A Világgazdaság értesülése szerint csütörtök délután megérkezett Paksra az új atomerőmű-beruházás számára készült első nagyberendezés, a zónaolvadék-csapda, amely a majdani atomerőmű passzív biztonsági rendszereinek részét képezi. A 732 tonnás monstrum – amelyre a Paks II. Atomerőmű építéséhez van szükség – hajóval érkezett a folyón.
A Paks II. Atomerőmű Zrt. tájékoztatása szerint a zónaolvadék-csapda és részegységei az oroszországi Volgodonszkból mintegy 3200 kilométer megtétele után érkeztek Paksra. A kiindulási állomásról a Fekete-tengeren előbb Isztambul, majd a romániai Konstanca érintésével, és az ottani átrakás után a Dunán egy folyami hajó szállította Paksra a berendezést.
Jelképes, hogy a Paks II. Atomerőmű területére érkező első nagy tömegű és méretű berendezés egy a passzív biztonságot szolgáló eszköz. Az új magyar atomerőmű megbízható és biztonságos működésére ily módon már jóval azelőtt gondolunk, hogy az megkezdené a termelést. Mindent megteszünk azért, hogy az idén vagy a jövő év elején ténylegesen is hozzákezdhessünk az új blokkok építéséhez, és a későbbiekben beépítsük az új magyar atomerőmű passzív biztosági rendszerének ezt a fontos elemét
– közölte Vitalij Poljanyin, a Paks II. Atomerőmű tervezését és építését fővállalkozóként végző Atomsztrojexport vállalat alelnöke, a Paks II. Atomerőmű építési projekt igazgatója.
A Paksi Atomerőmű 5. blokk megvalósítása – ahová a zónaolvadék-csapda is kerül majd – a terv szerint halad, zajlanak az építkezés előkészületei. Befejezéséhez közeledik a talajszilárdítás, illetve megkezdődik a talaj kitermelése a munkagödörből a mínusz 23 méteres szintig, ami feltétele annak, hogy megkezdődhessen az alap betonozásának előkészítése. A Paks II. Atomerőmű-projekt nemzetközi, ami azt jelenti, hogy a munkaterületen a magyar és az orosz vállalatok mellett harmadik országbeli cégek és munkavállalók is dolgoznak.
Jákli Gergely, a Paks II. Zrt. elnök-vezérigazgatója úgy fogalmazott, a fővállalkozóval közös céljuk, hogy a lehető legrövidebb idő alatt megépítsenek egy biztonságosan üzemeltethető atomerőművet. Úgy véli, az ehhez vezető út szimbolikus pillanata a legnagyobb tömegű berendezés, a zónaolvadék-csapda Paksra érkezése. Elmondta: fontos szakaszokon vannak túl, miután tavaly befejezték a 2,7 kilométeres résfalat. Most pedig folytatódik a talajszilárdítás, a talajkiemelést megelőző tesztek is megkezdődtek.
Fokoztuk a tempót a telephelyen és az építési-szerelési bázis területén. Jelenleg is kilencszáz szakember dolgozik a helyszínen
– tette hozzá.
A csúcstechnológiás berendezésről annyit tudni, hogy
A fukusimai atomerőmű-balesetet követő, legszigorúbb nemzetközi biztonsági követelményeknek is megfelelő, új atomerőművi blokk képes kezelni a nagyon kis valószínűségű, zónaolvadással fenyegető, hipotetikus baleseti helyzeteket is. A típusnál alkalmazott zónaolvadék-csapda a reaktortartály alatt helyezkedik el. Alapvető feladata az, hogy egy súlyos, tervezési alapon túli baleset esetén is leállítsa a láncreakciót a zónaolvadékban.
Miként korábban lapunk megírta, a szerkezet képes a megolvadt zóna biztonságos hűtésére, és ezzel megakadályozza a gőzrobbanás kialakulásának veszélyét.
Ez a berendezés teljesen egyedivé teszi az orosz technológiát.
Az oroszországi és a külföldi, újonnan épülő atomerőművi blokkokba már eleve beépítik ezt a szerkezetet.
A monstrum megérkezését már kora délután megörökítette a Teol, ahogy 13 óra tájban elhajózott Szekszárd mellett:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.