BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Top,View,Of,A,Man,Putting,Dirty,Clothes,Into,The

Sokkoló eredményt hozott a teszt: ezeket a mérgező anyagokat még mosással sem sikerül eltávolítani

A Tudatos Vásárlók Egyesülete szlovén, cseh és osztrák fogyasztói szervezetekkel közösen dolgozik azon, hogy mielőbb teljesen betiltsák a káros vegyi anyagok alkalmazását a használati tárgyak gyártásában. Legújabb nemzetközi tesztjükkel ugyanakkor azt bizonyítják: mosás után is maradnak a ruhákban mérgező anyagok.

A Tudatos Vásárlók Egyesülete a fehérneműkben található káros vegyianyag-tartalom kapcsán annak járt utána, hogy mosással csökken-e a mérgező anyagok mennyisége a textilekben. A vizsgálatukból az látható, hogy ha kevesebb lesz is a biszfenolok mennyisége, még mindig a hatérérték felett marad.

mérgező anyagok
Használat előtt mindenképpen mossuk ki szintetikus ruházatunkat, amellyel csökkenthetjük a mérgező anyagok koncentrációját / Fotó: Shutterstock

Mit lehet tudni a mérgező anyagokról?

A biszfenol vegyületcsalád az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott vegyszer a világon. Leggyakrabban polikarbonát műanyagok összetevőiként használják, de színtartósítóként is jelen van a textíliákban, ruhákban, alsóneműkben. A legismertebb biszfenol-vegyület a biszfenol A, vagyis a BPA. Mivel ennek hormonkárosító és egészségkárosító hatása már ismert és bizonyított, ezért bizonyos termékekben korlátozták, illetve betiltották a használatát az Európai Unióban, valamint a világ más részein is. A tiltás 

  • a cumisüvegekre, 
  • a gyermekeknek szánt tárgyakra és játékokra, 
  • a hőpapírokra és
  • az élelmiszer-csomagolásra 

vonatkozik. 

Miután betiltották, az ipar biszfenol S és biszfenol F vegyületet kezdett el használni, melyekre jelenleg nincsen tiltás, pedig ezekről is bebizonyosodott, hogy már egész kis dózisban felborítják a hormonrendszert.

A biszfenolok felhasználási területei

A biszfenolokat színrögzítőként is alkalmazzák a textíliákban. Világszerte a műszálas poliamid textilek 80 százaléka színtartósító kezelést kap és ugyanígy vegyi segédanyagokat használnak például a spandexhez és az elasztánhoz is. Ezek a színtartósító keverékek tartalmaznak biszfenol S-t és biszfenol F-et, melyek a termékekben maradványként elkerülhetetlenül jelen vannak. 

Ezt mérte nemrégiben a Tudatos Vásárlók Egyesülete, a teszt pedig sokkoló eredményeket hozott. 

A vizsgált mintában minden harmadik bugyiban megtalálható volt ez a káros vegyszer, és minden tizedik alsónemű tartalmazott az egészségre káros mennyiségben biszfenolokat. 

Az egyesület szakemberei ezért arra voltak kíváncsiak, mi történik a mérgező anyagokkal mosás után.

Kimoshatók-e a ruhából a mérgező vegyszerek?

A mosásra és az ezt követő újabb biszfenol koncentráció mérésre azokat a termékeket választották ki, melyekben a legtöbb biszfenolt mutatták ki az első vizsgálat során. Normál háztartási mosógéppel, kereskedelmi forgalomban kapható, színes ruhákhoz való mosószerrel mostak. Olyan programot és beállításokat használtak a laboratóriumi szakértők, melyeket a gyártó a termék címkéjén ajánl. A termékeket egyszer mosták ki, majd újra mintát vettek, és megmérték a biszfenol-vegyületek koncentrációját.

A mosás utáni mérési eredmények azt mutatják, hogy a biszfenolok összes mennyisége megközelítőleg 75 százalékkal csökkent. Ha azonban az egyes mintákat külön-külön vizsgáljuk, a kép összetettebb. 

Míg egyes alsóneműkben a biszfenolok mennyisége akár 90 százalékkal is csökkent, addig 4 mintában több biszfenolt sikerült kimutatni mosás után, mint mosás előtt. 

A jelenséget azzal magyarázza a Tudatos Vásárlók Egyesülete vegyésze, hogy a mosás során a műszálas gumis derékrészben jobban koncentrálódó biszfenolok átszivárognak a bugyi másik részeibe, sőt akár egyik fehérneműből a másikba, és ez szerinte minden megvizsgált mintára igaz volt. Tehát, 

bár a fehérneműkben a biszfenolok mennyisége általában jelentősen csökkent, a kiindulási értékek olyan magasak voltak, hogy mosás után minden termékben még mindig több, mint 0,8 mg per kg biszfenol volt

– tette hozzá.

Mit ajánlanak a biszfenolok elkerülésére?

A cél elkerülni vagy legalább a lehető legkisebbre csökkenteni a szervezetünkbe bekerülő hormonkárosító anyagok mennyiségét. A Tudatos Vásárlók Egyesülete azt javasolja, fogyasztóként próbáljunk meg jobban odafigyelni, hogy mit vásárolunk, használunk. Azt ajánlják:

  • fogyasszunk minél kevesebb konzervet. Tartós élelmiszerek közül válasszuk inkább a fagyasztott ételeket vagy üveges konzerveket, illetve a dobozos változatot.
  • Vásároljunk műanyag csomagolás nélküli élelmiszereket. Kerüljük a zsíros ételek műanyag edényekben való tárolását, főzését vagy mikrózását és inkább használjunk üveg- vagy kerámiaedényeket.
  • Friss vízzel töltsük meg a vizes palackokat, és ne igyunk olyan vizet, amely napok óta a palackban áll.
  • Kisgyermekeknek csak olyan tárgyakat adjunk a kezükbe, melyeket e korosztálynak szánt a gyártó.
  • Válasszunk illatanyagmentes krémeket, tisztítószereket és mosószereket. Ne vegyünk illatosított termékeket, mivel az illatanyag potenciálisan több száz vegyi összetevő keverékét jelenti!
  • Használat előtt mossuk ki a textíliákat és viseljünk pamutot.

Miért kell kimosni az első használat előtt a ruhát?

A mosással jelentősen csökkenthetjük a biszfenol koncentrációt a szintetikus ruházatban, fehérneműben, ezért használat előtt feltétlen mossuk ki a textíliákat. 

Mindegy, hogy drága márkás árukról van szó szaküzletekből, vagy olcsó vagy internetről rendelt textilekről, a pamutból készült termékek viszont gyakran vegyszermentesek vagy lényegesen kevésbé szennyezettek, keressük ezeket a boltokban

– hívják fel a figyelmet.

A biszfenolok átjutnak a ruházatból az izzadságba, és a bőrön keresztül a szervezetbe, ezért gyermekeinknek is inkább minél tovább vásároljunk pamut alsóneműt.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.