BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
IRELAND-ILLUSTRATIONS-NOVEMBER-2024

Könnyű úgy ígérgetni a választóknak, hogy úszik a pénzben Írország

Hatalmas a költségvetési többlet, van mit költeni. Írország pénteken választ, és a pártok ígérnek is fűt-fát a szavazatokért.

Az ég világon mindent megígértek az ír pártok az állampolgároknak a pénteki parlamenti választás előtt, amiben nincsen semmi különös, mindenhol ezt csinálják. A különbség más országokhoz képest az, hogy Írország tele van pénzzel, így bárki nyer is, képes lesz teljesíteni az ígéreteit.

Írország
Írország lakhatási válsága olyan súlyos, hogy kell is költenie a kormánynak / Fotó: AFP

Dublin több milliárd eurónyi adóbevételt szed be az országban működő amerikai cégektől, és ott van még az Apple 13 milliárd eurós büntetése is. Ennek köszönhetően, míg a világ sok kormánya a csőd szélén próbál meg takarékoskodni, Írország költségvetése 8,6 milliárd eurós többlettel és a vártnál ötször gyorsabban növekvő gazdasággal rendelkezik, és Európa második leggazdagabb országa.

Arra ugyan nincsen garancia, hogy a pénz továbbra is az eddigi szinten folyik majd a kasszába, de legalább most 

van miből ígérgetni a választóknak, és még a különadók nélkül is 1,5 milliárd eurós lesz a költségvetés többlete. 

(Egy euró 410,5 forint.)

A kormánypártok már elkezdték az osztogatást

Simon Harris miniszterelnök koalíciója októberben már el is kezdte az osztogatást, és a kampányban a többi párt is széles körű adócsökkentést és nagyszabású befektetéseket helyezett kilátásba a győzelme esetére.

A Bloomberg szerint az a kérdés, hogy Dublin vajon tanult-e a múlt hibáiból, képes-e jobban menedzselni a pénzügyeket, és elkerülni, hogy a felemelkedést újabb visszaesés kövesse.

IRELAND-ILLUSTRATIONS-NOVEMBER-2024
Simon Harris miniszterelnök pártja visszacsúszott a harmadik helyre / Fotó: Hans Lucas via AFP

A 2000-es évek elején ugyanis az éppen hatalmon lévő kormány csúnyán elszámította magát, amikor az állami kiadások a banki hitelezés és az ingatlanárak növekedésének időszakában ugrásszerűen megnőttek. A kelta tigris nagy ugrása katasztrofális ingatlanpiaci összeomlással végződött, amely megbénította a bankokat, és az ország az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mentőcsomagjára szorult.

Most a kormány igyekszik felelősségteljesen viselkedni, és hatalmas összegeket tesz félre az idén nyáron létrehozott állami vagyonalapba (Future Ireland Fund – FIF), amelyet már több mint nyolcmilliárd euróval töltöttek fel, de a cél, hogy ezt az összeget egy évtizeden belül akár százmilliárd euróra is növeljék.

Írország állami alapjához még nem lehet nyúlni

Az alapot 2041-től lehet igénybe venni, de a lakhatási és az egészségügyi válság miatt 

már most szükség van a kiadásokra, és a szavazókat meggyőzni igyekvő pártok is költeni akarnak.

A Harris vezette Fine Gael ezereurós kifizetést javasol minden újszülött számára, koalíciós partnere, a Fianna Fail csökkenteni akarja az adókat, akárcsak az ellenzéki a Sinn Fein, amely sokkal többet költene projektekre is.

Szoros lesz a választás

Az ígérgetésekre szükség is van, mert az előrejelzések szerint szoros lesz a választás. Az Irish Times és az Ipsos legfrissebb felmérésének eredménye szerint a kormányfő pártja a harmadik helyre csúszott vissza, a szavazatok 19 százalékára számíthat – 6 százalékponttal kevesebbre, mint egy hete.

A Fiana Fail 21 százalékkal áll az első, a Sinn Fein 20 százalékkal a második helyen, a három nagy párt tehát gyakorlatilag fej-fej mellett halad.

IRELAND-ILLUSTRATIONS-NOVEMBER-2024
Micheal Martin korábbi miniszterelnök pártja áll az első helyen / Fotó: Hans Lucas via AFP

Az Irish Independent tudósítása szerint csökkent Harris népszerűsége is, 50 százalékról 46 százalékra esett vissza. Micheal Martin korábbi miniszterelnök, a Fianna Fail vezetője 44, Mary Lou McDonald, a Sinn Fein elnöke 31 százalékon áll.

Bár a legutóbbi választást a Sinn Fein nyerte, nem szerzett elég képviselőt ahhoz, hogy kormányt alakítson. A Sky News tudósítása szerint a kormánypártok célja továbbra is a koalíció fenntartása, és változatlanul kizárják az együttműködést a Sinn Feinnel, amelyet még mindig követ az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) terrorista csoport hosszú árnyéka, amelynek valaha a politikai szárnya volt.

Az is megfontolásra késztetheti az ír politikusokat, hogy a

 horribilis adóbevételek 43 százaléka három amerikai multitól származik,

az ország alig több, mint ötmillió lakosának a sorsa ezért nagyban külső tényezőktől, például a globális tech szektor ciklusaitól függ. További kockázatot jelent Donald Trump elnöksége, a beígért büntetővámok és protekcionista lépések is.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.