BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
SZIJJÁRTÓ Péter
Szijjártó

Szijjártó Péter: nem értem azokat, akik szerint a megoldás a csatatéren van

A külgazdasági és külügyminiszter szerint nem túlzás azt állítani, hogy a veszélyek korát éljük. Szijjártó Péter az AmCham üzleti fórumán beszélt a magyar és amerikai gazdasági kapcsolatokról és az orosz–ukrán háborúról is. Hangsúlyozta: Donald Trump megválasztása egy remek lehetőség a békére.

A szankciók a lábába és a gyomrába, majd a nap végén az európai gazdaság szívébe lőttek – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham Hungary) üzleti fórumán. Felhívta a figyelmet: a veszélyek korát éljük, és minden ország óriási kihívásokkal találkozott és találkozik ezekben az években a világjárványtól kezdve a háborúkig.

SZIJJÁRTÓ Péter
Szijjártó
Szijjártó Péter az amerikai–magyar kereskedelmi kapcsolatokról is beszélt / Fotó: Kocsis Zoltán

A tárcavezető emlékeztetett, hogy a 14 éve újraalkotott magyar gazdaságpolitikai stratégia segítette a beruházásokat, hiszen minél több munkahelyet akartak teremteni. Azzal a feltétellel segítették a – többek között az amerikai – cégeket, ha garantálják: nem lesznek elbocsátások.

Nem csak a háború a gond Szijjártó szerint

A külügyminiszter jelezte, hogy a gazdaságilag virágzó évek után szembesültünk a következő óriási kihívással, a háborúval a szomszédságban. Úgy véli, senki sem gondolta volna, de

az orosz–ukrán háborúnak a hatás drámaibb a gazdaságra, mint a koronavírus-járványé volt.

Mert itt nem csak egy háborúról van szó, ami mindenképpen közvetlen hatással van ránk, mivel a közelben vagyunk. Hangsúlyozta, hogy

  • a rossz válaszok
  • és a sikertelen stratégia

sem segítik a helyzetet, pedig ezeket itt, Európában azért hozták létre, hogy megbirkózzunk a ránk drámai hatással járó háború kihívásaival.

A szankciók ölik a gazdaságot

Véleménye szerint a szankciók hatása drámai. Senki sem áll készen arra, hogy szembesüljön azzal:

a szankciók sokkal jobban ártottak az európai, mint az orosz gazdaságnak

– jelezte Szijjártó. „A külügyi tanács egyik legutóbbi ülésén meghallgattuk az Európai Unió szankcióügyi biztosának 45 perces előadását a szankciók elkerüléséről. Aztán a 46. percben a biztos azzal zárt, hogy a szankciók működnek. Miután 45 percet beszélt arról, hogy a szankciók hiábavalók.”

A megemelkedett energiaárak, az emelkedő élelmiszerárak és a szankciók tehát összességében olyan helyzetet teremtettek tavaly, hogy minden erőnket fel kellett áldoznunk a testület által keltett infláció és a szankciók elleni küzdelemre – tette hozzá. Szijjártó szerint nyilvánvaló, hogy Európának minden szempontból – így gazdasági szempontból is – az az érdeke, hogy ez a háború a szomszédságunkban érjen véget.

A tárcavezető beszélt az amerikai elnökválasztásról is:

Sokan reméltük két héttel ezelőtt, hogy az amerikai polgárok hoznak egy döntést, mégpedig azt, hogy az amerikai elnökválasztáson a békepárti jelölt nyer, így most nagyon elégedettek vagyunk az eredménnyel.

A háború eszkalálódik, és ez senkinek sem jó

Kifejezte aggodalmát aziránt, hogy a háború egyre csak eszkalálódik, és nem örül annak a döntésnek, hogy Ukrajna engedélyt kapott, hogy amerikai rakétákkal csapjon le Oroszországra, és a hírek szerint ezt meg is tette. Hangsúlyozta:

nem érti azokat, akik szerint még van megoldás a csatatéren.

Ezért a csatatér helyett inkább a tárgyalóasztalhoz kell fordulni, tűzszünetről és egy lehetséges jövőbeli békéről kell tárgyalni – jelentette ki Szijjártó. De itt jön egy nagy gond: sokak nem szeretnék, hogy béke legyen, és további szankciókat szeretnének. A tagállamok most kezdtek a 15. szankciócsomag előkészítéséhez. A brüsszeli adminisztráció világossá tette, hogy ezúttal azt szeretnék, hogy az energiacégek és az energiaszektor hosszú ideig legyenek szankcionálva, ami jelzést ad a probléma kezelésének módjáról.

Ezért szeretném itt hangsúlyozni, hogy Magyarország a jövőben semmilyen olyan szankciócsomaggal nem fog egyetérteni, amely bármilyen hatással lenne energiaellátásunkra

– mondta. Hozzátette: egyébként nagyon sok szívességet teszünk nyugat-európai barátainknak, akik rendkívül álszenten viselkednek.

Beszéde végén hangsúlyozta: Trump elnök győzelme fantasztikus esélyt biztosíthat egész Európának, hogy végre elszakadjon a kudarcok stratégiájától.

Az eseményen megünnepelték az AmCham–HIPA Együttműködési Megállapodás aláírásának tizedik évfordulóját.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.