BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Milliókat spórolhatunk körültekintő lakásfelújítással, de ehhez nagyon kell érteni valamihez

Sokan visszariadnak a váratlan költségektől, illetve a megbízhatatlan szakiktól.

Részben alaptalanok a félelmek, megfelelő tájékozottsággal mindenki átláthatja a felújítási folyamatokat – közölte Rezsnyák Péter passzívháztervező és kivitelező építész. Hozzátette, sokan nem ismerik az anyagokat, pedig ha ezek működését megértjük, bátran belekezdhetünk egy-egy projektbe.

lanykollegium_epitkezes011
Akár magunk is belevághatunk egy-egy munkába / Fotó: Vajda János

Szigetelés, a legnagyobb kérdőjel

Az építész szerint a legnagyobb bizonytalanságot a szigetelés okozza.

Sokan szeretnék csökkenteni a rezsiköltséget, de félnek a túlszigetelés miatti párásodástól vagy penészedéstől. Pedig ha jól van megválasztva a szigetelés vastagsága és kiegészítő rendszere, nem kell tartani ezektől.

Egy 10 cm vastagságú hőszigetelés már biztosít energiamegtakarítást, de a 20 centiméteres szigetelés az igazán komfortos. A párazáró fóliákkal kapcsolatban is sok a félreértés: „Pedig ha a fólia melegben van, nem csapódik le rajta a pára. A megfelelő szellőzés azonban elengedhetetlen” – magyarázta a szakértő.

Az építész szerint egy felújítás során akár 3-4 millió forintot is megspórolhatunk körültekintéssel és észszerű döntésekkel.

Ha például a szigetelés megfelelően működik, nincs szükség drága kazánra, elég egy kiegészítő fűtési megoldás, például hőszivattyú vagy klíma, de akár infrapanel is elég lehet.

„A vályogházaknál sokan tévesen azt gondolják, hogy ezek nem hőszigetelhetők, pedig egy jól kivitelezett szigetelés – még akár polisztirol réteggel is – meleg »kabátként« működik, megakadályozva a falak páralecsapódásból eredő belső nedvesedését” – tisztázta a szakértő.

Rezsnyák Péter szerint az egyik legtipikusabb hiba, amelyet a felújítás során elkövethetünk, ha az épületünket nem értelmezzük helyesen, azaz túlgondoljuk vagy épp alábecsüljük.

Egy falrepedést látva sokan már vasbeton erősítésben gondolkodnak, miközben egy szakszerű vízelvezetést és drénezést követően felhelyezett üvegszálas tapéta is megoldhatja a problémát 

– tette hozzá.

Ugyanakkor a fa tetőszerkezet sérüléseit gyakran alábecsülik, pedig a rovarok okozta károkat hiába javítják, ha továbbra is a tetőben fészkelnek, a probléma újra és újra előjön majd, a kiadás pedig felesleges volt.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.