BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
energiamegtakarítás

Felpörgeti az EKR-t az irodai tevékenységet végző cégek bevonása

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal EKR-sztenderd intézkedési jegyzéke nagyban megkönnyíti az EKR-projektekben való részvételt nem termelő, leginkább irodai tevékenységet folytató cégek számára is. Nehézséget okozhat azonban a többlet-energiamegtakarítás pontos kimutatása, ami nélkül a projektek nem támogathatók.
Szerző képe
Szécsi Katalin
a KPMG energetikai tanácsadó menedzsere
2023.10.10., kedd 11:00

Az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer (EKR) bevezetése óta eltelt bő két évben több mint 3200 terrajoule (TJ) hitelesített energiamegtakarítás keletkezett. Ez nem tűnik kevésnek, de nem árt tudni, hogy a megtakarítási kötelezettség évről évre – és nem lineáris pályán – növekszik. Az EKR-kötelezettségek idén kezdenek el igazán emelkedni, ez évben már 1790 TJ-t, 2024-tól pedig már 3000 TJ-t kell teljesíteni egyetlen év alatt, ami a mögöttünk álló két év összesített kötelezettségének négyszeresét teszi ki. E két év teljesítménye a 2030-as EKR energiamegtakarítási célnak mindössze 6 százaléka. 

Az EKR első éveinek legnépszerűbb hatékonyságnövelő intézkedései a világítás-korszerűsítés, a kereskedelmi egységek hűtőberendezéseinek cseréje, az ipari gőzrendszerek felújítása, a gépjárművek energiahatékonyabbra történő cseréje és a gépjárműflották rendszeres guminyomás-ellenőrzése volt. Ez azonban az EKR sztenderd intézkedési jegyzékének tavalyi módosításával alaposan megváltozhat. 

Az EKR-sztenderd intézkedési jegyzék lényege, hogy megkönnyítse a végfelhasználók számára az energiahatékonyság-javító intézkedésekkel elért megtakarítás mértékének kiszámítását és egy hiteles, egységesített számítási módszertant fektessen le a végső energiamegtakarítás pontos kimutatására.

A katalógus végigvezeti a felhasználót a teljes dokumentációs folyamaton, amely magában foglalja az intézkedés leírását, a kiindulási és az intézkedést követő állapot rögzítésének módját és ezeknek műszaki tartalmát, az éves megtakarítás számítási metodikáját és az ehhez szükséges alapvető információkat.

Vertically,Installed,Central,Heating,Radiator,On,The,Floor,At,The
Fotó: Shutterstock

A tavaly frissített jegyzék már az irodaépületekben és az oktatási épületekben végrehajtott energiahatékonysági intézkedésekre is alkalmazható, ha azok központi fűtési rendszerek gázkazánjainak korszerűsítésére, távhőellátó hálózathoz való csatlakozására, gázkazán és központi fűtési rendszer komplex korszerűsítésére, illetve gázkazánok hőszivattyúra történő lecserélésére irányulnak.

Emellett a frissített katalógus 14 új intézkedéssel egészült ki, melyek esetén egyszerűbbé válik a fogyasztáscsökkenés kiszámítása. Az intézkedések többsége kifejezetten az irodaépületek, illetve a hozzájuk tartozó infrastruktúra (például vállalati gépkocsiflotta) energiamegtakarításának növelésére irányul, ami lehetővé teszi, hogy a nem termelő, főleg irodai tevékenységet folytató vállalatok is kiaknázzák az EKR-ben rejlő lehetőségeket.

