Már közel ezer háztartásban üzemelnek a kormány támogatásával telepített napelemes rendszerek, ugyanis 1,3 milliárd forintot igényeltek már a családok a műszakilag készre jelentett, hálózatra kapcsolt kiserőművekre, és több mint 100 millió forintot ebből már ki is fizettek – derül ki az Energiaügyi Minisztérium (EM) keddi közleményéből, mely felidéző, hogy a kormány a nyáron emelte meg a népszerű Napenergia Plusz Program keretösszegét, így az eredetileg tervezet 15 ezer helyett 20 ezer család telepíthet ily módon támogatott napelemeket.
Az elmúlt években hazánkban ugrásszerűen nőtt a napenergia szerepe az áramtermelésben, így annak aránya globálisan a harmadik, Európában pedig a második legmagasabb volt Magyarországon tavaly. Az így megtermelt áram felhasználásának hatékonyságát az energiatároló rendszerek biztosítják. Éppen ezért a Napenergia Plusz Program keretében azok kaphatnak ingatlanonként akár ötmillió forint vissza nem térítendő támogatást, akik a napelem mellett akkumulátort is telepítenek. A program népszerűségére tekintettel
az EM a nyáron 30 milliárd forinttal, 105,8 milliárd forintra emelte meg a program keretösszegét.
A pályázat során az energiatároló rendszer szállítása és bekötése után lehet benyújtani a végelszámolást, amikor már a mérőórát is lecserélték. A napelemek és az akkumulátorok együttes telepítésével a családok nemcsak a rezsijüket csökkenthetik, de az önellátást is segítik és hozzájárulnak az energiaszektor környezetterhelésének csökkentéséhez is.
Mindeddig a kormány több mint 20 300 pályázótól vállalta át a költségek kétharmadát, összesen 83,5 milliárd forint értékben. Ebből eddig az előlegekkel és a részelszámolásokkal együtt mintegy 3300 beruházásra fizettek ki összesen 8,6 milliárd forintot. A keretösszeg megemelésnek köszönhetően
4,1 millió forintos átlagos támogatással számolva akár a 25 ezret is meghaladhatja a támogatást kapó családok száma.
A közlemény arra is felhívja a figyelmet, hogy Magyarországon már több mint 283 ezer háztartási méretű naperőmű üzemel Magyarországon, miután 2021 óta ezek száma több mint duplájára nőtt. Ennek és az ipari napenergia-projekteknek köszönhetően október végére már 7218 megawatt naperőművi kapacitást telepítettek hazánkban, noha a stratégiai tervek csak a következő évtized elejére számoltak 6000 megawatt kapacitással. A fejlődés sebességét jelzi, hogy a magyarországi napelemes kapacitások 55 százaléka 2022 óta készült. A Napenergia Plusz Program jóvoltából a háztartási méretű kiserőművek darabszáma belátható időn belül eléri a 300 ezret.
Ez egyben azt is jelenti, hogy 2022 óta több mint két Paksnyi napelemes kapacitást telepítettel szerte az országban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.