A Budapesti Eurázsia Fórumon tart előadást Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György jegybankelnök. Orbán és Matolcsy utoljára még 2021-ben állt együtt a pódiumon, sok hasonló alkalom azonban már biztosan nem lesz, az MNB elnökének mandátuma ugyanis 2025 márciusában lejár.
Különleges pillanatban vagyunk, százéves a Magyar Nemzeti Bank, és eközben Magyarország adja az EU soros elnökségét – kezdte beszédét Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, hozzátéve, a korlátlan erőforrások irányába haladunk.
Úgy látja, három nagy szupertrend határozza meg a következő 25 évet:
Nem kooperáció, hanem a verseny jellemzi ezt az időszakot – tette hozzá. Matolcsy szerint permanens technológiai forradalom zajlik a világban. A jegybank filozófiájában benne vannak a cikluselméletek. Szerinte kicsit bajban vagyunk, mert itt vannak velünk az 1640-es, az 1520-as, az 1940-es és az 1970-es évek. De az igazi kérdés, hogy milyen EU lehet sikeres partnere Ázsiának, „talán nem a mai” – jegyezte meg.
Túlcentrizált brüsszeli rémálom jött létre, de a közös piac csak félig jött létre
– állapította meg az MNB elnöke, hozzátéve, hogy el kellene szakadni az európai birodalom gondolatától, ami szerinte káros volt, nagyon sok veszteséget okozott. Egy új Európára lenne szükség, amelyben megerősödött tagállamok alkotják az új Európai Uniót.
Matolcsy szerint eljön az idő kilenc-tíz év alatt, amikor új egyezményt fog kötni Oroszországgal Európa.
Hangsúlyozta, el kell hagyni a globális hatalom jövőképét, helyette a világban első helyen szereplő fenntartható életminőséget kell kínálni. Az Európai Egyesült Államok helyett egy közös piacra épülő horizontális szerveződésre van szükség.
A jegybankelnök szerint Magyarország platformja és alakítója lehet egy lazább szerveződésének. Magyarországon keresztül lehet megközelíteni Európa sokszínűségét. Itt lehet a Kelet és Nyugat új funkcióját kialakítani.
Úgy látja, nagyon sok lehetőséget kínál hazánk Ázsia számára is.
„A legfontosabb előadás elhangzott, úgy érzem magam, mint akinek az a dolga, hogy megtámassza, amit hallhattunk” – kezdte a beszédét Orbán Viktor, aki méltatta Matolcsyt, szerinte ez az alkalom nélküle nem jött volna létre. Emlékeztetett rá, hogy ő rakta le a magyar gazdaságpolitika alapjait mint gazdasági miniszter. Amikor jegybankelnök lett, egy aktív jegybanki szerepvállalást hozott el. Azt a segítséget adta a kormánynak, hogy új megközelítéseket és gondolatokat kellő mélységű elemzésekkel a kormányzat rendelkezésére bocsásson.
Hálás vagyok jegybankelnök úrnak ezért a munkájáért
– mondta Orbán Viktor, aki szerint van elég baja Magyarországnak, mint hogy ilyen világértelmezésekkel foglalkozzon. Úgy látja, most valami olyan történik, ami a nagy gondolatoktól való távolságtartást nem teszi lehetővé.
Ő maga 2009-ben kezdett el foglalkozni Eurázsia gondolatával, ahhoz a nyugatos magyar hagyományhoz tartozott, aki hitt abban, hogy ha valami nagy válság történik a világban, akkor nekünk egy olyan nyugati pénzügyi rendszerünk van, amelynek jól fejlett önkorrekciós mechanizmusa van. Hosszú idáig hitt ebben, az egész kommunizmus utáni rendszerváltást ez a gondolat uralta.
Ez a meggyőződésem roppant meg 2008–2009-ben
– fogalmazott a kormányfő. Arra jött rá, hogy a nyugati mechanizmus képtelen megoldani a pénzügyi rendszer problémáit. Minden tanácskozásnak az lett a vége, hogy a kapitalizmus szokásos ciklikus válságáról van szó.
