BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hihetetlen kincs – meglett a több mint 300 éves Stradivari-hegedű

Eddig azt hitték, megsemmisült a hegedű. A hangszer a második világháború idején tűnt el.

A szakértők bizonyosak abban, hogy ismét egy Stradivari-hegedű került elő. A hegedűkészítés aranykorában, 1709-ben készült hangszert évekkel korábban a Mendelssohn-Bohnke család helyezte el egy bank széfjében, Berlinben, ugyanis a náci üldöztetés veszélybe sodorta a zsidók tulajdonában lévő vagyont – írja a The Seattle Times.

hegedű
Híres Stradivari-hegedű került elő / Fotó: Anadolu via AFP

A háború után évtizedekig a család hiába kereste a Mendelssohn néven ismert hegedűt, hirdetéseket adtak fel magazinokban és jelentéseket nyújtottak be a német hatóságoknak. A több millió dollárra becsült hegedűt elveszettnek vagy megsemmisültnek hitték. Most azonban egy sasszemű kulturáliörökség-kutató, Carla Shapreau Tokióban rábukkanhatott a ritka hangszerre.

Leesett az állam

– mondta Shapreau, a Kaliforniai Egyetem Berkeley Európai Tanulmányok Intézetének vezető munkatársa. Jason Price, a New Yorkban és más városokban működő Tarisio aukciósház alapítója egyetértett Shapreau-val. Egy 1707-ből származó, 1,2 és 1,5 millió dollár közötti értékű Stradivarius hegedű 2000-ben került az aukciósházához, de végül nem kelt el. Érdekes módon, az előkerült hangszer megegyezik azzal, amin Mendelssohn is játszott.
„Ha egymás mellett nézzük a fényképeket, láthatjuk a kopási minták sajátosságait, a horpadásokat, a karcolásokat. Ugyanaz a hegedű. Ebben nincs kétség, és nem hiszem, hogy bárkinek is lenne észszerű oka azt állítani, hogy nem az.”

Fordulatos történelem

Az eset tipikus: rávilágít arra a gyakori helyzetre, hogy 

a hangszerek útja nem volt megfelelően dokumentálva. 

Közben a kulturális intézményeken egyre nagyobb a nyomás, hogy eredeti tulajdonosaiknak adják vissza az eszközöket. 

Az 1737-ben elhunyt Stradivari több mint ezer húros hangszert készített, néha fiaival együttműködve, cremonai műhelyében. A híres hegedűk közül körülbelül ötszáz még ma is forgalomban van.

Néhány Stradivari-hegedű, amely egykor olyan híres virtuózok tulajdonában volt, mint Fritz Kreisler, Jascha Heifetz és Yehudi Menuhin, az elmúlt években akár 20 millió dollárért is elkelt.

Eladási feljegyzések, interjúk és egyéb adatok felhasználásával Shapreau a Mendelssohn-hangszert egy japán hegedűművészig vezette vissza, aki, úgy tűnik, 2005 körül szerezte meg. Az 54 éves hegedűművész, Eijin Nimura kiemelkedő zenész, aki természeti katasztrófák áldozatainak tiszteletére ad koncerteket. Hangszerét Stellának nevezte el. Shapreau kapcsolatba lépett vele. Nimura ügyvédje, Yoshie Tsuruta szerint Nimura úr jóhiszeműen vásárolta meg a hangszert, értékes ellenszolgáltatásért. A hangszer Nimura úr tulajdona.

A Mendelssohn-Bohnke család tagjai, akik Európa-szerte és az Egyesült Államokban élnek, egyezségre vágynak Nimurával, bár azt mondják, hogy a férfi nem ismerte el, hogy bármilyen igényük lehetne  a hegedűre. 

Nem is tudtak a hegedűről, amely ennyire hasonlít az eltűnt hangszerükre, egészen Shapreau tavaly nyári japán felvételeinek felfedezéséig.

David Rosenthal, a San Franciscó-i Balettzenekar korábbi szóló-ütőhangszerese elmondta: tudta, hogy a háború alatt elloptak egy hegedűt, amin egykor a nagymamája, Lilli játszott. Emlékszik arra a pillanatra, amikor Shapreau felvette a kapcsolatot a családdal, hogy elmondja, szerinte megtalálta a hegedűt.

Az 1935-ben elhunyt Franz von Mendelssohn a berlini Mendelssohn Bank partnere és hangszergyűjtő is volt. A nácik hatalomra kerülése után a zsidóknak egyre nehezebb volt drága tárgyakat, például egy értékes hegedűt kivinni az országból. Így beadta egy bank széfjébe, amely a Deutsche Bankhoz került. Majd a második világháború utáni káoszban valószínűleg kifoszthatták a széfet, így a hegedű is eltűnt.

Nehéz a nyomukra bukkanni

Shapreau 1995-ig visszakövette a Mendelssohn-hegedű történetét. Bernard Sabatier elmondta, hogy egy orosz hegedűművész megkereste, aki egy 1953-ban egy moszkvai német kereskedőtől vásárolt hangszert szeretett volna eladni. Sabatier elmondta, hogy a hegedűt a londoni John & Arthur Beare hegedűkereskedésbe vitte, ahol megvizsgálták, és Stradivariusnak minősítették.
2000-re a hangszer eljutott a Tarisio aukciósházhoz, a hangszer azonban nem kelt el, de a róla készült fényképek segítségével tudta Shapreau bebizonyítani, hogy valóban az eltűnt Mendelssohnról van szó. 
Shapreau elmondta, hogy tavaly nyáron, amikor a tokiói Mori Arts Center Galériában a 2018-as Stradivarius-kiállítás Stella hegedűjének képeire bukkant, nem volt kétsége afelől, hogy az eltűnt Mendelssohnt látja. Nimura nem titkolta a hangszer tulajdonjogát.

Nimura ügyvédje, Tsuruta zaklatásnak minősítette Rosenthal és Shapreau folyamatban lévő vizsgálatait. 

Márciusi levelében azt írta, hogy Shapreau-nak és Rosenthalnak be kell szüntetnie a hegedűre irányuló tevékenységet. Price, a Tarisio aukciósház alapítója a Mendelssohn-hegedű értékét akár ötmillió dollárra is becsüli. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.