A kormány azért küzd, hogy a lehető legnagyobb gazdasági növekedést érje el: ehhez versenyképes, erős és beruházó magyar kkv-szektorra van szükség. A Demján Sándor Program több mint 1400 milliárd forintot mozgat meg a hazai kkv-k versenyképességének és termelékenységének növelése, exporttevékenységük ösztönzése és méretugrásuk elősegítése érdekében. A kedvezőbb finanszírozási feltételek új lendületet adtak a hazai vállalkozásoknak: egyre többen élnek a lehetőséggel, bátrabban terveznek és nagyobb összegű beruházásokba vágnak bele. A kamatcsökkentések és a kedvező feltételek hatására háromhavi csúcsra futott fel a Széchenyi Kártya Max Plusz beruházási hitelek iránti kereslet.
A Demján Sándor Program keretében megvalósuló Széchenyi Kártya Program a beruházási hitelek növekedését célzott támogatni. A Széchenyi Kártya Max Plusz indulása óta még nem fordult elő, hogy három egymást követő hónapban 1500-nál több beruházási típusú hiteligénylés érkezzen – idén tavasszal ez is megtörtént. 2025. február 17-i kamatcsökkentést követően – amikor a kamatszint 3,5-ről 3 százalékra mérséklődött – a banki partnereken keresztül benyújtott hitelkérelmek száma meghaladta az 5500-at.
Március és május között 28 százalékkal több igénylés érkezett be, mint egy évvel korábban – a kamatcsökkentés tehát élénkíti a kkv-k beruházási kedvét.
A Demján Sándor Program keretében tavaly novemberben végrehajtott kamatcsökkentés hatására a havi átlagos beruházási hitelfolyósítás 38 milliárd forintra ugrott, ami 54 százalékkal haladja meg az előző időszak 24,8 milliárdos szintjét. Az idei március-május időszakban már 50 milliárd forint feletti havi átlagos folyósítás történt – ami újabb közel egyharmadnyi növekedést jelent. A vállalkozások nemcsak élnek a lehetőséggel, de egyre nagyobb volumenű fejlesztéseket terveznek, ha a feltételek kedvezőek – állapította meg Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért és védelmi iparért felelős államtitkára.
A kisebb kamatteher lehetővé teszi, hogy a vállalkozások nagyobb hitelösszeget vállaljanak. Az egy igénylésre jutó átlagos hitelösszeg az elmúlt három hónapban 31,4 millió forint körül alakult, szemben a kamatcsökkentés előtti 30,9 milliós átlaggal. A klasszikus Széchenyi Beruházási Max Plusz konstrukcióban még látványosabb volt az emelkedés:
a kamatcsökkentések előtt egy-egy igénylés 102 millió forintra szólt, ez először 107 millióra, majd idén márciusra közel 114 millió forintra nőtt – ami 12 százalékos növekedést jelent.
Szabados Richárd szerint a kereslet további élénkülésére lehet számítani a következő hónapokban. A Demján Sándor Program keretében kiírt további támogatások – például az 1+1 KKV Beruházásélénkítő Támogatási Program vagy a Demján Sándor Tőkeprogram – is fokozhatják az érdeklődést. A kormány az 1+1 program keretét további 82 milliárd forinttal emelte meg, így a Demján Sándor Program kisvállalkozásokat támogató keretösszege 130 milliárd forintra nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.