Mióta a magyar kormány és a miniszterelnök 2028-ra célul tűzte az egymillió forintos átlagbér, illetve az ezereurós minimálbér elérését, egyre-másra jelennek meg a cikkek és az elemzések arról, hogyan lehetséges mindez. Számos elképzelés, ötletelés felületet kapott, de az elmúlt napokban mind harsányabbá vált ezek közül egy: a forint gyengítése az euróval szemben.
A GKI legfrissebb elemzése például kételkedik benne, hogy a kormány bérfelzárkóztatási terve (ez alatt főképp az ezereurós minimálbért értik – a szerk. ) reális-e egyáltalán. Ha pedig mégis az, akkor azt csak abban az esetben látja megalapozottnak, ha legalább 500 forintos euróárfolyam lesz 2028-ra. De a GKI ezzel nem ért a végére a farkast kiáltásnak, és azt is előrevetítette, hogy a minimálbér túlzott emelése „végső soron azzal járhat, hogy munkahelyek szűnnek meg”.
Az 500 forintos euróárfolyamról szóló prognózis hamar végigfutott a sajtóban. Annak ellenére, hogy semmilyen kormányzati vagy állami árfolyamcél nem tükrözi ezt a szintet. Ráadásul a 2025-re szóló elemzői várakozások sem igazolják vissza a három éven belüli 25 százalékos leértékelődés szcenáriójának ütemét: az előrejelzések átlaga 2024 végére 396-os, 2025 végére 404-es euróárfolyamot mutat.
Ledermedt a forint, az euró nem enged a 404-bőlNoha több kedvező hír futott be péntektől hétfő délig – a közel-keleti háborús helyzet enyhülésének lehetőségétől az euró erősödéséig –, melyek akár segíthették is volna a régiós devizákat, ez valahogy mégsem sikerült. Az olajpiac ugyan pozitívan reagált, ám a forint, a cseh korona, és a lengyel zloty sem erősödött, vélhetően továbbra is kivárnak még a térségben aktív devizakereskedők. |
Ellenben számos tény ismert arra vonatkozóan, hogy a kormányzat elképzelésében jelen állás szerint biztosan nem szerepel 500 forintos euró. Legutóbb éppen a miniszterelnök cáfolta meg ezeket a híreszteléseket.
A Világgazdaság is tudósított Orbán Viktor pénteki interjújáról a Kossuth rádióban. A kormányfő ebben egyrészt bejelentette, hogy Magyarországon tartják a nyugati világ csúcstalálkozóját november 7-én, de a magyar gazdaság helyzetéről is hosszabban beszélt. Úgy fogalmazott, hogy ha a gazdasági semlegesség talaján állunk, akkor az a politika, amit összeraktak – a 20-25 intézkedésből álló akcióterv – 2025-ben fantasztikus eredményeket hozhat, és egy minden más európai országot meghaladó gazdasági növekedést.
Külön kitért a bérekre. Hangsúlyozta, hogy ezeket nem a kormány állapítja meg, de jól haladnak a tárgyalások a munkaadók és a munkavállalók között.
Lesz itt szerintem egy egymillió forintos átlagbér belátható időn belül, és a minimálbért is a négyszázezer forint magasságáig el tudjuk vinni a következő néhány évben egy többéves bérmegállapodási program keretében
– mondta. Ez pedig azért bír kiemelt fontossággal, mert bizonyíték arra, hogy az ezereurós minimálbért a miniszterelnök 400-as euró-forint árfolyammal kalkulálja, ezért is váltja át 400 ezer forintra. Vagyis 500 forintos eurónak nyoma sincs. De nem Orbán Viktor nyilatkozata az első, amely alátámasztja a 400-as küszöbbel való tervezést. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pár héttel korábban ugyancsak mintegy 400 ezer forintnál, egészen pontosan 420 ezer forintnál mutatta ki 2028-ra a bruttó minimálbért Magyarországon. Tehát ebből sem vezethető le az 500 forintos euró.
De ha minden igaz, a frissen napirenden lévő nemzeti konzultáció is a 400 ezer forintos minimálbérre kérdez majd rá. „Azt gondoljuk, hogy új megállapodást kell kötni a munkáltatókkal és a munkavállalókkal egy többéves béremelési programról. Ez lehetővé teszi a minimálbér és a garantált bérminimum, valamint ezek hatásaként az átlagbér gyors emelését. El akarunk jutni oda, hogy elérjük a négyszázezer forintos minimálbért és az egymillió forintos átlagbért” – közölte egy szombati videójában Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.