Kína 8,3 milliárd dollárt költött augusztusban az orosz energiatermékekre, így a világ legfőbb importőre tovább növeli a Moszkvától való energiafüggőségét a nyersolaj, az olajtermékek, a gáz és a szén behozatala terén – írta a Bloomberg.
A kínai vámhatóság keddi adatai szerint az augusztusi energiaimport 68 százalékkal volt magasabb az egy évvel ezelőttihez képest, amelyet jelentősen megdobott a rekordmennyiségű szénbehozatal.
Az orosz–ukrán háború kezdete óta eltelt hat hónap alatt Kína közel 44 milliárd dollárt költött az energiaimportra, ami 74 százalékos növekedés az előző évhez képest.
Bár az import értékét a háború okozta globális energiaár-emelkedés megnövelte, Kína mégis nagyobb mennyiséget kaphat – olykor kedvezményes áron – stratégiai szövetségesétől. Oroszországnak vevőt kell találnia az exportjára, amelyet a világ nagy része jelenleg elutasít az érvényben lévő szankciók miatt. Kína annak ellenére költ többet energiabehozatalra, hogy átlagosan gyengébb volt az idei igénye, mivel a keresletet visszafogja a gazdasági növekedés lassulása és a zéró Covid-stratégia.
A Kínába irányuló orosz olajkivitel a júliusi 7,15 millió és az egy évvel ezelőtti 6,53 millió tonnáról 8,34 millióra emelkedett augusztusban.
Oroszország a következő hónapokban valószínűleg még több nyersolajat és terméket szállít Kínába a szankciók szigorítása miatt.
A kínai szénimport új csúcsot döntött: 8,5 millió tonnányi hozatott be Oroszországból, ami 57 százalékos növekedés az előző évhez képest, az acéliparnak szánt kokszszén mennyisége pedig 1,9 millió tonna volt. A cseppfolyósított földgáz vásárlása 671 ezer tonnára emelkedett, ami 2020 óta a legnagyobb mennyiség, és 37 százalékkal több az egy esztendővel ezelőttihez képest. Mindezek nem tartalmazzák a csővezetéken keresztüli behozatalt, amelyet a vámhatóságok az év eleje óta nem jelentettek, pedig az a kínai üzemanyagimport fő csatornája.
Egyéb árucikkek közül
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.