BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A miniszter állítja: Brüsszel egy éve nem válaszol a magyar kormánynak

Amerikától Dél-Koreáig sorban állnak a magyar egyetemekért. A HU-rizont programban 112 pályázó több mint 40 milliárd forint értékben nyújtotta be ajánlatát. Hankó Balázs arra is rávilágított, hogy Brüsszel nem reagál a magyar kormány felsőoktatási javaslataira.

A HU-rizont programban 12 milliárd forintból 30 pályázat valósul meg – mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter szombaton Debrecenben újságíróknak.

HANKÓ Balázs
A miniszter állítja: Brüsszel egy éve nem válaszol a magyar kormánynak / Fotó: Czeglédi Zsolt

Hankó Balázs emlékeztetett rá, hogy mivel Brüsszel kizárta a magyar kutatókat és egyetemeket a Horizont és Erasmus programokból, ezért indult el a Horizont programmal szemben a HU-rizont. Ennek támogatását a nagyszámú jelentkezés miatt 12 milliárdra emelték 8 milliárd forintról, és a 112 beérkezett pályázatból 30 nyertest hirdettek.

A miniszter állítja: Brüsszel egy éve nem válaszol a magyar kormánynak

A miniszter ismertetése szerint valamennyi nemzetközi kutatási együttműködésben a világ legjobb száz egyeteme vesz részt a magyar egyetemekkel közösen. Külön hangsúlyozta, hogy

Brüsszel egy éve nem válaszol a magyar jogalkotásra, a magyar kormány kompromisszumos javaslataira.

Ezért is indult el az Erasmus mellett a Pannónia Ösztöndíjprogram, amellyel kétezer helyett háromezren jutnak el a világ legjobb egyetemeire. „Bizonyítékunk van arra, hogy szemben Brüsszellel, a világ és benne az Európai Unió tudományos közössége számít a magyar kutatókra, ugyanis a világ vezető egyetemei állnak sorba a magyar egyetemek által vezetett kutatásokban való részvételre”.

A nyertes HU-rizont pályázatok közül kiemelte

  1. az Óbudai Egyetemet, amely a Stanforddal és a szingapúri egyetemmel közösen (Nyugat és Kelet együttműködését biztosítva) az orvosi robotika és a mesterséges intelligencia témájában kutat,
  2. a Szegedi Tudományegyetem a Cambridge Egyetemmel és az Ulmi Egyetemmel dolgozik majd a műanyagok mikro- és nanorészecskéinek az egészséges életre gyakorolt hatását vizsgálva,
  3. a Debreceni Egyetem pedig a szöuli és a Floridai Egyetemmel teremt kutatói közösséget a vezető nélküli járműfejlesztésben.

Olyan témákat állítunk a középpontba, amelyek a digitalizációt, az egészséges életet és a zöld átállást valóban meg kívánják oldani. Ezért is döntött úgy  kormány, hogy a támogatásával indulhatnak el a nyertes programok.

Kiss Ádám, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke hangsúlyozta, hogy a magyar kormány az idén a tudománypolitikai, kutatási és innovációs forrásokra több mint 150 milliárd forintot fordít hazai költségvetési forrásból. Minden pályázatra óriási túlkereslet mutatkozik, ezt bizonyítja a HU-rizont program is, amelyre 112 pályázó több mint 40 milliárd forint értékben nyújtotta be ajánlatát, és ebből választották ki a 30 nyertes pályázatot.

Ezekben a kutatásokban a magyar fél jelöli ki a kutatás irányát. A magyar kormány nemcsak a hazai egyetemeket finanszírozza, hanem a társult top százas kutatóintézmények teljes költségvetését is. A pályázatban kikötötték, hogy a magyar egyetemeknek minimum 50 százalékban be kell vonniuk ilyen típusú külföldi intézményeket a pályázatukba, amelyek legalább 2, maximum 3 évig tartanak.

Mindezekkel elérhető az is, hogy a magyar felsőoktatási intézmények a jövőben ettől nagyobb, akár 5-10 konzorciumi tagból álló kutatásokat önállóan vezessenek. Fontosnak nevezte, hogy az egyetemek együttműködjenek a gazdaság szereplőivel is, és ne csak öncélú kutatásokat végezzenek, hanem azoknak legyen társadalmi, gazdasági, pénzügyi hatásuk.

Kulcsfontosságú a versenyképesség, ehhez járul hozzá az NKFIH minden kiírt pályázati konstrukciója, amelyet a jövő évben is folytatnak a HU-rizont programmal együtt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.