Az ausztriai választások lezárulta után az első előzetes becslések szerint a magyar Fidesszel szövetséges Szabadságpárt (FPÖ) nyert, nem is kevéssel megelőzve a kormányzó Osztrák Néppártot (ÖVP).
A harmadik helyen a szociáldemokraták (SPÖ) zárhatnak, negyedik a liberális NEOS, utána a Zöldek – írja a Der Standard. Mikor lesz meg az előzetes végleges eredmény, annak a pontos ideje nem ismert – a belügyminisztérium szerint 11 óráig is eltarthat.
Az első ismert eredmények alapján a Foresight kutatóintézet állított elő becslést az APA és az ORF megbízásából.
Eszerint
Ez még sokat változhat, mindenesetre az osztrák lap mandátumbecslést is közölt: az FPÖ 57 mandátumot szerezhetett, az ÖVP 52-t, az SPÖ 40-et, a két kisebb párt pedig 17-17-et.
Mindezek alapján akár már koalíciós variációkról is lehet spekulálni, és az osztrák lap meg is teszi, legalábbis matematikai értelemben: ehhez interaktív grafikonnal szolgál olvasóinak ebben a cikkben.
Utoljára az 1980-as években fordult elő, hogy egyetlen párt szerzett abszolút többséget és alakíthatott egypárti kormányt Ausztriában. Azóta senki sem szerezte még meg egyedül a kormánytöbbséghez szükséges 92 mandátumot.
Az interaktív grafikonból látható, hogy nagyon érdekes helyzet állt elő, és érdemes lesz figyelni a végleges eredményeket, mert apró változások is vezethetnek lényeges különbségekhez.
Ahhoz nem fér kétség, hogy matematikai értelemben a Szabadságpárt több koalíciós opcióval is rendelkezik, vagy hogy a többi párt nélküle is képes többséget létrehozni, vagy hogy az FPÖ és az ÖVP együtt képes lenne jobboldali többségi kormányt alakítani. Az viszont például érdekes, hogy a mostani adatok szerint az ÖVP és az SPÖ kétpárti kormányzásának esélyét csak hajszál híján hagyják meg ezek az adatok.
Az osztrák sajtóban természetesen azonnal megkezdődött a találgatás és lesik, milyen nyilatkozatok jönnek a pártoktól.
Az FPÖ vezetője, Herbert Kickl például nyitottságát fejezte ki a többi párt felé:
A kezünk kinyújtva. Kész vagyok tárgyalni mindükkel
– idézi a Der Standard.
Andreas Babler, az ÖVP-vel együtt kormányzó SPÖ vezére (akivel kapcsolatban van olyan spekuláció, hogy a választási harmadik hely miatt lemond) szintén kinyújtja a kezét – kivéve a Szabadságpárt felé. Komolyan kívánja venni a választók aggodalmait Kickl iránt a néppárti kancellár Karl Nehammer is. A végleges eredmények híján az első nyilatkozatok után is sok marad a kérdés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.