millió 188 ezer forint maradna ott a családoknál.
Az elmúlt években több mint 30 olyan intézkedést vezetett be a kormány, amellyel segítette a családalapítást, a gyermekvállalást és a gyermeknevelést. Ezeket mutatjuk be most, amelyek több ponton is megújultak az elmúlt évben.
A legnagyobb változás a CSOK támogatást érintette, egész pontosan a városokban – helykorlátozás nélkül – elérhető változatát. A CSOK megszűnt, helyette jött a CSOK Plusz. Az utóbbi egy kamattámogatott hitel, amelyet már egy vállalt gyermektől is igényelhetnek a házaspárok. A hitelkonstrukció fontos feltétele a gyermekvállalás, tehát a CSOK Plusz akkor igényelhető, ha a pár a jövőben gyermeket szeretne. A hitel összege 1 gyermek estén 15 millió, 2 gyermek esetén 30 millió, 3 gyermek esetén pedig 50 millió forint is lehet.
A CSOK közel változatlan formában elérhető, mint korábban, egy-két fontos változással kiegészítve. Az egyik ilyen, hogy az elérhető támogatási összegek nagyot nőnek. Egy gyerek mellé 1 millió forint, 2 gyerekhez 4 millió forint, 3 gyerekhez pedig 15 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphatnak az arra jogosultak, ha az életüket vidéken képzelik el.
A falusi CSOK esetében nem kötelező a gyermekvállalás, már meglévő gyermekekre is igénybe lehet venni. Ezt a támogatást tehát igényelhetik azok, akik valamelyik preferált kistelepülésre költöznének, és úgy érzik, hogy már teljes a családjuk, de azok is, akik még további gyermeket szeretnének.
A babaváró hitel összege 10-ről 11 millió forintra emelkedett. Továbbra is kamatmentesen törleszthető, szabad felhasználású kölcsönről van szó, amelyet lakáshitelhez – így CSOK Pluszhoz is – önerőként használhatunk. Új megkötés, hogy a 30 év feletti hölgy taggal rendelkező házaspárok – legfeljebb 40 éves korig – már csak várandósság alatt folyamodhatnak a támogató forintokért.
Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára szedte össze az eddigi eredményeket:
Megközelítőleg 250 ezer család jutott ingatlanhoz, vagy bővítette otthonát a CSOK és a CSOK Plusz segítségével. A babaváró program 245 ezer család életét segítette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.