Az amerikai vállalatok továbbra is a második legnagyobb beruházói közösséget alkotják hazánkban, és ekképpen nagy szerepet játszanak Magyarország gazdasági semlegességének garantálásában – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a USHBC kerekasztal-beszélgetésén csütörtökön, Budapesten.
Szijjártó Péter elmondta, hogy hazánkban továbbra is az amerikai cégek alkotják a második legnagyobb beruházói közösséget, ugyanakkor leszögezte, hogy a kormány a körülmények folyamatos javításával ösztönözni kívánja az újabb és újabb befektetéseket.
Kitért az utóbbi évek súlyos kihívásaira is, különös tekintettel az ukrajnai háború kirobbanására, amely igen nehéz gazdasági helyzetet teremtő európai válaszintézkedésekhez vezetett. „Minél közelebb vagyunk a háborúhoz, s minél védtelenebbek vagyunk a nemzetközi energiapiacokkal szemben, annál károsabbnak bizonyultak ezek a körülmények.”
A miniszter az infláció egekbe szökésére, illetve arra is, hogy a tavalyi év alapvetően az áremelkedés letöréséről szólt Magyarországon, ahelyett, hogy a gazdasági növekedést elősegítő célokra fordíthatták volna az erőforrásokat. „És ez a hatalmas infláció nem azért állt elő, mert elrontottuk a gazdasági stratégiát (…) Nem, egy külső ok miatt, amit nem tudtunk befolyásolni.”
Az infláció mára beesett, a fogyasztás kezd felpörögni és a reálbérek újra növekedni kezdtek. Tehát most újra a helyes úton vagyunk (…) Azonban új lendületet akarunk adni a gazdaságnak – mondta.
Jövőre 3 százalék és 6 százalék közötti növekedést akarunk elérni.
Ennek kapcsán kifejtette, hogy jövőre a jelenleg is zajló nagyberuházások egy része elérheti a termelési fázis kezdetét, például a BMW gyára, a Mercedes új egysége, a CATL és a BYD üzeme.
Szijjártó Péter ismertette a gazdasági semlegesség stratégiáját, amely azt jelenti, hogy a kormányzat minden irányból szeretne beruházásokat vonzani az országba.
Nem válogatunk a befektetők között nemzetiségük alapján. Nem zárjuk ki csupán a származásuk miatt az együttműködést bizonyos vállalatokkal. És ha most megnézik a magyar gazdaság tájképét, akkor azt látják, hogy egyfajta találkozási pontjává váltunk a keleti és a nyugati gazdaságoknak.
„A gazdasági semlegesség számunkra azt jelenti, hogy Magyarországon amerikaiként azzal dolgozhat együtt, akivel csak akar, legyen az kínai, indiai, koreai, holland vagy német, nekünk mindegy.”
A tárcavezető hozzátette, hogy „mi soha nem is fogunk beleszólni az amerikai cégek életébe és működésébe itt, Magyarországon, abba, hogy kivel és hogyan dolgoznak együtt, amíg tiszteletben tartják a szabályokat”.
A miniszter ennek kapcsán megerősítette, hogy a magyar kormány nagyon fontosnak tartja a gazdasági semlegesség garantálásában a második legnagyobb beruházói közösségnek számító amerikai vállalatok szerepét. „Önök mindig is nagyban hozzájárultak a magyar nemzetgazdaság növekedéséhez, s erre számítunk a jövőben is. Különös hangsúlyt és figyelmet helyezünk az amerikai hátterű cégek beruházásaira, mindig nyitottak vagyunk.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.