Alaszka fővárosa bejelentette, hogy korlátozni fogja a kikötőjébe érkező tengerjárók és turistahajók számát, hogy ezzel mérsékelje az egyre nagyobb idegenforgalom által okozott környezetterhelés káros hatásait. Az Amerikai Egyesült Államok legészakibb tagállamának déli részén, a Gastineau-csatornánál fekvő Juneau 2023-ban rekordszámú, 1,65 millió olyan turistát fogadott, akik tengerjáró hajón érkeztek a 32 ezer lakosú városba. Ez 23 százalékkal haladja meg a korábbi rekordot.
Ugyan sok vállalkozás számára örvendetes a turisták számának növekedése, a helyiek számára azonban sokszor zavaró lehet az utcák és a népszerű turistaútvonalak zsúfoltsága, valamint a helikopterek zaja is. Ráadásul egyre nagyobb méreteket ölt a környezet károsodása – számolt be róla a The Guardian.
A városvezetés látja a növekedő érdeklődés gazdasági előnyeit és az ezzel járó negatív hatásokat is, emiatt próbál kompromisszumos megoldást hozni. Juneau a múlt héten megállapodást kötött az Alaszkai Nemzetközi Hajózási Társaságok Szövetségével, melynek értelmében
vasárnaptól péntekig 16 ezer főre, szombatonként pedig 12 ezer főre korlátozza a városba érkező turisták számát.
„A város álláspontja az, hogy a jelenlegi infrastruktúránkkal nincs lehetőség a körutazások számának növelésére, sőt, mérsékelni kellett a legforgalmasabb napokon ránk zúduló terheket. A megállapodás célja az volt, hogy szinten tartsuk tengerjáróval érkező turisták számát, amíg a város az infrastruktúra fejlesztésén dolgozik” – nyilatkozta Juneau idegenforgalmi menedzsere, Alexandra Pierce.
A korábban az alaszkai aranylázról híressé vált város egy impozáns gleccser mellett, és remek kilátást nyújtó hegyek között terül el, érintetlen vízi útjain pedig gyakran láthatók a púpos bálnák is. A csodás természeti környezet miatt Juneau Alaszka legnépszerűbb kikötőjévé vált a turistahajók számára.
A helyi lakosok azonban aggódnak, mert megállapodás értelmében a 22 hetes körutazási szezon alatt, amennyiben mindennap kihasználják a maximális létszámot, akár 2 376 000 turista is érkezhet a városba, ami felülmúlná a tavalyi rekordév adatait is. Sokan támogatnák a hajómentes szombatról szóló helyi népszavazási javaslatot, amely megakadályozná, hogy a 250-nél több utast szállító hajók a hét hatodik napján megálljanak Juneauban.
„A kezdeményezésünk célja, hogy a közösség életminőségének védelmét biztosítsuk, amihez nagyban hozzájárulna az, ha a hét egy napján a nagy sétahajók nem tartózkodnának a kikötőnkben” – nyilatkozta a helyi közösség egyik szószólója, Karla Hart.
A koronavírus-járvány után a körutazási ipar újra lendületet kapott, a tengeri utazásokat kínáló turistahajók egyre nagyobbak, és gyakran több ezer embert tudnak szállítani. Ugyanakkor iparági szakértők szerint a szaktor még messze van attól, hogy elérje a mérethatárokat.
Juneau nem az első, és valószínűleg nem is az utolsó város, amely lépéseket tesz a nagy tengerjárók növekvő társadalmi és környezeti hatásainak mérséklésére. Velence 2021-ben teljesen kitiltotta őket a város lagúnájából, Barcelona szintén korlátozta a bejutást, Amszterdam újabb adót vetett ki az utasokra. Nemrég Görögország jelentette be, hogy fellép a legnépszerűbb szigeteit sújtó túlturizmus ellen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.