A pénzügyminiszter bejelentését követően a BP közölte, hogy felülvizsgálja az északi-tengeri befektetéseit.
Ez nem egyszeri adó, hanem egy több éves javaslat. Most meg kell vizsgálnunk, hogy az intézkedés milyen hatással lehet az északi-tengeri beruházásainkra
– olvasható a BP közleményében. A vállalat vezérigazgatója, Bernard Looney a hónap elején még azt mondta, hogy egy váratlan új adó bevezetése nem érintené a cég 18 milliárd fontos brit beruházását - írta meg a Yahoo Finance.
A Shell szerint ahhoz, hogy a tervezett 20-25 milliárd font értékű befektetéseit az Egyesült Királyságban véghez vihesse az kell, hogy egy stabil gazdasági környezet legyen az országban.
A Brit Iparszövetség közölte a különadó kivetése ártani fog az Egyesült Királyságnak,
mivel le fogja nullázni a beruházási kedvet a vállalatoknál.
A CBI vezető közgazdász Rain Newton-Smith úgy fogalmazott, hogy
ez egy rossz jelzés, a rossz időben az egész energetikai szektor számára.
Az Offshore Energies UK kereskedelmi csoport egy nyílt levelet tett közzé, amiben arra figyelmeztet, hogy a különadó bevezetésének súlyos következményei lesznek.
Az energiatermelőkre kivetett egyszeri rendkívüli adó nem fog valódi segítséget nyújtani a fogyasztóknak a jelenlegi gazdasági környezetben, viszont a befektetők Egyesült Királyságba vetett bizalmát csökkenteni fogja. Ennek pedig tovagyűrűző hatásai lesznek, amit még éveken keresztül érezni fog az ország
– áll a nyílt levélben, amit az Offshore Energies UK csoport 31 tagja írt alá. Szerintük ez a különadó csak egy hatástalan, rövid távú intézkedés, ami alá fogja ásni a hosszútávú megoldásokat.
A legtöbb olajtársaság azzal is érvel, hogy megnövekedett profitjuk miatt már így is milliárdokkal több adót fizetnek.
A JP Morgan szakértői is arról számoltak be, hogy a döntés tartósan távoltarthatja a befektetőket a szektortól, ami lehetetlenné fogja tenni a bővülést.
Különadót vetnek ki a britek isRishi Sunak pénzügyminiszter a londoni alsóházban ismertette a brit kormány új tervét a megélhetési válság kezelésére, amelynek része különadó kivetése az energetikai cégekre. |
Sunak a felhozott érvekre azzal reagált, hogy
a rendkívüli illeték tartalmaz egy olyan kedvezményt, ami a befektetési kedv növelését hivatott elérni.
Minél többet fektet be egy vállalat, annál kevesebb adót kell fizetnie
– mondta Rishi Sunak. A pénzügyminiszter szerint az energiacégek hasznot húztak az elmúlt időszakban az energiaárak megugrásából, az így elért nyereségük egy részét pedig elvárható, hogy az alacsony jövedelmű háztartások támogatására fordítsák.
A különadó keretében az olaj- és gázipari társaságoknak 25 százalékos adót kell befizetniük az extra nyereségük után. A brit kormány már az első évben 5 milliárd fontos bevételt remélem a döntéstől, amit 2025-ig terveznek fenntartani. Sunak hozzátette, hogy amennyiben az energiaárak normalizálódnak, akkor az adót korábban is megszüntethetik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.