BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hol rejtőzik az aranytartalék?

Csak az Osztrák Nemzeti Bank tudja, hogy az osztrák aranytartalékokat hol tárolják. Nagy része vélhetően külföldön található. Ám az nem világos, hogy abból mennyi van "kéznél" és mennyit adtak ki "kölcsönbe" - írja a Die Presse.

A bécsi lap szerint a világon a jegybankelnökök szívesen beszélnek a deflációról, az inflációról és hogy szerintük a kamatcsavaron mennyit kellene szorítani. Ám az aranyról sohasem beszélnek. Az aranytartalékok vélhetően első számú államtitoknak számítanak, és az osztrák aranyról sem tudni, hogy pontosan hol tárolják, és azt sem, hogy abból (fizikailag) még mennyi létezik.

Hivatalosan csak annyit tudni, hogy az Osztrák Nemzeti Bank tulajdonában 280 tonna arany van, amelynek aktuális piaci értéke 11 milliárd euró, ez pedig a teljes valutatartalékoknak közel 60 százalékát adja. A tendencia növekvő, ugyanis éppen a központi bankok lazább pénzpolitikája miatt 2001 óta  a valuták leértékelődése megy végbe, míg az aranyár folyamatos növekszik. Ezért növekszik az arany jelentősége is a valutarendszerben.

A nyugati központi bankok 2009 óta hivatalos készleteikből egyetlen unciát nem adtak el. Ezzel szemben Oroszország, India és Kína jelenleg megvásárolja azt, amihez hozzájuthat. A kínaiak ebből nem is csinálnak titkot. "Az egyetlen lehetőség a kockázatokkal szembeni biztosításra, ha keményvalutát, azaz aranyat vásárlunk" - hangoztatta a múlt év végén Zhang Jianhua, kínai központi bankár. Ám azt senki nem árulja el, hogy a németek, az osztrákok és a svájciak aranya pontosan hol található.

Egy biztos: az aranytartalékok nagy részét külföldön tárolják, mindenekelőtt a Federal Reserve trezorjában, New Yorkban. Ugyanis Londonon és Zürichen kívül New York az egyik olyan központi aranykereskedelmi hely, amely tele van európai arannyal.

Ám az euróválság és a pénzrendszer általános bizonytalansága miatt egyre több hang követeli, hogy hozzák issza ezeket az aranyrudakat. Mert "a valutatartalékok a nép tulajdonát képezik" - hangoztatta Gregor Hochreiter bécsi közgazdász. "És a nép vagyonát nagyrészt szintén a saját országhatárokon belül kellene tartani. Olyan valutaunióban élünk, amely valójában nem stabil”.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.