„A magyar költségvetési pozíció az Európai Unióban úgy foglalható össze, hogy évente körülbelül másfél-két milliárd eurót fizetünk be, és körülbelül 6,5-7 milliárd eurót kapunk különböző jogcímeken. A nettó pozíciónk így évente nagyságrendileg plusz ötmilliárd euró. Ez az elmúlt években sem változott, sőt 2023-ban még jobb volt a nettó pozíciónk, mint 2022-ben és 2021-ben. Ez azt jelenti, hogy a forrásokkal kapcsolatos viták ellenére stabil a nettó pozíciónk. A helyreállítási alapból Magyarország 10,5 milliárd euróra jogosult, amiből 6,5 milliárd euró a támogatás, 4 milliárd euró a hitel. A közös agrárpolitika keretein belül körülbelül 2 milliárd eurót kapunk évente” – mondta egy interjúban Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter.
A tárcavezető az Indexnek többek között arról beszélt, hogy nagy bevételi forrás a kohéziós politika, hétéves költségvetési ciklusokra leosztva.
Hazánknak ebben a ciklusban 23 milliárd eurónyi forrásra van igénye.
Hangsúlyozta: ami a tényleges kifizetési helyzetet illeti, az agrárforrások ütemezetten érkeznek, ezt a területet nem érinti a vita. A kohéziós forrásoknál bizonyos operatív programok egy hányadához való hozzáférését felfüggesztették, ám több mint a feléhez, 12,3 milliárd euróhoz így is hozzáférünk, és az időarányos lehívásokkal ütemezetten haladunk – tette hozzá, kiegészítve azzal, hogy
ez effektív korlátot nem jelent fejlesztéspolitikai szempontból, de tény, ha a felfüggesztés hosszú távon fennmarad, akkor forrásvesztés következhet be.
Kiemelte: ez akár már idén év végén megtörténhet, de azon dolgoznak, hogy ne így legyen. „A helyreállítási alapból egyelőre csak előlegfizetésre vagyunk jogosultak, eddig 900 millió eurót kaptunk. Itt van egy tényleges korlát és időnyomás, az ebből finanszírozott beruházásokat 2026 augusztusig be kell fejezni, ennek hiányában elvesznek a források” – magyarázta Bóka.
Az a várakozása, hogy ősztől a tárgyalások fonalát újra fel tudják venni. Nehezíti ugyanakkor a megbeszéléseket, hogy az Európai Bizottság stratégiai céljai nem világosak, ezért az általa megfogalmazott elvárások sem azok. „Az elvárások rendszeres időközönként változnak, mindig akkor, amikor a felek már közel kerülnek a megállapodáshoz. Az én hozzáállásom nem változott, konstruktívan, és a megállapodás céljával egyeztetek a bizottsággal. A feladatot nem egyedül végzem, a szaktárcák, többek között Navracsics Tibor is sokat segít a kapcsolatrendszerével és tapasztalatával” – közölte az európai uniós ügyekért felelős miniszter.
Kijelentette: a magyar kormányon belül nincsen beszélgetés arról, hogy hazánk jövőjét az Európai Unión belül vagy azon kívül kell elképzelni. A kormánynak az az egyértelmű álláspontja, amit minden fórumon elmondtak, hogy
Magyarország európai uniós tagságának nincs alternatívája.
Szerinte ennek nagyon sok gyökere van: országunk például kulturálisan és történelmileg is Európához kötődik. „A mi helyünk Európában van, az Európai Unióban a helyünkön vagyunk. Ugyanez a helyzet identitásoldalról is, függetlenül attól, hogy a magyar eredetet hova vezetjük vissza, a modern magyar identitás az európai identitás. Az európaiság a modern magyar identitás szerves része” – mutatott rá.
Bóka János az interjúban többek között arról is beszélt, hogy
Bóka János: a jelenlegi uniós kohéziós politika átfogó támadás alatt állAz Európai Bizottság egységes tagállami kifizetési csomagokat akar létrehozni, amelyeket a tagállamok elvileg szabadabban felhasználhatnak. Az Európai Bizottság nem ért egyet Magyarország Európa-politikájával, ezért is tartja vissza a nekünk járó forrásokat − ezekről beszélt többek között Bóka János. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.