Jelentősen csökkenhet a társasházakban és szövetkezeti lakásokban lévő háztartások áramszámlája, ha a háztartások tulajdonosai társasházi energiaközösségekbe tömörülve saját célra termelnek villamos energiát.
Az áramtörvény tervezett módosítása megkönnyítené az ide vezető utat, erről a Világgazdaság már beszámolt, ahogyan arról is, hogy a módosítás kritikusai aggódnak a háztartási méretű kiserőművek (HMKE), lényegében napelemek üzemeltetőitől elvárt többlet-adatszolgáltatás miatt. (Lapunk azt is megírta, miért van szükség a pluszadatokra, és miért nem jelent kockázatot a kért adatok megküldése.) Most a saját kivitelezésű rezsicsökkentés mikéntjéről, a gyakorlati részletekről lesz szó.
Társasházi energiaközösséget már két társasházi (vagy szövetkezeti) lakás, vagy nem lakás céljára használható helyiség tulajdonosai is létrehozhatnak. Ők az energiaközösség tagjai lesznek, ez az energiaközösség azonban nem önálló jogalany. Együttműködésüket írásba kell foglalni. A lakás tulajdonosának írásbeli hozzájárulásával a lakás bérlője is a társasházi energiaközösség tagjává válhat. A társasházi energiaközösség célja, hogy
A tagoknak meg kell állapodniuk a kiserőmű létesítésének és üzemeltetésének a részleteiről, valamint arról, hogy hogyan osztoznak az üzemeltetés hasznán és terhein. El kell dönteniük, hogy milyen elszámolási modellt használnak, továbbá hogy a felhasznált áram után a társasház forgalomarányos, diszkontált rendszerhasználati díjvisszatérítésben részesüljön, vagy a korábban meghatározott, korrigált idősoros mérési adatok alapján számoljanak-e el.
A közösségek adatainak nem elszámolási célú kezelését az e célra még létrehozandó energetikai adatszolgáltató platform támogatja. Működtetése engedélyköteles, az engedélyt a Magyar Energetikai és Közmű-szolgáltatási Hivatal adja ki huszonöt évre, ami meghosszabbítható.
Kormányrendelet tartalmazza majd azokat a szabályokat, amelyek
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.