A 2020-ban bevezetett Nemzeti Alaptantervhez (NAT) kapcsolódó új tankönyvekről, digitális tananyagokról, az ezzel kapcsolatos tapasztalatokról tartott konferenciát az Oktatási Hivatal nemrégiben, ahol Sipos Imre, az Oktatási Hivatal tartalomfejlesztési és tankönyvkiadási elnökhelyettese a hivatal tankönyvfejlesztéséről beszélt és bemutatta a Nemzeti Köznevelési Portálon elérhető okostankönyveket, élménypedagógiai felhasználási lehetőségeiket. Hogyan sikerült a tankönyvfejlesztés, melyek a tapasztalatok, egyebek mellett erről kérdeztük.
Az új tankönyveket a Nemzeti Alaptanterv 2020-as bevezetése óta felmenő rendszerben vezették be, a legutolsó kiadványokat – a 4., 8. és 12. évfolyamosok taneszközeit – az elmúlt év őszén kaphatták kézhez a diákok. Emellett az elmúlt években csaknem 300 okostankönyv, 40 ezer okosfeladat, többezer videó, animáció került fel az Oktatási Hivatal tartalomszolgáltató felületére, a Nemzeti Köznevelés Portálra – foglalta össze az eddig megvalósult tananyagfejlesztéseket Sipos Imre. A tartalomfejlesztési és tankönyvkiadási elnökhelyettes úgy véli,
mindezek sokkal többet nyújtanak a diákoknak, mint a papíralapú tankönyvek használata, ez már élménypedagógia: a digitális taneszközök használata élményszerűbbé teheti a tanítást, tanulást.
Mint mondta, elsősorban az 5-12. évfolyamok papír alapú tankönyveit, munkafüzeteit, példatárait digitalizálták, amelyeket okosfeladatok, megértést segítő videók, hosszabb-rövidebb leírások, történelmi filmek színesítenek. Különösen sok fejlesztés történt többek között:
A tananyagok fejlesztéséért felelős igazgatótól megtudtuk, a fejlesztések nem állnak le, a szaktárcával egyeztetve
folyamatosan zajlik a tananyagok bővítése: a digitális tankönyveket további videókkal, animációkkal egészítik ki, míg a papíralapú könyvekben QR kódokat helyeznek el,
amellyel „megszólalnak” az egyes tartalmak, mint például az irodalom tantárgynál a versek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.