Ha valaki csak arra használja a ChatGPT-t, hogy a kapott tartalmat egy az egyben lemásolja – anélkül, hogy megértené, adaptálná, elemezné a mesterséges intelligencia (MI) által generált válaszokat –, majd azt a saját megoldásaként prezentálja, az valóban nem túl hasznos.
De ha valaki a ChatGPT megoldásait beépíti a saját tudásába, így növeli meg a munkahatékonyságát, és így lesz ügyesebb vagy gyorsabb, mint a többiek, az a jövőt képviseli. (Az ügyesség óriási versenyelőny az evolúcióban. Hiszen a Homo sapiens nem volt erősebb, gyorsabb, félelmetesebb a többi emlősnél, mégis, az ügyességének köszönhetően emelkedett ki az állatvilágból és lett a Föld ura.)
Az átlagos felhasználónak talán nincs is tudomása arról, hogy mi mindenre lehet már ma használni a mesterségesintelligencia-rendszereket.
Az MI gyakorlatilag bármilyen szöveget képes előállítani.
Képes dolgozatok, esszék, hirdetések, bemutatkozó levelek, hivatali e-mailek, termékleírások, mesék, történetek létrehozására. Képes prezentációkat készíteni a beillesztett forrásszövegek alapján. Képes specifikus kérdésekre válaszolni a feltöltött dokumentumról, összefoglalni tanulmányokat, vagy megtalálni konkrét információkat nagy mennyiségű szövegben. A mai modern generatív mesterséges intelligencia képes megdöbbentő élethűséggel csupán a felhasználó által leírt szavakból képeket generálni (lásd például a Midjourney képgenerátor jelenleg futó V6-os verziója). Képes élethű minőségű, de jelenleg még rövid – egy-két perces – videókat létrehozni (lásd OpenAI Sora vagy a kínai Kuaishou Kling generatív mesterséges intelligenciája). Képes a beszédet írott szöveggé, az írott szöveget beszéddé alakítani. Képes matematikai példákat megoldani, Excel-formulákat létrehozni. Képes a programozásban – például a kódok hatékonyságának a javítása, hibakeresés – segíteni, sőt képes kódrészleteket generálni különböző programozási nyelveken. A beszélgetés a fejlett MI-chatbotokkal ma már egy jó ötletgenerálási „brainstorming” platformnak számít sok szakterületen. Nem utolsósorban egyMI-chatbot a tanulás fontos segédeszköze is, hiszen a chatbotok képesek összetett dolgokat több oldalról elmagyarázni, sőt még gyakorló teszteket is készíteni.
A mesterséges intelligenciát a fentiek miatt ma már egyre több területen használják az üzleti életben, a marketingtől kezdve – blogok, reklámszövegek és reklámképek létrehozása – az IT-szektoron keresztül – használata felgyorsítja a programozási projektek időbeosztását – az ügyfélszolgálatokig – nagy mennyiségű ügyfélmegkeresés kezelése, a válaszok nagy részének az automatizálása –, a pénzügyi szektortól – például adatelemzések, árfolyam-előrejelzések – egészen a jogi területekig és az orvosi képalkotásig.
A mesterséges intelligencia nagyon rövid időn belül komplett iparágakat fog megváltoztatni. Hogyan fogja például felforgatni az MI a film- és televízióipart, ha komplett filmeket lehet csupán bevitt szövegek alapján – úgynevezett promptolással – pillanatok alatt digitálisan legyártani? Az első MI által készített reklámfilm már itt is van.
Aki már látta, hogy mire képesek az MI-chatbotok legújabb nemzedékei (az OpenAI legutolsó verziója a ChatGPT 4 Omni, az Anthropic Claude 3.5 Sonnet verziója, a Google Gemini 1.5 Pro verziója, a Meta Llama 3. verziója), az tudja, hogy a jövő a generatív nyelvi modellekkel történő kooperációban van. Ezek a modellek ma a logikus gondolkodás, az érvelési képességek, a matematika, a kódolás, a szövegelemzés, a vizuális feldolgozás, a nyelvi kommunikációs képességek területén a különböző független mérések és benchmarkok alapján már egyetemi szintű képességekkel rendelkeznek.
A ChatGPT 4 Omni verziója például valós idejű, beszédalapú kommunikációra képes meglepő élethűséggel. Továbbá jelentősen csökkent a legújabb ChatGPT modellben az úgynevezett hallucinációk – vagyis a téves válaszok – száma. (A GPT 4 Omni az OpenAI szerint kilencszer gyorsabb, mint a GPT 3.5, és a hallucinációk száma is 40 százalékkal csökkent a 3.5 verzióhoz képest.)
Az ember és számítógép közötti hangalapú kommunikáció jelenti a közeli jövőt, ahol az MI-chatbottal teljesen szabadon, mint egy másik emberrel lehet beszélgetni. (A programozás nyelve is a szabad emberi nyelv lesz.)
