BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Orbán Viktor elárulta, hogy mikor készül el a Budapest–Belgrád vasútvonal magyar szakasza

Orbán Viktor kormányfő azt is közölte, hogy Magyarország a soros EU-elnökség idején igyekszik javítani az unió és Kína közötti kapcsolatokat. Az orosz–ukrán háború kapcsán pedig kijelentette, hogy a Nyugat nemzetközivé tette a konfliktust.

A Budapest–Belgrád vasútvonal magyar szakasza 2026-ban készül el, és abban az évben indul meg a forgalom – jelentette ki Orbán Viktor magyar miniszterelnök a kínai állami CGTN-nek adott interjújában. A riporter kérdésére közölte: teljes mértékben biztos a 2026-os rajtban.

Fotó: AFP

A kormányfő azt is elárulta, hogy Magyarország a soros EU-elnökség idején igyekszik javítani az unió és Kína közötti kapcsolatokat. Az orosz–ukrán háború kapcsán kijelentette, hogy a Nyugat nemzetközivé tette a konfliktust, a fegyverek küldése pedig meghosszabbítja a civilek szenvedését, amit Magyarország nem támogat, és minél előbb tűzszünetre van szükség.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a háború és a bezárkózás helyett jobb a béke, a harmónia és az együttműködés, egyben méltatta Kína szerepét, mivel a távol-keleti ország az Egy övezet, egy úttal (más néven új selyemút) előmozdítja a békét és a nemzetközi együttműködést. Ahogy arról a Világgazdaság beszámolt, Hszi Csin-ping kínai elnök öt év után látogatott Európába.

A politikus múlt héten előbb Párizsban Franciaország és az Európai Unió vezetőivel tárgyalt, majd Szerbiába látogatott, végül Magyarországra utazott. Kína és Magyarország összesen tizennyolc megállapodást írt alá, a kínai államfő egyben meghívta a magyar köztársasági elnököt Pekingbe, amit Sulyok Tamás elfogadott. 

A megállapodásokkal tovább bővülhet a Kína és Magyarország közötti kereskedelem. A két ország közötti teljes áruforgalom nagysága tavaly elérte a 14 milliárd dollárt, ami megegyezett a GDP több mint 6 százalékával. Hazánk az Egy övezet, egy út egyetlen uniós tagja, miközben az elmúlt években számos kínai cég döntött úgy, hogy Magyarországon nyit gyárat. 

Mi a Budapest–Belgrád vasútvonal?

Az újjáépítés alapkövét 2021 októberében rakták le. A projekt értéke mintegy 1,7 milliárd euró. A beruházást 85 százalékban fix kamatozású kínai hitelből, a fennmaradó 15 százalékot saját forrásból, önrész biztosításával finanszírozza a magyar állam. Az építkezés után a szerb és a magyar főváros közötti távolság leküzdése 2 óra 40 perc alatt lehetséges lesz. 

Belföldön a távolsági vonatok egy órával rövidebb idő alatt tehetik majd meg az utat a magyar főváros és Kelebia között, illetve a budapesti elővárosi utasok is akár húszperces menetidő-csökkenéssel számolhatnak Kunszentmiklós-Tassig. A fejlesztés Pireusz kikötőjéből teremt majd magas színvonalú, közvetlen összeköttetést az ázsiai áruk szállításához. 

A beruházással a jövőben Magyarország kínálja majd a leggyorsabb szállítási útvonalat a görögországi kikötők érintésével a Távol-Kelet és Nyugat-Európa között.

Kínai elnök Magyarországon: bemutatjuk Hszi Csin-ping feleségét – Peng Li-jüan még a férjénél is híresebb

Várhatóan szerda este Magyarországra érkezik a kínai elnök. Hszi Csin-pinget nemcsak négyszáz fős delegáció kíséri, hanem a felesége is. Peng Li-jüan kevéssé ismert Magyarországon, pedig egy igazi popsztár, aki még a férjénél is híresebb. Bemutatjuk, hogyan ismerték meg egymást, és miért tölt be nagyon fontos szerepet a kínai elnök felesége.

 

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.