A legrégebbi, de napjainkban is gyakran használt módszer, hogy a bűncselekményből származó készpénzt kisebb címletekben, de nagy mennyiségben fizikailag szállítják más országokba, ahol abból különböző vagyontárgyakat (ékszert, gépjárművet, ingatlant) vesznek, vagy az adott ország pénzügyi-gazdasági rendszerébe juttatják bankokon, befektetési vállalkozásokon keresztül, esetleg cégek alapításával. Ehhez jellemzően olyan országokat keresnek, melyek bűnüldöző és igazságügyi rendszere sérülékenyebb, ahol a pénzmosás-megelőzési képességek gyengébbek.
A kereskedelemben és a pénzügyekben is egyre általánosabb a digitalizáció, illetve a globalizált pénzügyi rendszerek, amelyek a készpénz táskákban történő szállításánál sokkal hatékonyabb pénzmosási megoldásokat is magukkal hoztak. Ma már pár kattintással a legkülönbözőbb ügyleteket hajthatjuk végre pillanatok alatt a világ szinte bármely pontján. Csak pár másodperc egy „láncátutalás” lebonyolítása, melynek során akár több ország különböző bankjainál vezetett számlákon fut át a tisztára mosandó pénz, hogy aztán egy távoli kontinensen működő cég webshopjában elköltsék. A nyomozó hatóságoknak az országhatárok továbbra is akadályt jelentenek, így mire nemzetközi bűnügyi együttműködésben felgöngyölítenek egy ilyen tranzakciót, a bűnözők már rég kereket oldottak. Már ha egyáltalán sikerül a nyomozóknak az ügyletsorozat végéig eljutni. Ha a láncba egy kevésbé együttműködő országot is beillesztenek, gyakran fel sem tárható a pénz útja.
A digitalizáció kapcsán mindenképp szót kell ejteni a kriptoeszközökről is.
A kriptovaluták esetében – ahogy az az új technológiáknál, termékeknél gyakori – még nem alakultak ki hatékony ellenőrzési és felügyeleti rendszerek, a szektor szolgáltatói (kriptotőzsdék, pénztárca-szolgáltatók stb.) még szintén gyakorlatlanok, kevésbé tudatosak a pénzmosás megelőzésben. A kriptovaluták azonban országfüggetlenek, és már meg is jelentek az olyan kriptoszolgáltatások (az úgynevezett mixerek), amelyek lényegében teljesen követhetetlenné teszik ezeknek az eszközöknek a mozgatását, átruházását. Ráadásul a kriptovaluták a kezdetekben szorosan kapcsolódtak a darkweb illegális világához.
Mindez azonban nem csak a bűnözők és a bűnüldöző hatóságok ügye. Az utóbbi időben rendkívüli módon megszaporodó számlacsalások kapcsán saját magunk is szembesülhetünk a „határok nélküliség” problémájával.
A számlacsalásoknak két fő módszere van.
Az első a hagyományos csalások metódusát követi: a sértettet egy rendkívül kecsegtető ajánlattal, üzleti lehetőséggel veszik rá pénz átutalására. A másik módszer, hogy adathalászattal, kártékony szoftverek telepítésével vagy éppen banki alkalmazottnak kiadva magukat szerzik meg a sértett netbanki hozzáféréshez szükséges kódját, jelszavát, amelynek birtokában már maguk a csalók indíthatnak tranzakciókat, gyakran teljesen kiürítve az áldozat bankszámláját.
A csalárd utalások természetesen nem közvetlenül az elkövetőkhöz érkeznek. Ehhez rendszerint alvó cégek vagy pár tízezer forint ellenében közreműködő stróman személyek számláját használják. Nem ritka, hogy már ezen a ponton más országba vezetnek a szálak. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az elkövetők még arra is figyelnek, hogy kipuhatolják a banki szűrőrendszerekben használt értékhatárokat, és azokat még éppen el nem érő tételekre bontva mozgassák a pénzt, ezzel is nehezítve a csalárd ügyletek észlelését.
A csaláshoz használt számlára rendszerint rövid idő alatt több sértettől érkeznek jóváírások, majd az így megszerzett pénzt elkezdik „utaztatni”. További országokon átívelő tranzakciókat indítanak, hogy a leginkább szem előtt levő számláról mielőbb eltüntessék a csalással megszerzett pénzt, egyúttal elfedjék annak eredetét, nyomon követését ellehetetlenítsék.
Tanulságos példa az az eset, amikor egy olasz sértett abban a hiszemben utalt több ezer eurót egy kelet-magyarországi bankfiókban vezetett számlára, hogy ő egy brit brókercégen keresztül Tesla-részvényeket vásárolt. Ehelyett a magyar számláról szlovák, bolgár, török és kínai számlákra továbbították a pénzét, illetve részben kriptovalutát vettek belőle. S mire a hatóságoknak tudomására jutott az eset, addigra a magyar számlát nyitó cég meg is szűnt.
Nyilvánvaló, hogy ilyen helyzetben szinte semmi esély nem marad a kicsalt pénz visszaszerzésére, gyakran még az elkövetők személyét sem sikerül megállapítani, hiszen csak e-mailben, esetleg telefonon léptek az áldozattal kapcsolatba.
Természetesen a bankok, a nyomozó hatóságok és pénzügyi felügyeleti hatóságként az MNB is igyekszik minimalizálni a károkat, azonban a legfontosabb a megelőzés, amelyhez az ügyfelek tudatossága elengedhetetlen. Ennek jegyében indította útjára 2022-ben az MNB a Bankszövetséggel, az Országos Rendőr-főkapitánysággal, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézettel és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósággal a KiberPajzs programot, amelynek már tizenegy együttműködő partnere van. A KiberPajzs honlapján számos hasznos információ és tanács található, hogy hogyan ismerhetők fel, hogyan kerülhetők el a csalók támadásai, és melyek a teendők, ha ez mégsem sikerül.
A legfontosabb, hogy tájékozódjunk, és mindig legyünk körültekintők! Ha mégis megtörténik a baj, egy percet szem szabad késlekedni, haladéktalanul jelezzük bankunknak és a rendőrségnek az esetet!
A cikk szerzője: Dr. Zámbó Gyula, a Magyar Nemzeti Bank Pénzmosás ellenőrzési osztályának felügyeleti csoportvezetője
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.