Kiemelt vendégként szólalt fel a kínai Selyemút Alap (Silk Road Fund, SRF) megalapításának 10. évfordulója alkalmából szervezett nemzetközi konferencián, Pekingben Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke. A szeptember 29-én megtartott, magas szintű rendezvényen olyan témákat vitattak meg, mint a globális, határon átnyúló befektetési stratégiák, valamint a fenntartható és infrastrukturális befektetések lehetőségei és kihívásai. Az esemény margóján az MNB delegációja egyeztetésen vett részt a kínai jegybank alelnökével – derült ki a jegybank szerdai közleményéből.
A Selyemút Alapot 2014-ben indították el Pekingben a kínai jegybank kezdeményezésére, hogy a kínai Övezet és Út kezdeményezés (Belt and Road Initiative, BRI) keretében megvalósuló együttműködésekhez nyújtson pénzügyi támogatást. Kandrács Csaba a konferencia megnyitójának előadója volt olyan kiemelt felszólalók társaságában, mint Pan Gongsheng kínai jegybankelnök, Zhe Hexin, a kínai jegybank alelnöke, Eddie Yue, a Hongkongi Monetáris Hatóság vezérigazgatója, Zhou Xiaochuan és Yi Gang, a kínai jegybank korábbi elnökei, Zhu Jun, az SRF elnöke, illetve olyan nagy befektetési intézmények vezetői, mint az Oaktree Capital Management, az Ardian, a Brookfield és a China Investment Corporation.
Az MNB-alelnök beszédének témáját a napjainkat formáló megatrendek adták, így a hosszú távú fenntartható közgazdaságtan, a digitalizáció, a pénzügyek átalakulása, illetve a geopolitikai változások adta kihívások, amelyek újfajta gondolkodást, hosszú távú víziókat és mérhető célokat kívánnak a döntéshozóktól. Kandrács hangsúlyozta, hogy az átalakuló globális világban kiegyensúlyozott pénzügyi kapcsolatrendszerre van szükség, amelynek egyik fontos iránya a zöld fenntartható pénzügyi kapcsolatok fejlesztése. Az MNB igyekszik ebben élen járni:
A rendezvényen bemutatták a Selyemút Alap fenntarthatósági jelentését, mivel a zöld- és fenntartható beruházások az Övezet és Út kezdeményezés keretében megvalósuló beruházások fontos részét képezik évek óta. A jelentésben bemutatják, hogy miként növelik a fenntartható befektetések kapacitását, illetve nemzetközi fenntarthatósági kezdeményezések támogatásával hogyan építenek egy egészségesebb, zöldebb és digitális Selyemutat a globális közösség javára.
A látogatás során Kandrács Csaba és az általa vezetett magyar jegybanki delegáció szakmai egyeztetésen vett részt a kínai jegybank nemzetközi kapcsolatokért felelős alelnökével, Xuan Changnenggel, amelynek során megvitatták a két jegybank közötti szakmai együttműködést és a globális világgazdaság kilátásait.
Mit tehet az MNB a zöldátállásért? – 1. rész: A jegybankok felelőssége és lehetőségei
Társadalmunk számára a 21. század egyik legnagyobb kihívását a környezeti fenntarthatóság elérése jelenti. Az utóbbi évek során a pénzügyi világ és a jegybankok egyre aktívabban kezdtek el foglalkozni a klímaváltozás kérdésével, a témára pedig a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is kiemelt figyelmet fordít. Jelen publikációval egy cikksorozat indul azzal a céllal, hogy hazai példákon keresztül bemutassa a zöld jegybanki intézkedések hátterét és a piaci folyamatokra gyakorolt legfontosabb hatásait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.