Ilyen intézkedés a

  • Split klíma cseréje;
  • Légkezelő rendszerek, ventilátor cseréje, üzemeltetési paraméterek optimalizálása;
  • Szellőztetőrendszerbe integrált hővisszanyerő cseréje;
  • Sűrítettlevegő-kompresszor cseréje;
  • Villamosenergia-vételezés energiahatékonyságának növelése transzformátorcserével;
  • Végponti fázisjavítás;
  • Energiamegtakarítás M2, M3 haszongépjármű, N2, N3 kategóriájú gépjármű energiatakarékosabbra cserélésével;
  • Energiamegtakarítás távmunka vagy bedolgozói munkaviszony ösztönzésével.
Fotó: Hegedűs Márk / Nógrád Megyei Hírlap

Mindezek eredményeként a jövőbeli EKR-célértékek eléréséhez az eddigieknél sokkal nagyobb szerepet játszanak majd az épületszerkezeti korszerűsítések, a fűtési rendszerek felújítása, a hőszivattyúk telepítése, a napkollektoros rendszerek telepítése, például használati melegvíz-ellátásra, valamint a gépjárműcsere-programok. Ebben pedig olyan társaságok is részt vehetnek, amelyek nem az energiaszámlájukkal tűnnek ki a céges mezőnyből, üzemeltetési költségeikben mégis komoly tételt képviselnek a rezsiszámlák. 

Az EKR kedvezményezettjei a vállalati és a lakossági végfogyasztók, a trendek azonban azt mutatják, hogy jellemzően a nagyvállalati szereplők veszik igénybe az EKR kedvezményezettjei számára adódó finanszírozási lehetőségeket.

A frissített intézkedési jegyzék eredményeképpen az irodaházakat üzemeltető, illetve tevékenységüket zömében irodaházakban végző vállalatok is a kedvezményezettek körébe sorolandók.

Az energiahatékonysági projektek energetikai audittal zárulnak, így a megtakarítás mértékét és a szükséges költség-haszon elemzést érdemes előre elvégezni a beruházással kapcsolatosan. Ehhez célszerű energetikai tanácsadót is bevonni, mert a beruházás csak megfelelő volumen fölött képes vállalati szinten is könnyen értelmezhető eredményt elérni, és a projektről azt is bizonyítani kell, hogy ezáltal többletmegtakarítás jött létre ahhoz képest is, amire amúgy is nemzeti és európai uniós jogszabályok kötelezték volna a társaságot.

Sokan nem is gondolnak rá, de a jól irányzott szemléletformáló akciók ugyanúgy hatással vannak a végső energiafelhasználásra, és valós, kimutatható energiamegtakarítás érhető el velük. Ilyen pl. a kerékpáros munkába járás és a tömegközlekedési módokra motiválás, valamint a távmunka és a videókonferenciák ösztönzése. Meghatározott módszertan alapján, hitelesen kimutatható az ezekkel elérhető fogyasztáscsökkenés, így ezeket is érdemes az EKR-rendszerben elszámolni, amivel extra bevételre lehet szert tenni, relatíve kismértékű befektetéssel. Az ilyen típusú energiahatékonysági beruházások egyaránt segítik a vállalatokat a pénzügyi céljaik elérésében, illetve a brandépítésben: ezen projektek jól kommunikálhatók a cégen belül, növelik a munkavállalók lojalitását, és vonzóvá teszik a cégeket a potenciális belépők szemében is. 

Az energiahatékonysági projektek többletmegtakarításának megállapítását egy úgynevezett energetikai audit során véglegesíti az erre szakosított auditor. 

Az auditor előbb rögzíti a kiinduló helyzetet, a vállalat műszaki állapotát, a szokásokat és általában a céges kultúrát, aszerint, hogy a kitűzött projekt eredménye szempontjából mely tényezők relevánsak. Ezt követi az energiahatékonyság javulását elősegítő intézkedés részletes bemutatása, valamint annak számszerűsítése, hogy attól – az egyébként is elvárt (lásd keretes írásunkat) lépésekhez képest – milyen többlet energiamegtakarítás várható. 

A pontos és az EKR követelményeinek megfelelő célok és célértékek meghatározása néha egészen meglepő és impresszív eredményeket hoz, ezek elmaradása viszont a támogatás megvonását vonhatja maga után, ezért a precíz kidolgozás valamennyi EKR-projekt fontos induló lépése.

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.