A Századvég Konjunktúrakutató Zrt. 2024. novemberi felmérése alapján a lakosság gazdasági közérzete 2,1 indexponttal erősödött, továbbá a vállalatok gazdasági várakozása 0,5 indexponttal vált kedvezőbbé az előző hónapban mért értékéhez képest.
A mínusz 100 és plusz 100 közötti skálán értelmezett lakossági index mínusz 16,5-re, a vállalati mutató értéke pedig mínusz 14,9-re nőtt:
A konjunktúraindex negatív tartományban tartózkodását jelentős részben az elhúzódó orosz–ukrán háború és a gazdasági szankciók által okozott bizonytalanság okozzák
– olvasható a Századvég jelentésében. A gazdasági várakozások jelentős javulására várhatóan akkor nyílik lehetőség, ha a háború véget ér.
A lakossági konjunktúraindex alindexeinek mindegyike erősödött az előző havi értékéhez képest. A legkedvezőbb továbbra is a foglalkoztatási helyzet megítélése, amelynek értéke az előző havi mínusz 4,6-ről mínusz 3,2-re javult.
A gazdasági környezet megítélése novemberben az előző havi mínusz 29,1 pontos értékről mínusz 27,8-re, továbbá az anyagi helyzeté mínusz 14,2-ről mínusz 12,0-re erősödött. Kiemelendő, hogy a háztartásoknál az inflációs folyamatok megítélése jóval kedvezőbbé vált, hiszen a mutató az októberi értékéhez képest mínusz 66,8-ről novemberre mínusz 59,2-re javult.
Ennél kedvezőbb érték 2021 decemberében volt utoljára.
A lakossági konjunktúrakutatásban a legnagyobb pozitív irányú elmozdulás a szeptemberben mért értékhez képest az volt, hogy a háztartások az elkövetkező egy évben Magyarországon az infláció javulására számítanak.
A vállalati felmérés esetében két alindex értéke nőtt, míg két alindex értéke csökkent.
Az iparági környezet értéke mínusz 6,1-ről mínusz 5,6-re, továbbá a gazdasági környezet alindex értéke az előző havi mínusz 30,9-ről mínusz 28,4-re javult. A termelési környezet alindex novemberben mínusz 9,7-ről mínusz 10,0 indexpontra, míg az üzleti környezet mutatója mínusz 24,6-ről mínusz 24,7-re, tehát minimálisan gyengült.
A vállalatok ágazati bontását vizsgálva megállapítható, hogy három szektor – a mezőgazdaság, a szolgáltatások és a kereskedelem – esetében emelkedett, míg két szektorban – az építőiparban és az iparban – csökkent átlagosan a konjunktúraérzet.
Tuzson: az új gazdaságpolitika célja, hogy mindenki jól tudjon élni
Az igazságügyi miniszter a kormány új programjáról beszélt Veszprémben. Tuzson elmondta: az új gazdaságpolitika célja, hogy az emberek jobban éljenek, a gazdaság pedig erősödjön.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.