Pedig szerinte kiderült, hogy egészen másról van szó, ami történt, az logikus következménye annak, hogy az egész világgazdaságban egy mélyreható változás zajlik.
„Ekkor jöttem rá, hogy nagy baj van” – mondta, hozzátéve, hogy nem működik a nyugati mechanizmus, ezért keletre kell tekinteni, és foglalkozni kell Ázsiával, így aztán repülőre ült Matolcsy Györggyel, és Kínába utazott.
Orbán szerint van egy indok, amiért foglalkozni kell ezekkel a kérdésekkel, ugyanis a változások gyorsak, a politika lényege pedig az ütemérzék. Sok okos ember van a világban, tudás mindig van, a politika viszont nem a tudás birodalma, hanem az alkalmazás birodalma. Fontos az ütemérzék, ami főleg a kisebb országokra igaz.
Magyarország esetében az ütemtévesztés halálos
– mondta Orbán. Ha visszanézünk az elmúlt 150 évre, akkor kiderül, hogy miért lettünk balszerencsések. Ilyen például a 2. világháborúban rossz időpontban zajló kiugrási kísérletünk. „Egy olyan méretű ország, mint Magyarország, ha olyan színvonalon akar élni, mint akarunk, akkor élesnek, gyorsnak és okosnak kell lennie, és folyamatosan alkalmazkodnia kell.”
Orbán szerint nem átrendeződés zajlik a világban, hanem visszarendeződés.
Az én irodám falán három világtérkép van, ugyanarról a világról
– mondta. Az egyiken olyan kép van, ahol Európa van középen, a másodikon ahol Amerika, a harmadikon pedig Ázsia. Szerinte olyan változások történnek, amelyek globális megközelítés nélkül értelmezhetetlenek. Úgy látja, Európa és Ázsia szerves egységet képez, „lehet politikai vitákat nyitni arról, hogy ebből mi következik, de azon a földrajzi tények nem változtatnak”.
Orbán szerint fel kell tenni a kérdést, hogy ez a szerves egység az elmúlt száz évben miért nem működött. Ennek egyik oka, hogy a tengerek választják el, a második oka, hogy az átrendeződés következtében a nyugati civilizáció domináns státusz ért el, megbillentve az egyensúlyt. A harmadik akadály pedig, amiért nem működik ez a szerves egység, hogy a nyugati elit úgy döntött a hidegháború után, hogy nyugatosítani akarja az egész világot azon elvek mentén, amelyekre a sikeres Európa épült. Ennek legbrutálisabb élménye az arab tavasz, amikor a Nyugat azt találta ki, hogy milyen remek lenne, ha a kereszténységből kisarjadt elvek mentén szervezné saját életét.
Ez a korszak véget ért
– mutatott rá a kormányfő. A nyugati világban véget ért a liberális demokráciákra épülő gondolat, helyette Ázsia államai megerősödtek. Ennek következtében a világgazdaság központja keletre tolódott, a nyugati ipar hozzáadott értéke 40 százalékot, a keletieké 50 százalékot tesz ki, ez az új realitás. Orbán szerint számos kérdésben nem tud a Nyugat megfelelő választ adni, legyen szó a migrációról vagy a háborúról.
A miniszterelnök szerint azért tér vissza Eurázsia reneszánsza a politikai napirendre, mert ez a legnagyobb egybefüggő szárazföldi rendszer, itt nem kell olyan szélsőséges időjárással megküzdeni, mint a tengeri népeknek. A második érv az állandóság, ebben a térségben a politika és a kereskedelem szereplői állandóak, stabil népcsoportok, szállásterületek, kultúrák vannak jelen, „ismerjük egymást”.
Olyan volt, mintha ezer éve ismernénk egymást
– mondta a kazah elnökkel való előző napi találkozásáról. Szerinte ez az állandóság óriási előny, amikor egy új korszakban kell új kihívásokra válaszokat kapni. A harmadik érv, hogy ezek a civilizációk egy térségben vannak, a negyedik érv, hogy ebben a térségben él az emberiség 70 százaléka, a méret pedig számít a gazdaságban és a piacon is. Ráadásul ennek a térségnek a részesedése a világgazdaságból 70 százalék.
