BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre több ember félelme, hogy csak 70 évesen tud majd nyugdíjba menni – vagy még később

A K&H friss felmérése szerint egyre több középkorú számít arra, hogy 70 évre nő a nyugdíjkorhatár. Eközben azok száma is nő, akik úgy vélik, annak elérése sem teszi lehetővé számukra, hogy befejezzék a munkát, még később jön a nyugdíj.

Az elmúlt években jelentősen nőtt azok száma, akik magasabb nyugdíjkorhatárra számítanak – derül ki a K&H biztos jövő kutatásának legfrissebb eredményeiből. A 30–59 éves korosztály körében 2019 óta negyedévente elkészített felmérés szerint 

míg öt éve a megkérdezettek 24 százaléka gondolta azt, hogy csak 70 évesen tud majd nyugdíjba menni, addig a legfrissebb felmérésben már 33 százalék számított erre.

A,Senior,Woman,With,A,Dog,And,Coffee,Sitting,Outdoors, nyugdíj
Fotó: Shutterstock

Az idei első negyedévben a válaszadók átlagosan arra számítottak, hogy mire elérik, a nyugdíjkorhatár 69 év lesz, ami nem jelent változást az egy évvel korábbihoz képest. A 70 éves nyugdíjkorhatárra számítók arányának emelkedése azonban folyamatosan nőtt az elmúlt öt évben.

„A kutatás résztvevőinek a nyugdíjkorhatár emelkedését valószínűsítő várakozásait erősíti az is, hogy míg 2020-ig egyértelműen a 65 év volt a leggyakrabban említett kor, addig 2021–2022–2023-ban már fej fej mellett, közel ugyanannyian említették a 65 és a 70 évet. Ebben az évben pedig már megfordult a trend” – ismertette az eredményeket Székely Pálma, a K&H értékesítés és életbiztosítási üzletágának vezetője.

Van, aki a korhatár előtt is menne már, mások szerint a nyugdíj kifizetése számukra a korhatárral sem kezdődik el

A felmérés szerint 62 százalék számol azzal, hogy akkor vonul nyugdíjba, amikor eléri a nyugdíjkorhatárt, ami azonos a korábbi eredményekkel, akárcsak az, hogy 

a válaszadók 11 százaléka gondolja azt, hogy már korábban is abba tudja hagyni a munkát.

A válaszadók 27 százaléka számít arra, hogy a nyugdíjas kor elérése után is dolgozni fog, arányuk 2022-ben és 2023-ban hasonlóan alakult, 2019 és 2021 között azonban csak 18-21 százalékuk számolt ezzel az opcióval.

Székely Pálma szerint ez részben az anyagi kilátásokkal magyarázható, ezért fontos az öngondoskodás és a nyugdíjas évekre való felkészülés mielőbbi megkezdése.

A kutatásban arra is kíváncsiak voltak, hogy a középkorúak mikor szeretnének nyugdíjba menni. Kiderült, hogy a válaszadók átlagosan 57 éves korukig dolgoznának szívesen, ebben nincs eltérést az előző évekhez képest. Tizennyolc százalék azonban már az 50 éves kort sem várná meg, 24 százalék pedig 51–55 évesen vonulna nyugdíjba.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.