Miután az augusztusi beszerzésimenedzser-indexek csalódást keltettek az eurózónában, a következő időszak egyik fő kérdése az lesz: nem lassult-e le nagyon a kilábalás a válságból, miközben a befektetők növekvő aggodalommal figyelik a járványgörbéket. A héten számos bizalmi indikátor lát napvilágot, amelyekből az üzleti szereplők jövőbeli viselkedésére lehet következtetni: holnap a német Ifo kutatóintézet üzleti hangulati indexe, szerdán az amerikai, pénteken az olasz fogyasztói bizalmi index és az Európai Bizottság hangulatindexe. A részletes második negyedéves gazdasági teljesítmény adatai – holnap Németországból, csütörtökön az Egyesült Államokból – a hatalmas visszaesés okaiba és komponenseibe, például a fogyasztás alakulásába nyújthatnak értékes betekintést.
Mivel a járvány június vége óta rosszabbodott, a magánfogyasztás növekedési lendülete alábbhagyhatott
– írta az amerikai kilátásokról Franz Zobl, a Raiffeisen bécsi elemzője. A bank másik szakembere, Gottfried Steindl ugyanakkor erős Ifo-indexre számít Németországból.
Itthon kedden a Magyar Nemzeti Bankra irányul a figyelem. A monetáris tanács várhatóan nem változtat a kamatokon, de az ülése utáni közlemény fontos iránymutatást adhat a forintpiaci befektetőknek arról, aggódik-e az MNB az infláció emelkedése miatt. „Ha a jegybank nem változtat a kommunikációján, az inkább a forint gyengülésének irányába hathat, míg ha az inflációs nyomást elismerve egy óvatosabb hangvételt üt meg a jegybank, az erősítheti a forintot” – írta Módos Dániel, az OTP Bank elemzője. (Előzetes anyagunk a 2. oldalon.)
Amerikában továbbra is a politikai pártoknál pattog a labda, hiszen nincs megegyezés az új gazdaságösztönző csomagról, de a piacokon továbbra is szorosan figyelemmel kísérik, mit gondol és tervez a Federal Reserve. Erről a jegybanki vezetők csütörtökön a wyomingi Jackson Hole-ban kezdődő éves nemzetközi találkozója szolgálhat újabb információkkal.
Jay Powelltől, a Fed elnökétől a gazdasági szereplők nemcsak arról remélnek jelzéseket, miképpen járul hozzá a válságkezeléshez a későbbiekben a központi bank, hanem arról is, mi a válasza arra a problémára, hogy az infláció tartósan mélyen a jelenleg érvényes cél alatti szinteken ragadt. Az Európai Központi Bank részéről a főközgazdász, Philip Lane fog beszélni, és az lesz a legérdekesebb, hangzik-e el utalás arról, hogy a bank megnöveli a válság elleni harc segítésére hivatott 1350 milliárd eurós kötvényvásárlási programjának keretösszegét. A Bank of England elnökétől, Andrew Bailey-től pedig esetleg arra a kérdésre érkezhet válasz, várható-e akár már a közeljövőben, hogy a brit jegybank nulla alá tolja a kamatait. „Az eseményen alapesetben nem számítanak az elemzők érdemi bejelentésre, de például a korábbi Fed-elnök, Bernanke 2010-es és 2012-es beszédei erős üzeneteket tartalmaztak, amelyeket aztán rövidesen a kötvényvásárlási programok második, illetve harmadik köre követett” – írta Módos Dániel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.