Ez az egyik legizgalmasabb kérdés, Európa az izgalmak kontinense – mondta Európáról Orbán. Szerinte ha igaz az, hogy Eurázsia évszázada jön, akkor szembetűnő, hogy Európa nem tudja magát belehelyezni ebbe a kontextusba. Nem tudja és nem is akarja elhelyezni magát, amiben leginkább pszichológiai tényezők vannak.
Európa vezetői nem tudnak lemondani a felsőbbrendűségi tudatról a miniszterelnök szerint. A Nyugat ahhoz szokott hozzá, hogy mi vagyunk a legokosabbak, legszebbek és a legfejlettebbek.
Belátni azt, hogy ez már nem így van, az nem egyszerű feladat a nyugati politikusok számára. Előbb-utóbb ezt a problémát le kell küzdeni, mert különben Európa a világban zajló változások vesztese lesz. Ennek illusztrulására szokta mondani, ha úgy képzeljük, ha az EU az USA egyik tagállama lenne, akkor a harmadik legszegényebb tagállam lenne. Szerinte a vereség bizonyítéka, hogy Európa lemaradt a technológiai versenyben.
Soha nem történt meg az Európában, hogy az energia akkorát drágult volna, mint most néhány év alatt
– emlékeztetett Orbán.
Felidézte azt a tanácskozást, amikor napirendre tűzték Kínát az EU-tanács ülésén, ahol Angela Merkel rendszerszintű versenytársként azonosította. Orbán szerint nem világos, hogy egy másik civilizációt miért tekintünk ennek, és nekünk magyaroknak miért kellene ebben részt vennünk. „Ez is jól mutatja, hogy az európai gondolat a régi vágányon halad.” Eközben alig növekedik az EU, és meggyőződése, hogy ha Európa nem tud kitörni a blokkosodásból, akkor az a folyamat, amelyben Európa a ma zajló folyamatok vesztese, tartósan fennmarad.
Kellene egy jó európai stratégia, itt azonban a mi kompetenciánk véget ért
– mondta a miniszterelnök. Ez a nagy tagállamok feladata lenne, ám nem látja azt az intellektuális erőt, amely rövid időn belül ki tudna törni ebből a buborékból.
Szerinte Magyarországnak saját stratégiát kell kialakítania, készen kell állnunk arra, hogy a következő évszázad Eurázsia évszázada lesz.
Ezért Magyarország végre is hajt egy ilyen stratégiát, amely arra az elvre épül, hogy Eurázsia tagja vagyunk. Ez nem zárja ki azt a tényt, hogy Magyarország a NATO és az EU tagja. Hangsúlyozta, mindenkivel kereskedni szeretnénk, a magyar export úgy nőtt a kétszeresére, hogy egyszerre dupláztuk meg nyugatra és keletre.
A beruházások terén a legszínesebb képet mutatja Magyarország, a németek 25, Amerika 9, Kína idén 13 milliárd dollár értékű külföldi működő tőkét fektet be, és Dél-Korea is jelentős összeget. Szerinte ez jól mutatja az ország törekvését, és hangsúlyozta, hogy minden fontos nemzetközi fórumon jelen akarunk lenni.
Jövőre világméretű beruházások készülnek el, ami igazolja ennek a stratégiának a sikerességét. Elkészül a Budapest–Belgrád vasútvonal, termelni fog a CATL, a Semcorp és a BMW is.
Orbán szerint mi vagyunk az élő eurázsiai gondolat, egy Ázsiából érkező nép vagyunk, ma egy kazah terület, ahonnan származunk. Meggyőződése, hogy a dolgok szerencsésen alakulhatnak Magyarország számára, és gondolhatjuk, hogy egy olyan időszak jön, amely a fejlődés történelmi lehetőségét adja. Hogy így lesz-e, azon is múlik, hogy lesznek-e hasonló nemzetközi konferenciák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.