BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem egyformán bánt az aszály a termelőkkel

Befejeződtek az őszi betakarítási és vetési munkák, a talaj kellően nedves volt az őszi vetések számára, és az időjárás is kedvezett a mezőgazdasági munkáknak – közölte az Agrárminisztérium. Az aszály kettészakította az országot: a nyugat-dunántúli megyékben jobb volt a termés.

A nyár közepétől elhúzódó aszályos időszak, illetve az ősz elejétől tapasztalható egyenlőtlen csapadékeloszlás egyaránt hatással volt az őszi betakarításra, a tartósan sáros talaj sok esetben nehezítette a korai munkálatokat – írta az őszi vetési és betakarítási munkák lezárásáról szóló közleményében Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára. Legkorábban a napraforgó betakarítása fejeződött be, 2,5 tonna hektáronkénti termésátlaggal, közel 680 ezer hektárról 1,7 millió tonna termésmennyiséggel, ami mintegy 4,9 százalékkal marad el az elmúlt öt év átlagától – idézte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) adatait az államtitkár. Az aszály súlyossága alapján az egyes vármegyék betakarítási eredményei között jókora eltérések vannak a hektáronkénti hozamokban, az 1,8-től egészen a 2,9 tonnáig.

MJA_7495, aszály
Az alföldi megyékben nagyobb pusztítást végzett az aszály / Fotó: Mészáros János 

Az aszály a kukorica termésében is okozott kiesést: 865 ezer hektárról, 5,8 tonnás hektáronkénti termésátlaggal összesen 5 millió tonnát meghaladó mennyiséget takarítottak be. Ezt a kultúrát viselte meg leginkább a szárazság, az idei termésátlag jócskán elmarad az elmúlt években jellemzőtől. 

A vármegyei eredményekben a napraforgóhoz hasonlóan jelentős különbségek vannak, míg a nyugat-dunántúli vármegyék termésátlaga megközelítette a 7,7 tonnát hektáronként, addig a Dél-Alföldön ez az érték 3,3 és 4,5 tonna között alakult.

Az őszi betakarítású szántóföldi kultúrák között a szójára is hatással volt a nyári aszály, ennek megfelelően az országos termésátlag itt is elmarad az elmúlt öt esztendő hozamaitól. A 111 ezer hektárt meghaladó termésterületről 2,2 tonnás hektáronkénti termésátlaggal összesen közel 250 ezer tonnányi szóját takarítottak be.

A betakarított terület növekedése miatt azonban az idei évi szója-termésmennyiség majd 50 százalékkal haladja meg a tavalyit, és közel 60 százalékkal az elmúlt öt esztendő termésmennyiségét. 

A szója népszerűségét magyarázza, hogy fontos fehérjenövényünk, amely élelmiszer-, takarmány- és ipari alapanyagként is kiemelkedő jelentőségű, nitrogénmegkötő növényként pedig fontos része a vetésforgónak.

A cukorrépa 54 tonna per hektáros termésátlagot produkált, összesen 454 ezer tonnát lehetett betakarítani ebből a kultúrából országosan, ami meghaladja a tavalyi mennyiséget. A burgonya is megszenvedte a csapadékhiányt és a nyári hőhullámokat, 6,3 ezer hektárról 173 ezer tonna termést takarítottak be, ami szintén jobb a tavalyi értéknél.

Az államtitkár közölte, hogy

  • repcéből 132 ezer,
  • árpából 286 ezer,
  • rozsból 37 ezer,
  • tritikáléból 63 ezer,
  • őszi búzából 914 ezer hektáron

történt meg a vetés. Míg a repce, az árpa és a rozs vetésterülete elmarad az elmúlt évitől, a rozsé pedig megfelel a tavalyinak, addig a búzáé emelkedést mutat.

Őszi vetés: több búzavetőmag került a földbe az idén
Rendben lement az őszi vetőmagszezon, ellátási gondok nem voltak, viszont a fémzárolt szaporítóanyagok aránya nem növekedett. A hazai vetőmag piaci helyzete az orosz–ukrán háború miatt romlott, nem sikerült pótolni a kiesett piacokat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.