A HUPX magyar áramtőzsde legfontosabb terméke, a zsinóráram csütörtöki megawattóránkénti elszámolóára 265 euró, míg ugyanez az ár a németországi EPEX Spot piacán ennek a felét sem éri el: csak 122 euró.
A Világgazdaság hétfőn már beszámolt az anomália kézenfekvő okairól, szerdán Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára részletezte a német energiamix kedvezőtlen összetételét és hatását a hazai folyamatok háttereként. Lapunk most a piaci folyamatokba napi szinten belelátó energiaipari szakértő, Balogh József véleményét kérte arról, miért kerül a magyar tőzsdén kétszer annyiba az áram, mint a németen.
Válasza ismertetése előtt azonban le kell szögezni, hogy a magas HUPX-árat a kereskedők és az általuk kiszolgált vállalkozások fizetik, a hazai lakosság nem, hiszen oda 2013 óta minden körülmények között a hatósági tarifát számlázzák ki. Ám az is igaz, hogy a drágább tőzsdei áram vásárlására kényszerülő vállalkozások versenyképesse romlik a növekvő költségeik miatt, a magasabb költségek pedig előbb-utóbb megjelennek a termékeik, szolgáltatásaik árában. Ezeket már a lakosság is fizeti. Persze jelen esetben remélhetőleg nem elhúzódó drágaságról van szó, csak olyanról, amely a fő kiváltó okok megszelídülésével enged a szorításából.
Napelemekből kártyavárat építettünk, amely összeomlik, ha felhős az ég, ha lemegy a nap
– szemléltette Balogh József.
A helyzet tehát rossz, de az is látszik, hogy máris segítene egy tartós napsütés. Kár, hogy ilyet az előrejelzések nem ígérnek az előttünk álló harminc napra, legfeljebb náhány órásat. Változhat a térségi áramigény és -kereslet alakulása is, továbbá remélhetőleg hamar megjavítják az elromlott mátrai gőzturbinát.
Az erőművek azonban nem csak üzemzavar vagy karbantartás idején nem termelnek. Akkor sem, ha nem éri meg.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal adatai szerint a mátrai blokkok idei kihasználtsága az első kilenc hónapban 47 százalékos volt, a gönyűi erőműé 58 százalékos, az újpestié 31 százalékos, a többié a paksi kivételével még kisebb. A Paksi Atomerőmű 86 százalékos mutatója sem túl szép, de emögött elsősorban az áll, hogy mivel a termelésben a naperőművek élveznek elsőbbséget, az erős nyári napsütés idején visszafogták az atomreaktorok teljesítményét.
Ahhoz, hogy stabilan csökkenjen a hazai árampiac sérülékenysége, szükség van a szakértő által említett geotermikus, illetve és szélerőművekre – a tervek egyébként már kibontakozóban vannak –, továbbá az MVM terveiben szereplő gázüzemű erőművekre is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.