A magyar gazdaság szempontjából is sorsdöntő, hogy miként teljesít legfontosabb kereskedelmi partnerünk, Németország. Az Európai Unió vezető hatalmának GDP-je az elmúlt három évben stagnál, és a friss, EU–USA-vámmegállapodás sem valószínű, hogy javítja a kilátásait. A német gazdaság állapotáról, jövőjéről és a magyarral való összefonódásáról Nagy Jánost, az Erste makrogazdasági elemzőjét kérdeztük a Bruttóban.
A Bruttó legújabb epizódját itt hallgathatják meg:
Meglehetősen élesen reagált az EU–USA-vámmegállapodásra a Német Iparszövetség. Közleményében azt írta, hogy az egyezség nem megfelelő kompromisszum, és katasztrofális jelzést küld az Atlanti-óceán mindkét partján szorosan összefonódó gazdaságoknak. A 15 százalékos vámtétel is jelentős negatív következményekkel jár a szövetség szerint.
Magyar szempontból, a járműipari cégeink közül a győri Audit aggaszthatja leginkább a német–amerikai kereskedelmi kapcsolatok irányvétele.
Rendkívül érdekes lesz megfigyelni, hogy a valóságban mit okoznak majd a vámtarifák a német kivitellel. Ugyanis nem sokkal a megállapodást megelőzően az Ifo gazdaságkutató intézet felmérése szerint több mint két éve nem látott magasságba emelkedtek a német ipar exportvárakozásai.
Bár a hangulatindexek egyre kedvezőbb képet mutatnak, a szerdán napvilágra kerülő GDP-adat ezt nem feltétlenül támasztja majd alá. „A magas frekvenciás, illetve a második negyedév folyamán eddig látott adatok alapján ismét egy negyedéves mínusz következhet a német gazdaságban” – mondta Nagy János.
Bár az Egyesült Államokba irányuló német export mértéke is igencsak meghatározó, jelenleg inkább a Kínába irányuló kivitel bezuhanásától szenved az Európai Unió vezető tagállama. „Ez az autóipar területén nagyon szembetűnő, és főként a távol-keleti versenytársak megerősödésére vezethető vissza” – magyarázta Nagy János.
A Bruttó korábbi epizódjait itt hallgathatják meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.