Az eredeti eljárás azért indult, mert a Watson forgalomba hozatali engedély iránti kérelmet nyújtott be az USA-ban az Egis által fejlesztett és gyártott rozuvasztatin cink termékre, amely az AstraZeneca Crestor nevű koleszterincsökkentő készítményének lenne a versenytársa a tengerentúlon.
Forgalom alapján a koleszterincsökkentés a második legnagyobb terápiás terület az onkológiai készítmények után, az IMS Health piackutató adatai szerint 2010-ben több mint 56 milliárd dollár értékben adtak el ilyen készítményeket világszerte. A Crestor eladásaiból csak az USA-ban 4,1 milliárd dolláros bevétele származott tavaly a cégnek.
A jogi útra terelés nem meglepő, a szektorban akkor is ez a megszokott eljárás az eredeti készítményt gyártó vállalat részéről, ha az adott termék szabadalma már kifutott. Így ugyanis a felperes jobb esetben újabb hónapokat nyerhet a konkurensek megjelenése előtt. A helyzet anynyiban speciális, hogy Crestor védettsége még négy évig él, azaz 2016-ig egyetlen konkurens sem jelenhet meg azonos hatóanyagú gyógyszerrel az amerikai piacon. Poroszlai Csaba, az Egis gazdasági igazgatója lapunknak elmondta: a magyar cég terméke azonos hatású, de más molekula, így nem sérti az AstraZeneca szabadalmi védettségét. A készítmény Magyarországon már forgalomban van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.