A magyarok fele szerint az állami egészségügyi ellátásban az időpontfoglaláson kellene a leginkább javítani. Sokan azért választják inkább a magánellátást, mert oda gyorsabb és könnyebb időpontot foglalni. Ezért is döntött a kormány arról, hogy a járóbeteg-szakellátásban az EgészségAblak nevű alkalmazásban bevezetik az időpontfoglaló rendszert – mondta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az 5. Digital Health Summiton.
Jelenleg országszerte 134 rendelőben 3543 szakrendelésre van szabad időpont, az idei évre összesen 280 ezer, jövő február végéig pedig 902 ezer a szabad időpontok száma. Az applikációban a beteg minden egészségügyi adata, korábbi lelete, zárójelentése hozzáférhető, a „tb-lámpa” funkció segítségével pedig a felhasználók ellenőrizhetik, rendelkeznek-e teljes értékű egészségbiztosítással.
Az alkalmazást eddig csaknem 3,5 millióan töltötték le, és az adatok alapján 2,9 millió felhasználó már be is jelentkezett. Az EgészségAblak az orvosokat és a szakdolgozókat is tehermentesíti, mert nem nekik vagy a szakdolgozóknak kell megtalálniuk a betegnek alkalmas időpontot. Az app komoly adatbázist eredményez.
A magyar egészségügyi adatvagyon így lehetőséget nyújt olyan folyamatokra, amelyek alapjaiban változtathatják meg az ellátás minőségét és a betegek gyógyulási esélyeit. Több fontos adatbázis működik itthon, az egyik legjelentősebb a NEAK adatbázisa, de fontos a KSH és az EESZT rendszere is.
Ezeknek köszönhetően összevethetővé váltak a különböző terápiás megközelítések hatékonyságai – például vércukorcsökkentő készítmények esetében –, de már a koronavírus-járvány alatt mérni lehetett az öt vakcina egymáshoz képesti hatásosságát is – hívta fel a figyelmet az MSD adatkutatási csapatát vezető dr. Kiss Zoltán.
Ennek köszönhetően megítélhetővé váltak a magyar terápiás eredmények nemzetközi viszonylatban is.
A mesterséges intelligencia (MI), amelynek felhasználásában az MSD élen jár, a közeljövőben óriási hatással lehet a gyógyszeriparra és a tágabb értelemben vett egészségügyi ágazatra, mivel hozzáférhetővé váltak ezek az adathalmazok, és elkezdett kialakulni az állami és versenyszférabeli szereplők együttműködése.
A konferencia egy másik előadásában dr. Erion Dasho, az InterSystems klinikai tanácsadója rámutatott, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazása nemcsak a jövő, de már a jelenleg zajló egészséginformatikai fejlesztések legfőbb mozgatórugója is. Az InterSystems aktívan dolgozik azon, hogy új fejlesztéseik eredményeként alapjaiban változtassa meg azt, ahogy az egészségügy szereplői
a mindennapos munkavégzésük során az informatikai eszközeiket használják.
Ezek a fejlesztések azonban nem lennének lehetségesek magas minőségű, egységes adatok nélkül. A látványos, mesterséges intelligenciával kapcsolatos eredmények mögött minden esetben az a több évtizedes munka áll, amelyet a klinikai adatok összegyűjtését, biztonságos és hatékony feldolgozását lehetővé tevő adatplatformja fejlesztésére fordított a cég.
Balogh Petya üzletember, angyalbefektető pedig arról beszélt, hogy egy medtech startup ritkábban füstöl el, mint bármely más ágazatban. Egy ilyen konzervatív iparágban fontos a hírnév és a szakértők személye egy-egy projekt mögött. Magyarországon vannak olyan szakemberek, akiket nemzetközileg jegyeznek, és ha ők benne vannak egy cégben, kapcsolataik révén képesek kinyitni a kapukat a potenciális termékek, szolgáltatások előtt.
Érdemes digitális állampolgárrá válni – forradalmi változtatások jönnek
Új szintre lép a Digitális állampolgárság program, hiszen a digitális állampolgársággal az igazolvány, az ügyintézés és az aláírás is elérhetővé válik okostelefonon. A későbbiekben az állami szolgáltatásokkal és a közműszolgáltatások fizetéséhez kapcsolódó biztonságos megoldásokkal és piaci szolgáltatásokkal is kibővül a rendszer.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.