A Tudatos Vásárlók Egyesülete a fehérneműkben található káros vegyianyag-tartalom kapcsán annak járt utána, hogy mosással csökken-e a mérgező anyagok mennyisége a textilekben. A vizsgálatukból az látható, hogy ha kevesebb lesz is a biszfenolok mennyisége, még mindig a hatérérték felett marad.
A biszfenol vegyületcsalád az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott vegyszer a világon. Leggyakrabban polikarbonát műanyagok összetevőiként használják, de színtartósítóként is jelen van a textíliákban, ruhákban, alsóneműkben. A legismertebb biszfenol-vegyület a biszfenol A, vagyis a BPA. Mivel ennek hormonkárosító és egészségkárosító hatása már ismert és bizonyított, ezért bizonyos termékekben korlátozták, illetve betiltották a használatát az Európai Unióban, valamint a világ más részein is. A tiltás
vonatkozik.
Miután betiltották, az ipar biszfenol S és biszfenol F vegyületet kezdett el használni, melyekre jelenleg nincsen tiltás, pedig ezekről is bebizonyosodott, hogy már egész kis dózisban felborítják a hormonrendszert.
A biszfenolokat színrögzítőként is alkalmazzák a textíliákban. Világszerte a műszálas poliamid textilek 80 százaléka színtartósító kezelést kap és ugyanígy vegyi segédanyagokat használnak például a spandexhez és az elasztánhoz is. Ezek a színtartósító keverékek tartalmaznak biszfenol S-t és biszfenol F-et, melyek a termékekben maradványként elkerülhetetlenül jelen vannak.
Ezt mérte nemrégiben a Tudatos Vásárlók Egyesülete, a teszt pedig sokkoló eredményeket hozott.
A vizsgált mintában minden harmadik bugyiban megtalálható volt ez a káros vegyszer, és minden tizedik alsónemű tartalmazott az egészségre káros mennyiségben biszfenolokat.
Az egyesület szakemberei ezért arra voltak kíváncsiak, mi történik a mérgező anyagokkal mosás után.
A mosásra és az ezt követő újabb biszfenol koncentráció mérésre azokat a termékeket választották ki, melyekben a legtöbb biszfenolt mutatták ki az első vizsgálat során. Normál háztartási mosógéppel, kereskedelmi forgalomban kapható, színes ruhákhoz való mosószerrel mostak. Olyan programot és beállításokat használtak a laboratóriumi szakértők, melyeket a gyártó a termék címkéjén ajánl. A termékeket egyszer mosták ki, majd újra mintát vettek, és megmérték a biszfenol-vegyületek koncentrációját.
A mosás utáni mérési eredmények azt mutatják, hogy a biszfenolok összes mennyisége megközelítőleg 75 százalékkal csökkent. Ha azonban az egyes mintákat külön-külön vizsgáljuk, a kép összetettebb.
Míg egyes alsóneműkben a biszfenolok mennyisége akár 90 százalékkal is csökkent, addig 4 mintában több biszfenolt sikerült kimutatni mosás után, mint mosás előtt.
A jelenséget azzal magyarázza a Tudatos Vásárlók Egyesülete vegyésze, hogy a mosás során a műszálas gumis derékrészben jobban koncentrálódó biszfenolok átszivárognak a bugyi másik részeibe, sőt akár egyik fehérneműből a másikba, és ez szerinte minden megvizsgált mintára igaz volt. Tehát,
bár a fehérneműkben a biszfenolok mennyisége általában jelentősen csökkent, a kiindulási értékek olyan magasak voltak, hogy mosás után minden termékben még mindig több, mint 0,8 mg per kg biszfenol volt
– tette hozzá.
A cél elkerülni vagy legalább a lehető legkisebbre csökkenteni a szervezetünkbe bekerülő hormonkárosító anyagok mennyiségét. A Tudatos Vásárlók Egyesülete azt javasolja, fogyasztóként próbáljunk meg jobban odafigyelni, hogy mit vásárolunk, használunk. Azt ajánlják:
A mosással jelentősen csökkenthetjük a biszfenol koncentrációt a szintetikus ruházatban, fehérneműben, ezért használat előtt feltétlen mossuk ki a textíliákat.
Mindegy, hogy drága márkás árukról van szó szaküzletekből, vagy olcsó vagy internetről rendelt textilekről, a pamutból készült termékek viszont gyakran vegyszermentesek vagy lényegesen kevésbé szennyezettek, keressük ezeket a boltokban
– hívják fel a figyelmet.
A biszfenolok átjutnak a ruházatból az izzadságba, és a bőrön keresztül a szervezetbe, ezért gyermekeinknek is inkább minél tovább vásároljunk pamut alsóneműt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.