BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
trump

Donald Trump: a klímakatasztrófa új reklámarca – vagy csak ijesztgetnek a szakértők?

Az elnök korábban a világ egyik legnagyobb átverésének nevezte a globális felmelegedést. Nem meglepő, hogy a párizsi klímaegyezmény tervezői kétségbeestek Trump győzelme miatt, de vajon jogos-e a szakértői félelemkeltés?

Donald Trump republikánus elnökjelölt szerdai győzelme és közelgő diadalmas visszatérése a Fehér Házba érezhető megdöbbenést váltott ki a nemzetközi klímavédelmi lobbiban, a párizsi egyezmény két tervezője pedig figyelmeztetett, hogy az amerikai elnökválasztás eredménye megnyomoríthatja a környezetvédelemre irányuló globális erőfeszítéseket. Valójában az Egyesült Államok vezérváltása nem lesz ekkora hatással a klímavédelemre.

Trump campaigns in Georgia ahead of crucial Senate run-offs
Alig nyerte meg az amerikai elnökválasztást, a nemzetközi klímalobbi máris az első számú főellenségként kezeli Donald Trumpot / Fotó: AFP

Szerda reggel Trump látványos győzelmet aratott demokrata riválisával, Kamala Harisszel szemben, és úgy tűnik, hogy visszatér a Fehér Házba egy második négyéves ciklusra.

Míg támogatói – otthon és külföldön – pezsgőt bontottak és várhatóan hetekig fognak ünnepelni, ellenfele tábora pedig még mindig nem tért magához a sokktól, a globális klímalobbi máris elkezdte kongatni a vészharangot.

Trump választási győzelme visszaesést jelent a nemzetközi éghajlatvédelem számára, és a republikánus elnök valószínűleg mindent meg fog tenni azért, hogy tönkretegye az eddigi munkánkat 

– mondta Laurence Tubiana, az Európai Éghajlatvédelmi Alapítvány vezérigazgatója a CNBC-nek, aki a párizsi klímaegyezmény egyik fő tervezője volt.

Aggodalmait Christiana Figueres, az ENSZ korábbi éghajlatváltozási megbízottja is osztotta, bár szerinte a klímaegyezmény eddig ellenállónak bizonyult, és szerinte Trump nem lesz képes tönkretenni a nemzetközi együttműködést.

A párizsi megállapodás egy 2015-ben elfogadott kertrendszer, amelynek célja az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése, amelyen keresztül a globális felmelegedést hosszú távon jóval 2, lehetőleg 1,5 Celsius-fok alatt tartanák az iparosodás előtti szinthez képest.

Donald Trump, a klímaapokalipszis ötödik lovasa

A 78 éves üzletember és politikus egyáltalán nem nevezhető az éghajlatváltozás elleni harc pártfogójának, mivel az elmúlt években a Fehér Házban és azon kívül is többször kijelentette, hogy az egész ügyet nevetségesnek tartja:

  • a klímaválságot a „világ egyik legnagyobb átverésének” nevezte;
  • megígérte, hogy az amerikai energiafüggetlenség érdekében felpörgeti a hazai fosszilis tüzelőanyag-termelést;
  • programjában kiemelt célként szerepel Joe Biden leköszönő elnök kibocsátáskorlátozó rendeleteinek az eltörlése;
  • valamint az Egyesült Államokat a párizsi egyezményből is kivonná.

Ilyen kijelentések és tervek mellett nem meglepő, hogy a klímalobbi rettegett az újraválasztásától, és azonnal elkezdődött a vészmadárkodás. A republikánus jelölt ugyanis első ránézésre a mozgalom antianyagának tűnik.

trump
Trump „zöldprogramja” egyszerű: az amerikaiak nyerjenek, és itt az ideje, hogy végre Kína is megfizessen / Fotó: AFP

Tubiana és Figueres is kijelentette, hogy a klímavédelmi munka most Európára hárul, amelynek mindent meg kell tennie a globális felmelegedés megállítása érdekében – beleértve az amerikai elnök „jó útra térítését” is.

Az elsöprő republikánus győzelem azonban nem feltétlenül jelent kegyelemdöfést a nemzetközi klímavédelem számára, sőt, a Fehér Házba visszatérő régi-új elnök akár pozitív változást is hozhat a mozgalom számára.

Trump, a klíma-kereszteslovag

Bár 2016-os választási kampánya, elnöki pályafutása, majd pedig visszatérése során több kellemetlen kijelentése is volt a globális felmelegedéssel kapcsolatban, a politikus valójában keményen felléphet a klímavédelem olyan területein, ahol a nemzetközi mozgalom eddig fogatlannak bizonyult.

A kibocsátásmentesség és a zöldenergia sikeres ágazatokká növik ki magukat az USA-ban, amelyből az amerikai állampolgárok és a vállalatok is nagyot nyerhetnek. Ezt a területet nem fogjuk elhanyagolni 

– jelentette ki Trump szeptemberben, ám hozzátette, hogy a szektornak a szabad piacon is túl kell élnie, nem elég csak állami támogatások segítségével víz felett maradnia.

A republikánus politikus egyik legnagyobb kritikája a klímavédelmi mozgalommal szemben ráadásul az volt, hogy az folyton a Nyugatra fókuszál, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok és Európa hatalmas lépéseket tett a zöldülés útján.

Trump emiatt felszólította a lobbit, hogy fókuszáljanak inkább a valódi szennyezőkre, például „Kínára, Indiára vagy a Fülöp-szigetekre”, és ő is megígérte, fel fog lépni ezekkel szemben.

Bár valószínű, hogy az új elnök több területen is „ki fog hátrálni” a klímavédelmi mozgalomból, az elmúlt évekbe több ponton is jelezte, hogy hajlandó keményen felállni a környezet- és a légköri szennyezéssel szemben.

Elnökválasztás: menekülnek az amerikai gazdagok az USA-ból – nem remélnek semmi jót

Az elvándorlás már a pandémia után megkezdődött. Az amerikai elnökválasztás után azonban politikai és társadalmi felfordulástól tartanak a gazdagok.

 

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.