BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A rossz német energiamixben látja az államtitkár a magyar áramdrágulás fő okát

Hétfő óta az egekben a hazai tőzsdei áramárak a naperőművek gyenge szereplése, több más erőműblokk leállása és a megnövekedett import miatt. Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára az árampiaci helyzet hátteréről tette közzé megállapításait. Fontos, hogy a tőzsdei drágulás a lakosságot közvetlenül nem érinti, mert a háztartások hatósági tarifát fizetnek a rezsicsökkentés rendszerében.

Németországban már közismert fogalom a Dunkelflaute, vagyis azok a tartós időszakok, amikor nem fúj a szél, és nem süt a nap, vagyis nem termelnek az időjárásfüggő megújulóenergia-termelő létesítmények – írja Facebook-bejegyzésében Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára a több napja a magyar árampiacot sújtó állapot kapcsán.

áram
Pech, ha sem a naperőmű, sem a szélerőmű nem ad áramot / Fotó: Németh András Péter

A Világgazdaság hétfőn számolt be a Magyarországon kialakult helyzetről, amelyben a naperőművi termelés lezuhanásához több erőművi blokk kiesése, emiatt az import megugrása és a magyar áramtőzsdei árak felszökése társult. Az államtitkár rámutat, hogy továbbra is egy ilyen időszakot élünk: már napok óta a mintegy 80 gigawattnyi német naperőművi és a nagyjából 70 gigawattnyi szélerőművi kapacitás töredéke termel csak áramot. A német piac mérete és központi elhelyezkedése miatt ez egész Európára jelentős hatással van, a tőzsdei árak is a német EEX tőzsdéhez igazodnak.
A sötét szélcsend időszakában a magas atomenergia-részaránnyal működő francia piacon 120 euró per megawattóra körüli tőzsdei árak alakultak ki, míg az atomenergiát elutasító német piacon közel 500 eurós csúcsárak is vannak a délutáni órákban. 

Németország olyankor, amikor nincs szél- és naperőművi termelés sem, olcsó francia atomenergiát importál, valamint drága szén- és gázerőművi termeléssel biztosítja az ellátást.

Ezzel azonban megdrágítja a vele szoros összeköttetésben álló országok áramárát is. A német-osztrák piac egymással szorosan integrált piacok. Ennek köszönhetően Ausztriában is 400 euró per megawattóráig pattantak fel az árak annak ellenére is, hogy szükségletei majdnem háromnegyedét víz- és napenergiából állították elő.

Steiner Attila a konkrét hazai tőzsdei árakra nem tér ki, ezért érdemes megemlíteni, hogy a

HUPX-en a zsinóráram másnapi jegyzés 355,32 eurón áll, amely majdnem a háromszorosa a jó példaként kiemelt franciaországinak.

Az árampiaci országút kereszteződésében vagyunk

Magyarország fontos tranzitország, jellemzően közvetlenül Ausztriából és Szlovákiából tud villamos energiát importálni – közvetve német villamos energiát is –, és hazánktól is importál Románia, Ukrajna, illetve az egész Balkán. Importja a német piachoz árazó osztrák és szlovák nagykereskedelmi árakon történik, de ez véges mennyiség. 

Hazai erőműveink állják a sarat, azonban közöttük is rendszeresen vannak ütemezett karbantartáson lévő egységek, ami időszakosan csökkenti a hazai termelői kínálatot, illetve emiatt szükség van a gázerőművek közül a rosszabb hatásfokú gépekre is, továbbá a tartalék erőművekre.

A tagállamok energiamixének megválasztása nemzeti hatáskör, azonban a német energiamix komoly közvetett hatást fejt ki Európa legtöbb országára. 

A másnapi piaci órás áramárak a régiónkban
 

Németország ideológiai alapú energiamix-megközelítése, vagyis egyoldalúan az időjárásfüggő termelőkre történő támaszkodása – különösen a sötét szélcsend esetén – nem csak saját magát, de a vele integráltan együttműködő kelet-közép-európai régió gazdaságait is magával rántja. Az árszintek alapján egyértelmű, hogy azok a gazdaságok tudnak versenyképesek maradni, amelyek áramszektora erős és sokoldalú erőművi fundamentumokon áll. Ennek jegyében 

Magyarországon sem ideológiai alapon választjuk az energiamixünket,

hanem tervezzük hosszú távon is megtartani és fejleszteni az atomenergiát, építünk kombinált ciklusú gázerőműveket, valamint megyünk tovább a fotovoltaikus, szélenergiás és energiatárolási projektjeinkkel is – szögezi le Steiner Attila.

A lakosságot védi a rezsicsökkentés

Az esetlegesen időszakosan megugró európai nagykereskedelmi piaci árak hatásának tompítására továbbra is fenntartjuk a rezsicsökkentést, ezzel garantálva a magyar családok számára a villamosenergia megfizethetőségét, legyen bármekkora ugrás is a tőzsdei árakban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.