BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre olcsóbban termel a hazai ipar

Az árak örvendetes mérséklődésében azonban vélhetően a gyenge kereslet is szerepet játszik. Azonban az ipari termelői árak mozgása arra utal, hogy nem kell az infláció felpattanásától tartani.

Nagyot fékezett az ipari termelés drágulása szeptemberben a Központ Statisztika Hivatal (KSH) csütörtökön közzétett adatai szerint. Az ipari termelői árak éves szinten 0,9 százalékos emelkedést mutattak a hónap során, miközben augusztushoz képest egyenesen azt lehetett tapasztalni, hogy csökkentek az árak 0,4 százalékkal. Augusztusban még mind éves, mind havi szinten drágulást mért a KSH, 3,0 és 1,3 százalékos mértékben.

BUS_9142 ipari termelői árak
A termelés egyre olcsóbb Magyarországon / Fotó: Bús Csaba

A hazai piacra szánt termékek árai éves alapon is mérséklődtek, 0,7 százalékkal, míg az exportértékesítés drágult 1,7 százalékkal. 

Augusztushoz képest mind a belföldi, mind az exportértékesítés árai alacsonyabbak lettek, az előbbi 0,2 az utóbbi 0,6 százalékkal.

A belföldi értékesítés 60 százalékát adó feldolgozóipar az előző év azonos időszakához képest 0,4 százalékkal termelt olcsóbban, míg a 38,6 százalékos súlyú energiaipar 2,2 százalékkal alacsonyabb árak mellett működött. Az élelmiszeriparban ugyanakkor 0,9 százalékkal drágult a termelés.

A KSH tájékoztatásából az is kiderül, hogy az ágazatok rendeltetés szerinti csoportosítása szerint belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 2,3 százalékkal csökkentek az árak, ám a beruházási javak termelésének ára 4,0 százalékkal, a fogyasztási cikkek gyártási költsége pedig 1,9 százalékkal emelkedett.

Az exportértékesítésről szólva az 1,7 százalékos emelkedés mögött a 82,9 százalékos feldolgozóipar 1,5 százalékos drágulása és a 16,7 százalékos súlyt képviselő energiaipar 1,2 százalékos árcsökkenése áll. A viszonylag csekélyt súlyt képviselő bányászat 10,1 százalékos drágulása lehet az a tényező, ami miatt az exportárak gyorsabban drágultak mind a feldolgozóiparban, mind az energiaiparban megfigyelt értéknél.

Az év első kilenc hónapjában a belföldi értékesítési árak 2,9 százalékkal csökkentek, míg az exportárak 0,3 százalékkal nőttek, ami az ipari termelői árak 0,8 százalékos csökkenését jelentik.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.