BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fagyasztóteszt: egyes típusoknál az olcsóbb bizonyult jobbnak

Nyolc márka tizennyolc hazai boltokban és webshopokban megvásárolható fagyasztóját – két fagyasztóládát, két pult alá építhető modellt és 14 fagyasztószekrényt – tesztelt nemzetközi együttműködésben, egységes módszertan alapján, laboratóriumban a Tudatos Vásárlók Egyesülete. Arra keresték a választ, melyek a fagyasztók erősségei és gyengeségei.

Független szakértők vizsgálták meg a fagyasztókat hatékonyság, energiatakarékosság, megbízhatóság, zajkibocsátás és felhasználói élmény tekintetében, szem előtt tartva a hétköznapi használat modellezését. Mutatjuk, mire jutottak.

fagyasztó
A fagyasztók akkor segítenek, amikor a kombinált hűtők fagyasztórekeszeinek kapacitása kevésnek bizonyul / Fotó: INES ESCHERICH FOTOGRAFIE

Amikor kevés a kombinált hűtő fagyasztórekesze

A tudatos fogyasztás különösen hasznos kelléke lehet otthonunkban egy fagyasztó. Elkerülhető vele például az ételpazarlás. Hiszen akár főtt ételt is remekül lefagyaszthatunk benne későbbre, ahelyett, hogy kidobnánk, akár friss alapanyagot – zöldséget, gyümölcsöt – is tárolhatunk benne, ha azt látjuk, hogy a rendelkezésre álló mennyiség előbb fog megfonnyadni, mint elfogyni. 

Sőt, az időgazdálkodásunkat is támogathatja a mindennapokban, ha előre lefőzünk többféle ételt, melyeket lefagyasztva, később gyorsan meleg ételt varázsolhatunk az asztalra. A kombinált hűtők fagyasztórekeszei is nyújtanak erre megoldást, viszont egyes háztartásokban az általuk biztosított kapacitás kevésnek bizonyulhat. Ekkor válik hasznossá a fagyasztó. Hogy melyiket érdemes választani, abban segíthet a Tudatos Vásárlók Egyesületének legfrissebb terméktesztje.

Ezúttal 8 márka – Beko, Bosch, Gorenje, Hisense, Liebherr, Miele, Siemens, Whirlpool – 18 fagyasztóját tesztelték nemzetközi együttműködésben. 

A termékeket 7 fő vizsgálati szempont szerint értékelték:

  • Fagyasztási hatékonyság
  • Energiafogyasztás
  • Használhatóság
  • Ajánlott hőmérsékletbeállítás pontossága
  • Optimális hőmérsékletibeállítás pontossága 
  • Szigetelés, hőtartás 
  • Hőmérséklet stabilitás 

Milyen fagyasztókat ismerünk?

A fagyasztók háromféle típusát különböztetjük meg. Ilyenek a fagyasztóládák, amelyek nagyobb alapterületet foglalnak el, mint az álló fagyasztók, átlagosan 110–140 centiméter szélesek és 70 mélyek, ezért az olyan házakban, lakásokban élőknek javasolt leginkább, akiknek van pincéjük vagy kamrájuk. Fontos figyelni a minimális és maximális hőmérsékletre is a helyiségben, ahol tárolni tervezzük. 

A fagyasztóláda legnagyobb előnye a térfogata, ami akár 600 liter is lehet. Nagy, nyitott belső térrel rendelkezik, fix polcok vagy fiókok nélkül, amely lehetővé teszi, hogy maximálisan kihasználjuk a belső terét, megnehezítheti viszont a hozzáférhetőséget az alul tárolt élelmiszerekhez. A tesztelés során egy Gorenje és egy Liebherr terméket vizsgáltak. A tapasztalatok szerint:

Ezek a fagyasztóládák kiválóan szigeteltek, keveset fogyasztanak, áramszünet esetén az élelmiszerek hosszabb ideig maradnak bennük lefagyasztva. Stabil hőmérsékletet tartanak és a termoszbeállításaik is pontosak. 

Gyengeségüknek róható fel, hogy fagyasztási hatékonyságuk gyengébb, azaz kifejezetten hosszú ideig tart a behelyezett élelmiszer kellő hőmérsékletűre fagyasztása, illetve még néhány használhatósági szempont, mint például a programozási lehetőségek limitált volta.

Fagyasztószekrény, drága, de kis helyen elfér 

A keskenyebb – átlagosan 60 centiméter széles és 55 mély – álló fagyasztók vagy fagyasztószekrények bárhová beszerelhetők. Térfogatuk maximum 200–400 liter között mozog. Ugyanolyan méretűek, mint a klasszikus hűtőszekrények, így a konyhában is elhelyezhetők. Ez a típus polcokkal, fiókokkal és rekeszekkel ellátott, amelyek megkönnyítik az élelmiszerek rendszerezését és elkülönítését, így könnyebb és gyorsabb lesz a hozzáférés. Gyakran drágábbak, mint a fagyasztóládák, kialakításuk és kiegészítő funkcióik miatt. Egy átlagos háztartásban erre lehet a leginkább szükség, ezért ebből tesztelték a legtöbbet, 14 darabot.

A legjobb értékelést a fagyasztási teljesítmény tekintetében egy Liebherr és egy Hisense fagyasztószekrény kapta, de ezek az eredmények sem kiemelkedőek.

Energiafogyasztás tekintetében nagy a szórás közöttük, így érdemes pontosan tájékozódni. Általában könnyen használhatóak és tisztíthatóak voltak a tesztelt termékek. Kivétel a Whirlpool egyik modellje, mely a leggyengébb értékelést kapta ebből a szempontból a tárolóhelyek nehéz hozzáférhetősége miatt. 

Pult alatti vagy feletti fagyasztók 

Megjelenésben a hűtőszekrényhez hasonlítanak, nagyjából fele olyan magasak, mint egy klasszikus álló fagyasztó, és csak 30–100 literes térfogatúak. Olyan esetben lehet hasznos, ha sima hűtőnk van otthon, melynek nincs fagyasztó része, vagy egy kis kiegészítésre van csak szükségünk a kombinált hűtőnk fagyasztó rekeszei mellé. Ebből a típusból is 2 terméket vizsgáltak, egy Bosch és egy Liebherr készüléket.

Az egyik átlagára nagyságrendileg a másik termék fele volt a tesztelés idején. Az eredményekben azonban ez nem mutatkozott meg. Mindkettő kiemelkedő értékelést kapott. A tesztelési szempontok szerint a kedvezőbb árú bizonyult a kettő közül a jobbnak.

A két terméknek a kevés gyengesége közé tartozik, hogy a hőtartásuk az átlagosnál gyengébb, 9, 10 óra elteltével melegedtek mínusz 9 Celsius-fokig.

Minden terméknek vannak tehát erősségei és gyengeségei is, a Tudatos Vásárlók Egyesülete azt ajánlja, hogy a saját szempontjaink figyelembevételével döntsünk vásárlás előtt, amelyben segíthet a tesztjük eredménye, amelyet az oldalukon találhatnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.