BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fontos vizsgán estek át a magyar májkrémek, tanulságos eredmény született

A Nébih terméktesztje a népszerű húskészítményeket vette górcső alá. A magyar boltok polcain található májkrémek többsége jól vizsgázott, de kisebb hiányosságok előfordultak.

Összesen 37 májkrémet vizsgáltak a Szupermenta programban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei. A teszt során 13 terméknél állapítottak meg jelölési problémát, ugyanakkor biztonsági és élelmiszer-minőségi hiba nem merült fel. A kedveltségi vizsgálat alapján ezúttal a csirke- és a sertésmájkrémek rangsorát állították össze – derült ki a Nébih közleményéből.

májkrém
A magyar boltok polcain található májkrémek többsége jól vizsgázott / Fotó: Freepik.com

A magyarországi boltok polcain – megnevezésüket, ízesítésüket, összetételüket és csomagolásukat tekintve – többféle májtartalmú húskészítménnyel találkozhatnak a vásárlók. A Szupermenta legutóbbi terméktesztjén egy sokak által kedvelt terméket, a májkrémeket vizsgálták. Összesen 37 tartós termék szerepelt a tesztben, melyek mindegyike a Magyar Élelmiszerkönyv által meghatározott minimum 25 százalék májtartalommal rendelkező májas/májkrém csoportba tartozott. A termékek meghatározó összetevője 21 esetben a sertésmáj, 16 májkrémben pedig a csirkemáj volt. A tesztben 17 magyar és 20 külföldi előállítású termék vett részt, kiszerelésük 48 és 400 gramm között mozgott.

A Nébih laboratóriumaiban elvégzett élelmiszer-biztonsági és -minőségi vizsgálatok részeként többek között a termékek kalcium-, fehérje-, glutaminsav-, valamint nehézfémtartalmát ellenőrizték. A vásárlók számára örömteli hír, hogy élelmiszer-biztonsági és -minőségi szempontból a szakemberek minden vizsgálati eredményt rendben találtak.

A hazai májkrémek többsége jól szerepelt a teszten

A tesztalanyok közül 13 nem felelt meg teljes mértékben a jelölési előírásoknak. Szabálytalanságokat főként az összetevők feltüntetésével, valamint a tápértékjelöléssel kapcsolatban állapítottak meg a szakemberek. Két májkrém esetében a zsírtartalom mért és jelölt értéke nem egyezett meg. Az egyik esetben a mért mennyiség az Európai Unió által elkészített útmutató szerinti alsó tűréshatár alatt volt, a másik terméknél pedig meghaladta a felső tűréshatárt a jelölésen szereplő értékhez képest.

A feltárt hibák miatt az érintett élelmiszer-vállalkozókkal szemben hatósági eljárás indult. A Nébih felügyelői élelmiszer-ellenőrzési bírságot szabnak ki, melyek együttes értéke mintegy 650 000 forint.

A Szupermenta-tesztek népszerű mozzanata a kedveltségi vizsgálat, ez természetesen a májkrémeknél sem maradhatott el. Ezúttal is szakértők és laikusok pontozták a termékeket. Az értékelésük alapján a fő májösszetevőként csirkemájat tartalmazó termékek versenyében a dobogó legfelső fokára a Premiko fejedelmi csirkemájkrém 120 gramm állhatott, második lett a Hamé csirkemájas libamájjal 105 gramm, harmadik helyen pedig a Premiko fejedelmi csirkemájkrém kacsamájjal 120 gramm végzett. A fő májösszetevőként sertésmájat tartalmazó termékek közül első helyezett lett a Globus sertésmájkrém 62 gramm, a második helyet a Dárdás sertésmájkrém 65 gramm érdemelte ki, a harmadik a Hamé tízórai ínyenc sertésmájkrém 48 gramm lett.

A Nébih november elején a magyar boltokban kapható tejtermékeket vizsgálta, és meglepő eredményeket kapott.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.