BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Otthonfelújítási program: húszezer lakóingatlan korszerűsítése valósulhat meg Magyarországon

Az MBH Bank országos lefedettségű fiókhálózatával, és teljes, az otthonteremtést segítő termékpalettával támogatja a mától elindult Otthonfelújítási program célkitűzéseit – hangzott el a pénzügyi szolgáltató hétfői sajtótájékoztatóján. A Magyar Fejlesztési Bank által biztosított forrásokból megvalósuló program révén nagyjából 20 ezer lakóingatlan korszerűsítése valósulhat meg.

A hazai lakóépületek legalább 80 százaléka 1990 előtt épült, a lakásállomány hozzávetőleg 40 százaléka pedig energetikai szempontból rossz kategóriába sorolható, így a lakóingatlanok energiahatékonyságának javítása kiemelt fontosságú – hangsúlyozták az MBH Bank szakértői az Otthonfelújítási program július elsejei elindulása kapcsán tartott sajtótájékoztatón.

MBH felujitasi hitel
Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság

Nagy Gyula, az MBH Jelzálogbank vezérigazgatója felhívta a figyelmet: a magyarországi lakások több mint fele 1960 és 1990 között épült, a 2000 után készült lakóingatlanok aránya pedig kevesebb mint 12 százalék, így egyértelműen megállapítható, hogy a hazai lakásállomány elöregedett. Energetikai szempontból szintén nem áll jól a hazai lakásállomány: a már említett 40 százaléknyi rossz energetikai besorolású ingatlanon felül további 55 százalék az átlagos kategóriába tartozik, és csak nem egészen öt százaléknyi azoknak a lakásoknak az aránya, amelyek kedvezőbb besorolásúak.

Az MBH Bank a 154 fiókból álló, országos lefedettségű MFB Pont Plusz hálózatában július 1-től fogadja a lakosság Otthonfelújítási program kapcsán benyújtott pályázatait – mondta el Ginzer Ildikó, az MBH Bank sztenderd kiszolgálásért felelős vezérigazgató-helyettese. Közölte: a program az 1990 előtt használatbavételi engedélyt kapott családi házak korszerűsítését célozza, és a felújítással legalább 30 százalékos energia-megtakarítást kell elérni. A beruházás összege legfeljebb 7 millió forint lehet, amelynek 14,3 százaléka a saját erő, a fennmaradó rész pedig hitelből és vissza nem térítendő támogatásból tevődik össze. Az, hogy a támogatás mekkora lehet, függ az ingatlan elhelyezkedésétől, illetve a pályázó jövedelmi helyzetétől is. A hitel futamideje 144 hónap (12 év), a program keretén belül pedig elvégezhető többek között nyílászárók cseréje, hőszigetelés és fűtés-korszerűsítés is. Ginzer Ildikó hozzátette: 

a program indulása utáni napokban elsősorban arra lehet számítani, hogy inkább a lehetőségeiket felmérendő érdeklődnek majd az ügyfelek, így várhatóan kell néhány hét ahhoz, hogy a kereslet alakulása kapcsán le lehessen vonni az első következtetéseket. 

Ginzer Ildikó elmondta: az MBH Bank egy olyan megtakarítási és ingatlanhitelezési ökoszisztéma létrehozásán kezdett el dolgozni, mely teljes palettáját kínálja az otthonteremtéshez szükséges pénzügyi eszközöknek. Ennek megfelelően az MBH Bank a program közvetítésén túl számos kiegészítő termékkel várja az ügyfeleit: így például a program kapcsán bevezetett MBH Felújító Személyi Kölcsönnel, a CSOK Plusszal, a Falusi CSOK-kal, a Babaváró kölcsönnel, lakáshitelekkel, vagy éppen a lakás-takarékpénztári termékekkel. Szege György, a pénzintézet ESG és fenntarthatósági vezetője közölte: a lakosság energetikai és zöld ismereteinek a bővítése céljából – az Otthonfelújítási program indulásával egyidejűleg – az MBH Bank elindította online edukációs platformját Energia Együtt Program néven. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.