BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aszály: napról napra nő a károsodott terület

A múlt héten jelentősen megnőtt az aszálykárra bejelentett területek nagysága, és már több százezer hektáron látszik, hogy elégett a termés legalább 30 százaléka. Az aszály két éve ugyan nagyobb pusztítást végzett, de sok kivérzett termelőnek az idei lehet a nagyobb csapás.

Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint idén augusztus 26-áig a termelők országosan kevéssel több mint 300 ezer hektár földterületre jelentettek aszálykárt. A legnagyobb vesztes a kukorica és a napraforgó – az eddig aszálykárt jelentett területek 80 százalékát e két kultúra foglalja el – amit a lucerna és a szójabab követ. Míg az ország északi, észak-nyugati részén az előző héthez képest enyhült, az Alföld és a Dél-Dunántúl nagy részén fokozódott a csapadékhiány, és emiatt drasztikusan nőtt az aszálykár bejelentések száma, illetve a kárjelentett terület nagysága is. A keddi csapadék ezen a helyzeten nem változtat, a fellelhető csapadéktérképek szerint az eső az ország középső részére korlátozódott.

MJA_7495, aszály
Idén sem kímélte a kukoricát az aszály / Fotó: Mészáros János 

Mivel a gazdák a vonatkozó jogszabály alapján szeptember 30-áig jelenthetik be aszálykáraikat, a végleges érintett terület mértéke csak ezt követően válik ismertté. A vármegyei kormányhivatalok illetékesei a kárbejelentésekkel párhuzamosan végzik a mezőgazdasági káresemény igazolását, illetve a káresemény következtében elszenvedett, várható hozamcsökkenés megállapítását.

Az elmúlt éveket vizsgálva

  • 2023-ban 20 ezer,
  • 2022-ben 1,43 millió,
  • 2021-ben 360 ezer,
  • 2020-ban 320 ezer,
  • 2019-ben pedig 160 ezer hektárra jelentettek aszálykárt.

Az aszálykárok 80 százaléka tavaly a kukoricát, napraforgót és a lucernát érintette, míg az évszázados szárazsággal sújtott 2022-ben az aszálykárt jelentett terület 96,6 százalékán kukorica, napraforgó és őszi búza károsodott. Az előző három évben az őszi búza mindig érintett volt, míg a kukorica 2020-ban „megúszta” az aszályt – derül ki az Agrárminisztérium a Világgazdaságnak megküldött adataiból.

Néha nem az aszály a legnagyobb ellenség

Tavaly a károk kisebb részét okozta a szárazság, hiszen a 20 ezer hektár aszálykár mellett további 77,5 ezer hektár egyéb kárt is jelentettek a gazdálkodók. Egy évvel korábban a teljes, kárt szenvedett 1,48 millió hektárból 1,43 millió az aszály miatt károsodott, 2021-ben 460,8 ezerből 360 ezer, 2020-ban 517,1 ezer hektárból 320 ezer, míg 2019-ben 296,2 ezer hektárból 160 ezer lett az aszály áldozata.

A jelenlegi adatok alapján megkockáztatható, hogy az idei lehet az elmúlt öt év második legnagyobb aszálykára a mezőgazdaságban. (Augusztus elején még 75 ezer hektár volt az aszálykárra bejelentett terület nagysága.)

Klímaváltozás: így pusztít az aszály Magyarországon – sokkoló fotók

Magyarország bővelkedik vízben, azonban vízrajzát alapvetően meghatározza az a tény, hogy az országban nincs lefolyástalan terület. A klímaváltozás és az aszály nyoma világosan látszik a természetben.

A kárenyhítő juttatás kiszámításáról az AM közölte, hogy annak alapját nem kizárólag a károsodott terület képezi. A káresemény bejelentésének főszabálya, hogy a kárenyhítési hozzájárulás megfizetésével, valamint a kárenyhítő juttatás igénybevételével kapcsolatos rendeletnek megfelelően a mezőgazdasági termelő a káreseményt és a várható hozamcsökkenés mértékét a káresemény bekövetkezésétől számított tizenöt napon belül jelentse be. Aszály esetén a bekövetkezést követő 15 napos határidő számításának kezdő időpontja az a nap, amikortól a károsodás első alkalommal észlelhető.

Fontos, hogy a gazdálkodók a kárbejelentés során a valósághoz minél közelebbi hozamcsökkenési adatokat adjanak meg. A kormányhivatal a bejelentés alapján a káresemény bekövetkeztét ellenőrzi, és a káreseményt abban az esetben igazolja, ha az időjárási esemény miatti várható hozamcsökkenés legalább 30 százalékot eléri.

A mennyiség és az érték is számít

A pozitív kormányhivatali határozat azonban önmagában még nem jogosítja fel a termelőt kárenyhítő juttatásra – hívta fel a figyelmet az AM. A kárenyhítő juttatás iránti kérelem benyújtására ugyanis azok a termelők a jogosultak, akiknek a kormányhivatal a hozamcsökkenést leigazolta. Az igazolt mezőgazdasági káresemény esetén a gazdálkodó november 2-tól november 30-ig kárenyhítő juttatás iránti kérelmet nyújthat be elektronikusan a Magyar Államkincstár felületén. Fontos szem előtt tartani, hogy a károsodott növénykultúra 30 százalékot meghaladó terméskiesése és a 15 százalékot meghaladó hozamérték-csökkenése együttesen jogosíthatja fel a termelőt kárenyhítő juttatásra. Utóbbi mértéke a hozamérték-csökkenés maximum 80 százaléka, megfelelő mezőgazdasági biztosítás hiányában pedig ennek fele, azaz maximum 40 százaléka.

Az aszálykárok után kifizetett összeg

  • 2023-ban 800 millió,
  • 2022-ben 49,73 milliárd,
  • 2021-ben 8,86 milliárd,
  • 2020-ban 7,49 milliárd,
  • 2019-ben 6,87 milliárd forint volt.
     

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.