Az MI már látja a mobiltelefon kameráján keresztül a felhasználót, értelmezi a felhasználó körüli környezetet, felismeri a tárgyakat, könnyed humora van, tanácsokat ad. Az emberi nyelveket magas szinten beszéli, és bármilyen témáról nagy tudással kommunikál. (Érdemes néhány videót megnézni a Chat GPT 4 Omni és az emberek közötti kommunikációról.) A Google DeepMind MI-asszisztense, a Project Astra pedig még jobban megmutatja, hogy mit várhatunk nemsokára az ember és a gép kapcsolatától.
De nemcsak az amerikai belföldi, hanem a nemzetközi konkurencia is ott liheg az OpenAI nyomában az elmúlt években kialakult „MI-boomban”. A kínai MI-cégek gyakorlatilag alig vannak lemaradva az amerikai riválisaiktól. (Például a kínai Baidu Ernie 4.0, vagy a Sense Time V5.0, vagy az Alibaba Qwen 2.5 sok benchmarkban már túllépte az GPT 4.0 verzióját.) Más országok IT-cégei – például az oroszok Yandex GPT 3 lite MI-chatbotja – néhány év hátránnyal rendelkeznek az MI-versenyfuttásban.
Ágazati előrejelzések szerint 2024 végére megjelenik a ChatGPT 5.0 verziója. Ezzel kapcsolatban Sam Altman, az OpenAI vezetője úgy nyilatkozott, hogy a jelenlegi 4.0 verzió butának fog tűnni az 5.0 verzióhoz képest.
Vegyünk a közeljövőben két mérnök-tervező irodát, amelyek közül az egyiket a beruházó arra akarja felkérni, hogy tervezzen meg egy hidat a tanulmánytervtől a tendertervekig. Persze a lehető leggyorsabb időtartam alatt és a legkisebb költséggel. Az egyik használ MI-segédeket a munkája gyorsítására és a költségtakarékosság növelése érdekében, és így adja be az árajánlatát, a másik nem. Melyik fogja megnyerni a megbízást?
Az MI-korszak berobbanása a szemünk előtt zajlik. A bekövetkezése teljes mértékben elkerülhetetlen. Az MI-rendszerek fejlődése exponenciális.
Ha nincs az OpenAI, akkor valamelyik másik jelentős IT-cégnél jött volna el a „ChatGPT-pillanat”, hiszen most értek be azok a háttérkörülmények (számításiteljesítmény-növekedés, mesterséges neurális hálózatokon alapuló gépi mélytanulás, rendelkezésre álló elegendő digitális adathalmaz, állandó költségcsökkenés azonos számítási teljesítményre vetítve stb.), amelyek lehetővé tették a nagy nyelvi modellek (LLM) hatékony létrehozását.
A vadászat-gyűjtögetés helyett a sokkal biztonságosabb táplálkozási lehetőséget nyújtó mezőgazdaság is egymástól függetlenül alakult ki, és szinte azonos időben, ahogy erre megértek a feltételek. És nagyon eltérő és egymástól nagyon elszigetelt földrajzi helyeken: Mezopotámia, Indus völgye, Kínában a Jangce és a Sárga folyó környéke, a mai Mexikó területe, a mai Peru területe. A kultúrnövények különbözők voltak – búza, rizs, kukorica –, de a mezőgazdaság elindulása és a helyi emberi társadalomra gyakorolt hatása szinte azonos volt.
Összefoglalva:
Az OpenAI ChatGPT felhasználóinak a száma már elérte a havi 200 milliót. (Nem beszélve más nagy nyelvi modellek használóiról.) Ennek ellenére sokan még mindig idegenkednek tőle.
De ahogyan nem volt csalás pár évtizeddel korábban üzenetek küldésére telexek helyett e-mailt használni, vagy gépíró helyett Microsoft Wordben szöveget írni, úgy nem csalás MI-asszisztenseket használni a képességeink növeléséhez.
Különösen fontos, hogy a mostani felnövő új nemzedékek megtanulják napi szinten, aktívan használni az MI-asszisztenseket.
Az egyre tökéletesebb MI-rendszerek egyre nagyobb hatékonysághoz, egyre nagyobb automatizáláshoz, és így sajnos egyre nagyobb munkaerő-leépítésekhez fognak vezetni a következő években.
Csak azok a vállalatok és szakemberek maradhatnak sikeresek, akiknek a munkájába beépül az MI-vel történő rendszeres kooperáció. Aki nem fogja használni a különböző MI-segédeket, az gyorsan le fog maradni az üzleti életben.
A magyar vállalatok sajnos európai és nemzetközi összehasonlításban is le vannak maradva az MI alkalmazásában. Jó lenne ezen sürgősen változtatni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.