A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint 2015-ben az összes dagantos betegségre 176,6 milliárd forintot költöttek. Ebből az emlő rosszindulatú daganataival kapcsolatos költségekre 24,9 milliárd, az emésztőszerviekre 33,2 milliárd, míg a nyirok- és vérképzőszervi daganatokkal kapcsolatban 32,8 milliárd forintot költött az egészségbiztosító.
Több daganatos megbetegedés esetében javult a hazai halálozási statisztika, de a magyar lakosság 26 százaléka még mindig valamilyen daganatos megbetegedésben hal meg. Míg 2004-ben 2285-en haltak meg mellrákban, addig 2013-ban 2194-en, s csökkent a gyomor-, az ajak- és szájüregrák, valamint a prosztatarák miatti halálozások száma is. A hererákban, a szájüregi rákban és az emlőrákban szenvedők 70 százaléka már teljesen meggyógyítható – mondta Kásler Miklós, az OOI főigazgatója a Világgazdaságnak. A változás többek között az egyre modernebb sugárkezelések, az onkosebészet és az immunterápiás kezelések fejlődésének köszönhető. A besugárzást ma úgy lehet alakítani, hogy szinte csak a daganatot érinti, miközben az ép szöveteket és szerveket megkíméli, ezért például egy korai stádiumban felfedezett prosztatarák esetén a műtét alternatívája is lehet – tette hozzá Kásler Miklós. Az emlődaganatokra 2015-től újfajta sugárterpiás kezeléseket alkalmaznak, így tovább javul a betegek túlélési esélye, és kevesebb áttét alakul ki.
Ugyanakkor a tüdő-, a húgyhólyag- és a hasnyálmirigyrákban elhunytak száma emelkedett – ez derült ki az OOI Világgazdaságnak elküldött adataiból. Az EU-ban a tüdőrák okozta halálozás a férfiak esetében ötödével csökkent, a nők között viszont 72 százalékkal nőtt. Ebben a betegségtípusban Magyarország vezeti a halálozási statisztikát, minden 100 ezer lakosból 89 tüdőrákban hal meg. A második helyen Dánia 72, a harmadik helyen Lengyelország és Hollandia áll 68-68 halálesettel.
A sebészetben is több új eljárást vezettek be, amelyek az utóbbi 10-15 évben hazánkban betegek tízezreit érintették. Kásler Miklós példaként említette a hipertermiás hasűri kemoterápiát, a videothoracoscopos tüdőráksebészetet és a robotsebészetet, amelyet prosztatatumoroknál szeretnének alkalmazni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.